GeIL Enhance Corsa 8 GB 1600 MHz CL9 Bellek İncelendi

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

Son zamanlarda bellek fiyatları oldukça makul seviyelere indi. Sisteminiz için bellek yükseltmesi düşünüyorsanız bu aralar uygun bir zaman olabilir. GeIL’in Enhance Corsa 8 GB çift kanal bellek kiti 62.5 $ + KDV gibi oldukça uygun bir fiyata sahip.

DBT Testi

GeIL’in bellekleri üzerinde uyguladığı işkence testinden (DBT – Die Hard Burn in Test) önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bir kez daha kısaca tekrarlayalım: Bellek hataları genellikle kullanılmaya başladıktan sonra ilk üç ay içerisinde ortaya çıkar. GeIL, bellekleri 100 derece sıcaklıkta 24 saat çalıştırarak bu üç aylık sürenin hızlandırılmış bir şekilde geçmesini sağlıyor ve sadece bu testi geçebilenler son kullanıcıya sunuluyor. Normalde bu şekilde test edilmiş bellekler sadece sunucular için kullanılırken GeIL bir adım ileri giderek son kullanıcılara da bu hizmeti sunuyor.

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek

GeIL Enhance Corsa oldukça şık bir ısı emici (heatsink) ile geliyor. Kasasının dışı kadar içinin de güzel görünmesini isteyen kullanıcılar için artı bir tercih sebebi.

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

Elimize ulaşan model CL9-9-9-28 gecikme süreleriyle 1600 MHz saat hızında çalışabiliyordu. XMP destekli anakartlardaysa otomatik olarak 1700 MHz saat hızında çalışabiliyor. Yaptığımız testlerde belleklerin 1700 MHz’de de sorunsuz bir şekilde çalıştığını gördük. Hızaşırtma denediğimizdeyse gecikme sürelerinden ödün vermeden ciddi oranda hızlanma sağlayamadık. Gerilimi 1.55 V seviyesine getirerek saat hızını 1720 MHz seviyesine kadar çıkarabildik. Bunun dışında gerilimi artırmak hız artışı konusunda fayda sağlamadı.

Aslına bakarsanız geçmişte yaptığımız bellek hızı testlerine baktığımızda artan bellek hızının gerçek hayat uygulamalarında o kadar da büyük performans artışı sağlamadığını gördük. Bu açıdan belleğinizi standart hızının çok ötesine taşımaya çok fazla zaman ayırmanızı tavsiye etmiyoruz.

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

Aşağıda geçtiğimiz günlerde yayınladığımız AMD FX-8150 incelemesinde yer alan bellek performansı grafiğini görebilirsiniz. WinRAR ile RAMDisk üzerindeki bir dosyanın sıkıştırılması testinde bellek hızına göre performans değişiminin çok da farklı olmadığı görülüyor.

Winrar memory bandwidth scaling

Farklı Bellek hızlarında WinRAR Performansı

Benim kişisel görüşüm bellek hızını çok fazla uğraşmadan birkaç denemeyle mümkün olan en yüksek seviyeye getirip bırakmak. Sonuçta az da olsa performans artışı hiç yoktan iyidir. GeIL Enhance Corsa için CL9 gecikme süreleriyle en uygun değerin 1700 MHz civarı olduğu görülüyor. Bu da pek çok günümüz platformu için yeterli bir hız.

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

GeIL Enhance Corsa DDR3-1600 8 GB Bellek Kiti

Girişte de belirttiğim gibi ürünün 62.5 $ + KDV olan satış fiyatı 2×4 GB bellek kiti için oldukça makul. GeIL’e özel DBT testinden geçmiş olması da bellek bozuk belleklerin en aza indirilmesi açısından önemli artılardan birisi. Eğer bu aralar sistem belleğinizi artırmayı düşünüyorsanız GeIL Enhance Corsa’ya mutlaka göz atın.

GeIL Enhance Corsa 2×4 GB 1600 MHz CL9 1.5V Özellik Tablosu
Ürün Kodu GLGEC38GB1600C9DC
Uyumlu Sistem Masaüstü PC
Bellek Tipi DDR3
Kapasite 8 GB
Modül Sayısı Çift Modül
Bellek Hızı 1600MHz
Zamanlama Değeri 9-9-9-28
Çalışma Gerilimi 1.5 V
Bant Genişliği PC3-12800
Ek Bilgi Düşük Voltaj, XMP
Garanti Süresi 2 Yıl

5 Yorum

 1. tyler78

  Teşekkürler inceleme için. Tam da bilgisayar toplarken yetiştiniz. Bu modeli almayı düşünüyordum ama soğutucudan dolayı sorun olur diye korkuyorum. Asus M5A97 anakarta Titan Fenrir takacağım. Bellek slotlarının ilkini kapatır diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Sığdırabilir miyim iki belleği?

  • Hamdi Kellecioğlu

   Açıkçası anakart ve soğutucuyu bilmiyorum, kendi elime alıp deneme fırsatım olmadı. İnternetten resimlerine baktığımdaysa birinci slot kapanabilir gibi görünüyor. Ancak sadece iki bellek birimi kullanacaksanız diğer yuvalara da takabilirsiniz. Mutlaka birinci yuvaya takmalısınız diye bir zorunluluk yok.

 2. mazbut

  XMP profillerinin tek gelmesi çok anlamsız. Düşük hızlarda düşük gecikmeler mümkün ve bir çok kullanıcı için daha iyi başarım demekken, mhz olarak yüksek değerlere çıkıp kullanıcıyı yüksek gecikme değerleriyle başbaşa bırakmak tüketiciye hormonlu tavuğu daha pahalıya satmak gibi geliyor.. XMP profillerinde düşük CL değerleri daha öncelikli olmalı. DDR3 zaten yeterince veri genişliği sunuyor. Bunu veri aktarım genişliğini kullanabilecek SSD’ler henüz yayngınlaşmadı. 2400mhz cl10 çalışabilecek bir bellekte 1600 cl6 gibi bir XMP profilini tercih ederim. Bence olağan kullanıcılar için XMP’ler içinden seçme olanağı tanınmalı.. Bunu anakartlarında desteklemesi gerekiyordur eminim..

  • Hamdi Kellecioğlu

   Düşük gecikme sürelerinin önemi konusunda haklısınız. Firmalar saat hızlarını biraz pazarlama amacı olarak kullanıyorlar. Bilinçli kullanıcılar aldıkları belleklere ince ayar çekerek en düşük gecikme süreleriyle çalıştırmayı denemeliler.

   Bu konuyla ilgili yıllar önce bir inceleme yapmıştık (Hızlanmak mı Yoksa Acele Etmek mi Önemli?). Tabi teknoloji çok gelişti ancak mantık aynı.

 3. Erhan Onder

  hocam size bir şey soracagım geçenlerde sistemimi sattım ve yeni bir pc toplayacagım fakat alacagım ramlerde 2 adet hyperx 4gb ramleri mi almalıyım yoksa aradaki 8 USD lik bir farka degermi Geil Enhance Corsa… birde bu 2×4 tek Paket…

Bir cevap yazın