Genius MaxFire Libre Wireless G-12 Twin: Oyunlar İle Aranızda Kablo Olmasın

Genius MaxFire Libre G-12 Twin

Bilgisayarların Atari, Commodore 64 gibi emekleme dönemlerinde kimse oyunları bu bilgisayarların klavyeleri ile oynamayı düşünmezdi bile. O dönemleri yaşayanlar bilirler, daha “ergonomi” kavramı ortalarda değilken oyun çubukları yani joystick’ler bu tür bilgisayarların vazgeçilmez parçaları idiler. Her ne kadar primitif, kolay bozulan aygıtlar da olsalar bu oyun çubukları ile bilgisayarları başında dakikalar, saatler hatta günler geçip gidiverirdi. Çift kişilik oyunlar söz konusu olduğunda bu bilgisayarlara çift joystick takılır, hararetli basketbol, tenis veya futbol turnuvaları düzenlenirdi. O zamanlarda multiplayer oyunlar veya buna benzer katılımcı uygulamalar söz konusu değildi, ancak yine de tek bilgisayar üzerinde iki kişinin oyun oynaması son derece kolaydı. Çünkü en kötü bilgisayarda bile iki adet joystick port’u bulunuyordu.

Daha ciddi “iş makineleri” olarak bilinen günümüzün kişisel bilgisayarında ise lütfen konulmuş tek bir oyun port’u ile idare ediyoruz. Eğer ses kartınız da olmasa bunu da bulamazdınız. Allahtan USB çıktı da USB destekli oyun aygıtları bir bir sökün etmeye başladılar, bilgisayarlarında oyun oynamaya meraklı kullanıcıların seçenekleri de bir anda arttı.

Bu yazımızda geçtiğimiz yıl bilgisayar mağazalarında boy göstermeye başlayan ve kullanım alanlarının çok pratik olması ile bir anda “sıcak ürün” olarak nitelendirilen kablosuz oyun cihazlarının en yenilerinden birinin incelemesi ile karşınızdayız. Genius MaxFire Libre G-12 Twin bir kablosuz oyun pad seti. Aslında bir değil, iki adet pad içerdiği için bu ürüne “kablosuz oyun pad’leri” demek daha uygun. Radyo frekansı üzerinden haberleşen ve iki adet kanalı paylaşan iki adet orta karar pad’den oluşan bu paket masaüstünü kablolar ile doldurmak istemeyen, ters bir durum ortaya çıktığında (aha patron geldi) pad’ini saklayacak yer bulamayan kullanıcılar için ideal bir tasarım. Dahası, kablosuz olması münasebeti ile kablonun oyun oynarken ellerinizin hassaslığını etkilemesinin de önüne geçiyor, altınızda uçak bir savaşın ortasındayken bacağınıza dolanan bir kablo yüzünden “ace” olma şansınızı yitirmiyorsunuz.

Bir cevap yazın