Geleceğin İşletim Sistemi Windows Vista’yı 500 Saat Denedik

Geleceğin İşletim Sistemi Windows Vista'yı 500 Saat Denedik

Pek çok yayın, yeni bir işletim sistemi veya herhangi bir yazılım hakkında bir şeyler yazarken sahnenin arkasında neler olup bittiğine bakma zahmetine girmez. Yazılım konusunda uzmanlaşmış olan okuyucular hemen pek çok kaynaktan Windows Vista hakkında ayrıntılı bir araştırma yaparak işin iç yüzünü anlamaya çalışabilirler. Ancak karşılaşacakları şey konunun derinine inmek yerine hep aynı şeyleri söyleyip durmaktır. Bu hikayelerin büyük bir kısmı birkaç sayfa ve birkaç renkli resimden oluşurken çok az bir kısmı faydalı gerçek bilgi, araştırma ve inceleme sunar.

Tom’s Hardware Guide, Windows Vista’nın incelenmesi konusunda ciddi bir çaba harcadı ve derinlere inmeyi başardı. Bu yeni Windows işletim sisteminin en yeni sürümüyle yaklaşık olarak 500 saat zaman harcadık ve neler sunduğuna baktık. Ayrıca bu incelemede 130’dan fazla ekran görüntüsü, pek çok farklı program hakkında ön bilgi, ayarlar ve Microsoft’un sunduğu yeni işlevler hakkında ipuçları da bulacaksınız.

Dışarıdan bile bakıldığında belli olan ciddi bir değişiklik var: çevrim içi (online) hizmetlerle normal yazılımlar arasındaki sınırlar iyice bulanıklaşmış. Microsoft, az tecrübeli kullanıcının elinden tutarak yeni işletim sistemiyle etkileşimini en basit hale getirmek istiyor. Renkli arayüz düğmeleri, saydam pencere etkileri ve hem Mac OS hem de Linux’tan ciddi şekilde etkilendiği belli olan yeni tasarım. Ancak Microsoft’un temel ilkesi “devrim değil, evrim” – Windows 3.11’den Windows 95’e geçiş sırasında yaşanan büyük değişimi beklemeyin.

26 Yorum

 1. Hamdi Kellecioğlu

  Bu oyunun XP sürümü yok ama bir şekilde XP üzerinde çalıştırmayı başaranlar olmuş. Aşağıdaki bağlantılardan sıkıştırılmış dosyaları indirin.

  http://rapidshare.com/files/36774632/Vista_Games_XP_Part_1.zip

  http://rapidshare.com/files/36793674/Vista_Games_XP_Part_2.zip

  http://rapidshare.com/files/36887592/Vista_Games_XP_Part_3.zip

  Dosyaları açtıktan sonra “Purble Place.exe” dosyasını çalıştırıyorsunuz ve program dosyaları yükleniyor. Son olarak bu aslında Vista oyunu olduğu için “Vista.Emulation.dll” dosyasını “C:WINDOWSsystem32” klasörünün altına çekiyorsunuz. Artık Başlatın içinde bulunan “Vista Games” bölümünden oyunu çalıştırabiliyor olmalısınız.

  • Salih Güler

   Ben şahsen hiç oynamadım bu oyunu 🙂 Ancak Tahir arkadaşımızın yolladığı bağlantıları yakınınızdaki birisinden yardım alarak kullanabilirseniz sorunu kolayca çözebilirsiniz gibime geliyor.

Bir cevap yazın