Geleceğe Dönüş: Seri ATA Nihayet Geldi

Geleceğe Dönüş:   Seri ATA Nihayet Geldi

Sonunda – standarda son halinin verilmesinden 1 yıl sonra – ilk Seri ATA ürünler piyasaya çıkmaya başladı. Pratikte tüm kontrol kartı üreticileri Seri ATA uyumlu ürünlerini çoktan hazırlamışlardı ancak sabit disk üreticileri Seri ATA disklerini çıkarmak için sonbaharı bekliyorlar. Bu yazıda, Seri ATA ile ilgili ilk izlenimlerinizi edineceğiniz bazı ürünlere göz atacağız.

Epey bir süredir IDE/ ATA standardının çoktan miyadını doldurduğu belliydi. Hiç esnek olmayan paralel ATA, kullanıcıların sürekli daha iyi performans arayışıyla uyuşmuyordu. Kablolar da çok kısaydı ve yeterince güvenilir değildi.

Paralel veri transferi (verinin bir dizi paralel hat boyunca gönderilmesi), hep çok sayıda kablonun kullanılmasına ve elektriksel girişime maruz kalma riski olan yüksek frekanslı sinyallere neden oluyordu. Seri ATA, seri veri transferi ilkesine dayanan diğer başarılı standartların adımlarını izliyor. Ethernet, USB, FireWire ve AMD’nin HyperTransport’u gibi diğer teknolojilerin tümü seri ve bazıları kanalları demetleyerek veri transfer hızlarını daha da artırıyor.

Seri ATA’nın bazı hedeflere ulaşması gerekiyordu. Hızlı olmalı, kullanıcı dostu olmalı ve otomatik konfigürasyonlu olmalıydı. Geliştiriciler için bir diğer önemli gereklilik geriye dönük uyumluluktu; Seri ATA, paralel ATA ile tam bir yazılım uyumluluğuna sahip olmalıydı. Ayrıca yeni standardın mümkün olduğunca yaygın şekilde uygulamaya geçirilmesinin iyi olacağı düşünülüyordu ve bunun sonucunda şimdi aynı teknoloji geliştirilmekte olan SAS’e de (Seri Bağlı SCSI) uygulanıyor. SAS, 600 Mb/s bantgenişliği hedefiyle birkaç yıl içinde Fiber Kanal’a çok ciddi bir rakip olarak çıkacak.

Üç yıllık bir geliştirme sürecinden sonra ilk Seri ATA ürünler nihayet görücüye çıkıyor. Seri ATA aradığımız hızlı, kolay ve güvenilir arabirim olduğunu kanıtlayabilecek mi?

Bir cevap yazın