Gelecek Senenin Başında 2.5 TB Kapasiteli Sabit Disk Görebiliriz

Şu an 2 TB neyinize yetmiyor? Eğer yetmiyorsa sadece birkaç ay daha bekleyin. TDK’nın sunumundan alıntı yapan Reg Hardware 2.5 TB kapasiteli sabit disklerin gelecek senenin şubat ayında çıkabileceğini bildirdi.

3.5″ masaüstü sabit disklerin plaka başına kapasitesi 500 GB’a ulaşmış durumda. Yani disk üreticilerinin en fazla 4 adet plaka koyduğunu düşünürseniz şimdilik 2.0 TB üstü mümkün değil fakat TDK’nın sunumunda 640 GB’lık plakaların şu an hazır ve kalite denetim deneylerine tabi tutulduğu yazıyor. Seri üretimin kasım ayında başlayacağı ve dört plakalık 2.5 TB sabit disklerin 2010 ocak ayında dağıtıcı firmalara gönderileceği de öngörülüyor. Düşünsenize, bir üretici şirket çıkıp bunlardan beşini bir araya getirip 3.2 TB’lık sabit diskler piyasaya sürebilir ancak firmalar beş plakayı pek tercih etmiyorlar.

Manyetik plaka teknolojilerindeki gelişmelerden 2.5″ dizüstü sabit diskleri de nasiplerini alacaklar. TDK’ya göre 320 GB’lık plakaların bu ay seri üretimine başlanacakmış. İki plakalık bir 2.5″ sabit diskin kapasitesi üç ay sonra 640 GB’a erişebilir.

Ha bu arada Western Digital’in 2.5″ Scorpio Blue sabit disklerine dikkat çekmemiz gerekiyor. Bu küçük depolama canavarı 1 TB kapasiteli ve çoktan duyuruldu (plaka başına 333 GB). Yalnız genişliğinin küçük olması kalın olmayacağı anlamına gelmiyor. Scorpio Blue bu yüzden çoğu dizüstü bilgisayarda kullanılamayabilir.

Bir cevap yazın