Geleceğin İşletim Sistemi Windows Vista’yı 500 Saat Denedik

Windows’un 12 Yıllık Tarihine Kısa Bir Bakış

1995 yılında Windows 95, Windows NT 4.0 yayınlandıktan sadece bir yıl sonra sahneye çıktı. 1998 yılında bazı geliştirmelerin yapıldığı Windows 98 hayatımıza girdi ve kısa bir aradan sonra onu Windows 2000 izledi. Günümüz de en çok kullanılan işletim sistemi Windows XP ilk olarak 2002 yılında tanıtıldı, yani bu işletim sistemi beşinci yılına yaklaşıyor.

Eğer tarihin bir kez daha ileriye alınmayacağını kabul edersek bir yıldan kısa bir süre içerisinde Microsoft, yeni işletim sistemini “Windows Vista” adı altında satışa sunacak. Firma içinde Windows Vista, Windows’un 6.0 sürümü olarak tanımlanıyor. Yani burada, Windows 200’in bir güncellemesi olarak görünen Windows XP’nin tersine tamamen yeni sürüm bir işletim sistemiyle karşı karşıyayız.

Bu yeni işletim sistemi devasa bir yapıya sahip: toplamda 37,800 dosya 10 GB yer kaplıyor. Bu büyüklüğün en önemli nedeni şu an Beta olan sürümün olası bütün bileşenleri içeren ve hem Table PC hem de Media Center özelliklerini taşıyan “Ultimate Edition” (En büyük sürüm) olarak tanımlanması. Ayrıca şu an pek çok uygulama ayıklama (debug) kipinde derlendiğinden son sürümde ayıklama kipi kapatıldığında kapladığı yerin küçüleceğini söyleyebiliriz. Bu yazı da inceleyeceğimiz sürüm Windows Vista Build 5381.

Beta sürümleri hata raporlama için tasarlandığından karşınıza bu tür ekranlar bol bol çıkıyor.

Beta sürümleri hata raporlama için tasarlandığından karşınıza bu tür ekranlar bol bol çıkıyor.

26 Yorum

 1. Hamdi Kellecioğlu

  Bu oyunun XP sürümü yok ama bir şekilde XP üzerinde çalıştırmayı başaranlar olmuş. Aşağıdaki bağlantılardan sıkıştırılmış dosyaları indirin.

  http://rapidshare.com/files/36774632/Vista_Games_XP_Part_1.zip

  http://rapidshare.com/files/36793674/Vista_Games_XP_Part_2.zip

  http://rapidshare.com/files/36887592/Vista_Games_XP_Part_3.zip

  Dosyaları açtıktan sonra “Purble Place.exe” dosyasını çalıştırıyorsunuz ve program dosyaları yükleniyor. Son olarak bu aslında Vista oyunu olduğu için “Vista.Emulation.dll” dosyasını “C:WINDOWSsystem32” klasörünün altına çekiyorsunuz. Artık Başlatın içinde bulunan “Vista Games” bölümünden oyunu çalıştırabiliyor olmalısınız.

  • Salih Güler

   Ben şahsen hiç oynamadım bu oyunu 🙂 Ancak Tahir arkadaşımızın yolladığı bağlantıları yakınınızdaki birisinden yardım alarak kullanabilirseniz sorunu kolayca çözebilirsiniz gibime geliyor.

Bir cevap yazın