Geleceğin Robot Teknolojileri (Video)

Geleceğin robot teknolojileri hakkında fikir edinebileceğiniz üç robot videosu  seçtik.

Robot teknolojisi dediniz mi, akla hemen Japonya gelir. Tabi bu durum, tesadüf değil. Japonlar robot teknolojilerinde Dünya’nın bir numarası. İşte Japonyaların geliştirdiği son robot teknolojileri.

15 kişilik bir ekibin aylarca süren çalışması sonucunda ortaya çıkan 140 cm boyunda, 30 kg ağırlındaki Yume Roboslar; düz duvara tırmanıp, tekrar aşağıda inebiliyorlar.

Şimdilik biraz ağır çalışıyorlar belki, ama birgün bu robotları inşaat çalışmalarında görürseniz, şaşırmayın derim.

Yumurebo duvara tırmanan robot

Bir insanın mimiklerini neredeyse kusursuza yakın taklit eden bir robota ne dersiniz? Biraz korkutucu değil mi? Actroid-F ile tanışın.

Actroid-F robot

Evet, yukarıdaki robotlar henüz işlevsel değil. Ama, aşağıdaki videoda göreceğiniz robot, şimdiden arama kurtarma çalışmalarında hayat kurtarabilir.

Chiba Institute of Technology tarafından arama/kurtarma çalışmalarına yardımcı olması için geliştirilen 13 kg ağırlında, 50x30x24 cm boyutlarındaki Moogle adı verilen bu robot, doğal afetlerde pek çok insanın hayatını kurtarabilir.

CMOS kamera, LED aydınlatma, laser güdümlü hedef bulma, Wi-Fi gibi özelliklerle donatılmış bu akıllı robot, 60 dakika hiç durmadan çalışabiliyor. Ufak tümsekler Moogle için hiç sorun değil… Videoyu izleyelim.

Moogle Robot

1 Yorum

  1. crixallis31

    Astroboy diye bir anime vardı filmin başında robotların insaların hayatındaki yeri anlatıyordu çizgi filmdeki haliyle baya bir ilerde göreceğiz anlaşılan.

Bir cevap yazın