Geleceğin Ekran Kartları

Geleceğin Ekran Kartları

Direct X 10’un ufukta görünmesiyle beraber bu yeni alt yapıyı kullanacak olan ekran kartları da yavaş yavaş tanıtılmaya başlandı. Her ne kadar Direct X 9’a olan talep henüz azalma eğilimine girmese de yeni standarda ve onu destekleyen donanımlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Direct X 10’un en önemli yenilikleri arasında her bir nesne başına daha az haberleşme yükü (overhead) oluşturması ve yeni bir bileşen olan geometri tarayıcısını getirmesi sayılabilir.

Peki bunların standart kullanıcılar açısından anlamı ne? Kısaca söylemek gerekirse sistem nesneleri daha hızlı ve verimli bir şekilde yaratımlayabilecek (render). Oyunlar açısından bakıldığında saniyede daha fazla kare sayısı anlamına geldiğinden bu son derece faydalı bir şey. Tabi ki bu durum geliştiricilerinin oyun sahnelerine daha fazla ayrıntı eklemesine kadar geçerli olacak. Sonuçta Age of Conan oyununun önizlemesinde de gördüğümüz gibi oyunların ayrıntı seviyesi ciddi şekilde artacak.

İster daha fazla ayrıntı ister daha fazla kare hızı olsun sonuç olarak DX10 sayesinde donanımlarımızdan daha fazla verim alabileceğiz. Ayrıca geometri tarayıcıları, değişen her karede duruma göre nesnelerin eğilip bükülmesini sağlayarak yaratımlama (render) sürecine yardım edecekler. Bazı nesneler sadece tek bir tepeden (vertex) yaratılabilecek. Geometri tarayıcıları fizik kurallarına uymak zorunda değiller çünkü veriyi sıfırdan yaratıp tarayıcı programın isteğine bağlı olarak da tamamen yok edebilme yeteneğine sahip olacaklar. Bu özellik sayesinde yaratımlama sürecinin hızlandırılması planlanıyor. Tepe (vertex) ve noktacık (pixel) tarayıcılarından birkaç kez geçerek üretilebilen bazı nesneler tepe tarayıcılara hiç gitmeden yaratımlanabilecekler. Ayrıca bir sonraki karede aynı nesne geometri tarayıcısı tarafından tekrar çağırılıp yeniden şekillendirilebilecek.

Bir cevap yazın