Geil Value Plus 4 GB DDR3 1333 MHz CL9 Düşük Voltaj Bellek İncelemesi

1993 yılından kurulan ve 50’den fazla ülkede dağıtım kanalı bulunan Geil’in (Golden Emperor International Ltd) tek modül 4 GB CL9 DDR3 1333 MHz belleğini inceliyoruz.

Bugün, aralarında Seasonic, High Power, Thermalright’ın da bulunduğu dünyaca ünlü pek çok markanın Türkiye distribütörlüğünü yürüten Akortek Bilişim’in 2010 yılında ürün gamına kattığı Geil markasının elimize ulaşan  Value Plus 4 GB CL9 DDR3 1333 MHz bellek modelini inceleyeceğiz.

Ama, isterseniz öncelikle Geil markası hakkında kısa bir bilgi edinelim. Geil (Golden Emperor International Ltd), Tayvan menşeyli 1993 yılında kurulmuş, bünyesinde 200’den fazla kişi çalışan ve 50’den fazla ülkede dağıtımı yapılan kendini bellek üretimine adamış dünyada bilinen bir bellek üreticisidir.

Bellekler hatalarının %90’nın ilk üç aylık kritik bir süreçte gerçekleştiğini biliyoruz. Teknoloji marketlerinde satın aldığınız pek çok bellek oda sıcaklığında ortalama 20 dakikalık bir kalite ve hata testinin ardından piyasaya sürülüyor. Burada Geil, bir ilke imza atarak dünyanın önde gelen bellek üreticilerinin sadece sunucu bellekleri üzerinde kullandığı DBT (Die-Hard Burn-In Technology) teknolojisini masaüstü bellekler üzerinde uyguluyor. DBT testinde bellekler 100 derecede tam yükte çalıştırılarak bu ilk üç aylık süreç 24 saat içerisinde tamamlanmakta ve hata veren bellekler elenmektedir. Geil bu testi yalnızca sunucu belleklerinde değil tüm bellek modellerinde uygulayan dünyadaki tek firmadır ve bütün testleri içine tam 1000 adet bellek birimi alabilen DBT-1 adlı özel test cihazı üzerinde gerçekleştirmektedir.

DBT Test şeması

DBT TestiDBT testinden geçen bellekleri vurgulamak için bu testleri tamamlayan belleklerini özel bir logo ile satışa sunuyor. Sağ taraftaki logoyu gördüğünüz Geil belleklerinin DBT testini tamamladığından emin olabilirsiniz. Aslında Geil, DBT testlerine 2008 yılından itibaren başladığı için teknik olarak satın aldığınız tüm Geil bellekleri GBT testinden geçmiş olması gerekiyor.

Elimizdeki ürün Geil’in Value Plus serisinden tek kanal 4 GB DDR3 1333 MHz bir bellek. Bu bellek piyasadaki işlemcilerin hızaşırtma olmadan desteklediği 1333 MHz hızında çalışıyor. Bununla birlikte belleklerin piyasadaki birçok belleğin aksine 1.65V değil 1.5V çalışma geriliminde çalıştığını görüyoruz. Bu, belleklerin daha az ısınması ve hızaşırtma için daha çok potansiyel demek.

Geil Value Plus 1333 MHz Kutu GLGVP34GB1333C9SC

Geil Value Plus bellekler son derece şık bir kutu ve plastik bir koruma ile satışa sunuluyor.

Geil Value Plus 1333 MHz 4GB CL9 DDR3

Resimde de gördüğünüz gibi, elimizdeki Geil Value Plus bellekte zarif alüminyum soğutucu blok kullanılmış. Zaten düşük çalışma gerilimi ile fazla ısınmayan Geil bellekler, bu soğutucu bloklar ile daha da serin çalışabiliyor.

Bu belleklerin en güzel tarafı ise, tam 7 yıl sınırsız garanti süresine sahip olması. Geil, DBT testlerinden geçmiş belleklerin 20 yıla kadar çalışabileceğini düşünüyor.

1 Yorum

  1. lazboy

    I Am Alive bile 15 yildir cikmiyor cikti cikicak diyorlar oyunla cikana kadar bizim donanimlar copluk oluyor bide kekin biri cikmis 4 yilda bir sistem yenileniyo diyor I Am Alive kac yildir bekletiyor bir oyunun 2 ci serisi 10 yil sonra cikab bekleten var nie paramizi cope atalim

Bir cevap yazın