Genius Look 313 Media ve ErgoMedia R710

Dünya üzerinde ekonomik olarak yerini sağlamlaştıran ve gelişmekte olan ülkeler arasında yıldızı parlayan Türkiye, son zamanlarda pek çok üreticinin iştahını kabartıyor. Geçtiğimiz haftalarda bir yazımızda Genius’un Türkiye pazarında daha iyi bir Genius Trio Racer FF direksion.

Direksiyon incelemesini oyunlarla daha yakından ilgili bir yazarımıza bıraktım ve geriye kalan ürünlere şöyle bir göz attım. Look 313 Media aslında bir web kamera ancak kamera olma özelliğinin yanında başka ilgi çekici özellikleri de bulunuyor. ErgoMedia R710 ise bilgisayar başında çokça vakit geçiren ve yazı yazmaktan bileklerine ağrı giren kullanıcıları rahatlatmaya yönelik bir klavye+fare seti.

Genius Look 313 Media

Genius Look 313 Media ve ErgoMedia R710

Look 313 Media, yenilikçi bir tasarımla birden fazla ürünü bir web kamera üzerinde birleştirmeyi amaçlamış ve bunda da başarılı olmuş. Bu kamerayı satın aldığınızda aynı zamanda basit bir hoparlör seti, USB 2.0 hub, kulaklık ve mikrofon girişi de beraberinde geliyor. Dış görünüşten başlayarak özellikleri tek tek yakından inceleyelim.

Genius Look 313 Media ve ErgoMedia R710

Ürünün dış görünümü sadeliğe dikkat edilerek tasarlanmış. Karşıdan bakıldığında silindir şeklinde bir kamera olarak görünüyor. Hatta özelliklerini bilmeyen birisi bu kameranın neden bu kadar büyük olduğunu merak edebilir. Ancak sağ veya sol taraftan bakıldığında hoparlörlerin delikli yüzeyi bu ürünün sadece kameradan oluşmadığını gösteriyor. Hele arka kısımda bulunan iki USB 2.0, kulaklık ve mikrofon girişlerini gördüğünüzde aklınızdaki soru işaretleri siliniyor.

Arka tarafta iki USB 2.0, kulaklık ve mikrofon girişleri bulunuyor.

Arka tarafta iki USB 2.0, kulaklık ve mikrofon girişleri bulunuyor.

Ergonomik açıdan kameranın bazı artıları olduğu gibi eksileri de var. Artıları sıralamak gerekirse düz bir silindir şeklinde olan kameranın hoparlörlerini döndürerek kendinize çevirebiliyorsunuz bu sayede sesin doğrudan size doğru gelmesi sağlanabiliyor. Kameranın netlik ayarını elle yapabiliyorsunuz. Bazı ucuz modellerde netlik ayarı bulunmadığından çamur gibi görüntüler alınabiliyor ancak Look 313 Media’da böyle bir şey söz konusu değil. Ayrıca kameranın altında bulunan plastik ayaklar sayesinde CRT ekranınızın veya masanızın üzerine koyduğunuzda kesinlikle kaymıyor.

Kaymayı önleyen lastik ayaklar

Kaymayı önleyen lastik ayaklar

Gelelim eksilere, kameranın objektifini yukarı aşağı hareket ettirebiliyorsunuz ancak sağa sola hareket ettiremiyorsunuz. Bu iş için kamerayı tamamen çevirmeniz gerekiyor. Bu durum normalde çok sorun olmaz ancak arka tarafta bulunan USB 2.0 girişleri kullandığınızda kablolarla birlikte döndürmek ve o şekilde sabit tutmak zor olabiliyor. Ayrıca ürün taşınabilir aygıtlar için tasarlanmış ancak dizüstü bilgisayar ekranlarına ya da LCD ekranların üzerinde sabitleyecek bir mekanizmaya sahip değil. Ya masanın üstüne koymanız gerekiyor ya da geniş bir ekranınız varsa onun üstüne koymanız gerekiyor. Ancak kameranın hoparlörlerinin manyetik anlamda iyi yalıtılmamış olması CRT ekran kullanıyorsanız ekranın üstünü de bir seçenek olmaktan çıkarıyor. 19″ CRT ekranımın üstüne koyduğumda renklerin üst kısımda bir birine girdiğini fark ettim. Bu etki silindir şeklindeyken çok fazla göze batmıyor ancak hoparlörleri bükerek kendinize çevirdiğinizde ciddi şekilde görüntüyü bozuyor.

3 Yorum

    • Hamdi Kellecioğlu

      Klavyeyle birlikte bir yazılım geliyor olmalı. Oradan bu tuşlara istediğiniz görevleri atayabiliyorsunuz. Yazılımı Genius’un sitesinden veya Google’da aratarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın