Gelecekten Gelen Uçurtma Sörfü

Uçurtma sörfü derken, “rüzgarla kayan kanatlı tekne” demek istedik.

Bir uçurtmaya asılarak sörf tahtaları üzerinde yapılan uçurtma sörfü (kitesurfing) 2010 yılı itibariyle biraz eski moda olma yolunda. En azından tasarımcı Jiwon Jung yeni bir moda başlatmak üzere. Jiwon’un yeni aracı su sporları tanımını genişletiyor ve uçurtma sörfünün küçük bir tahta üzeri yerine, gerçek bir taşıt içinde yapılmasının yolunu açıyor.

Sörf-Mobil - 2

Sörf-Mobil - Uzay değil, su taşıtı

Söylediğine göre spor amaçlı taşıt aslında kocaman bir uçurtmaya bağlanmış, sualtı kanatları (hydrofoil) olan bir tekne. Önde kumandaların yer aldığı bir sürücü koltuğu ve arkada yolcular için ek koltuklar bulunuyor. Teknenin tüm ön kısmı saydam bir kabin içine alınmışken arkadaki yolcu koltuklarının tepesi yarı açık ve en arkada küçük bir ayakbastı güvertesi de bulunuyor. Taşıt hız kazandıkça sualtı kanatları sayesinde yükselebiliyor ve sörflerde olduğu gibi su üstünde kayarak ilerlemeye başlıyor.

Sörf-Mobil - 1

Sörf-Mobil - Geleceğe ait gibi

Sörf-Mobil - 4

Sörf-Mobil - Ayrıntılar

Tasarımcısının dediğine göre bu geleceğe aitmiş gibi duran taşıtın amacı ulaşıma çevre dostu bir tarz katmakmış. Elbette bu ulaşım yöntemi yalnızca rüzgarı bol yerlerde ve su kenarında yaşayanlar tarafından kullanılabilir. Güzel de, itici güç olarak rüzgar ne kadar güvenilir olabilir ki, ya kesiliverirse? Ve bu taşıtlardan ortada yüzlercesinin gezdiği yerlerde uçurtmaların ipleri birbirlerine dolanıp dururlarsa? Biz bu konsepti taşıttan çok bir çeşit su sporu aracı gibi görme eğilimideyiz.

Sörf-Mobil - 3

Sörf-Mobil - Sualtı kanatları

Dahası böyle bir taşıtla gezmenin eşsiz bir keyif olacağı da kesin. Her ne kadar satışına ilişkin bir bilgi henüz yoksa da, yeni girdiğimiz yaza ilişkin umutlarımızı şimdilik koruyoruz.

Asya’da Rüzgarla Kayan Bir Tekne

Bir cevap yazın