Gerçek Oyun Kontrolü İçin Yeni Bir Klavye

Intro

Ç.N.: Burada incelenen klavye, yazının çevirildiği tarihte Türkiye’de satılmamaktaydı. Sadece referans amaçlı çevirilmiştir.

2003 Oyun Geliştiricileri Konferansına yaptığımız ziyarette, Ideazon’dan Oren Kramer ile yüz yüze görüşme imkanımız oldu. Oren ile sohbetimizde, Zboard’un tasarımını ve özelliklerini anlatmak için uzun bir zamanını ayırdı.

Ancak Oren ile olan bu derinlemesine tartışmamızdan sonra bile, Zboard’un genel konsepti hakkında biraz şüpheliydik. Zboard gerçekten oyuncuların performansını arttırmasına yardımcı olabilir miydi? Oyunlarda daha iyi puanlar almalarını sağlayacak mıydı ve tipik bir klavyeye göre Zboard’u daha pratik ve konforlu bulacaklar mıydı?

Geçmişte bilgisayar klavyesini “yeniden yaratmaya” kalkışan ürünlerle olan deneyimlerimize dayanarak, biraz şüpheci davranmayı hak ediyoruz sanırız. Kabul etmek gerek ki klavye şablonları ve benzerleri oyun piyasasında hiçbir zaman gerçek bir başarıya ulaşmamıştır. Şüphesiz oyunu biraz daha hızlı öğrenmenize yardımcı olabilirler ve çoğu durumda bir kolaylık sağlayabilirler. Ancak, tuş şablonlarının joystick ve keypad kombosuna yerleştirildiği Mattel Intellivision ve Atari 2600 çağını da hala aşamadık. Bu tuş şablonları her zaman kaybolurdu ve bu durumda keypad’in üzerindeki tuşları kullanmak da genelde çok zor hale gelirdi. Zboard, kullanıcının klavyeyi olduğu gibi değiştirmesine imkan veren bir teknolojiyle bu alanda daha farklı olmayı vaat ediyor – mükemmel bir konsept, tabi çalıştığını varsayarsak.

Oren’den Zboard’u THG’ye inceleme için göndermesini ve Zboard’u test etmemize izin vermesini istedik. Zboard’un incelemesine başlamadan önce, Zboard’un yeni bir ürün olduğunu ve ilk deneme üretiminin 2002 Kasım’ının ortasında başladığını belitmemiz gerekir. Seri üretim Ocak 2003’de başladı ve ilk ticari sürümleri daha yeni dağıtılmaya başladı; kısacası çok yeni bir ürün fakat kısa süre içerisinde bilgisayar mağazalarının raflarında yerini alabilir. Bu arada biz de size Zboard’un ilk ön incelemesini sunalım.

1 Yorum

Bir cevap yazın