Geleceğe Dönüş: Seri ATA Nihayet Geldi

Seri Hızlı Demektir

Western Digital'den bir prototip: Seri ATA arabirimli WD1200JB'nin 2002 yılı içinde piyasaya çıkması bekleniyor ama bu yeni nesil sürücülerinin çıkışından önce olmayacak.

Western Digital’den bir prototip: Seri ATA arabirimli WD1200JB’nin 2002 yılı içinde piyasaya çıkması bekleniyor ama bu yeni nesil sürücülerinin çıkışından önce olmayacak.

“Seri hızlı demektir.” Birkaç yıl önce bunu söylesek bazıları bize tuhaf tuhaf bakabilirdi. COM portu hiç de hızıyla bilinmez. Ancak unutmayalım ki bugünün en önemli standartlarının (USB 2.0, Firewire, Ethernet, V-Link, MuTIOL, HyperTransport, RapidIO) tümü seri tabanlı oldukları gibi hızlıdırlar ve yeterli performans sunarlar.

Seri transfer sayesinde Seri ATA’ya biri verileri göndermek, diğeri almak için sadece iki veri kanalı yetiyor. Bunlar IDE’nin tipik 5V gerilimi yerine daha güncel bir gerilim seviyesi olan 250 mV üzerinden gönderiliyor. Diferansiyel sinyalleşme ile bir sinyaldeki girişim diğer sinyali eşit ölçüde etkiliyor. Sinyallerin çalışma fazı karşıt olduğundan girişim kendi kendini yok ediyor. Artık kabloları bükmek gerekmiyor.

Özelliklerini kısaca sıralamak gerekirse:

  • 150 Mb/sn maksimum transfer hızı (gelecekte 300/600 Mb/sn hedefleniyor)
  • Çalışırken takıp çıkarma (Hot-plugging) özelliği
  • İki güç tasarruf modu: Kısmi ve derin uyku modu
  • Aynı anda birden fazla komut gönderisi (overlapping commands)
  • Komutların etiketlenerek kuyruğa dizilmesi (Tagged command queueing)
  • Yedi telli veri kablosu. Sadece 8 mm genişliğinde konektör.

Bir cevap yazın