GeForce GTX 650 Ti İncelemesi

Nvidia GeForce GTX 650 Ti İle Tanışın

GeForce GTX 650 Ti’nin 14.5 x 10.1 cm boyutları bize giriş seviyesi GeForce GT 430u hatırlattı. Ancak küçük boyutlarına aldanmayın bu kart boyutuna göre şaşırtıcı şekilde hızlı.

Nvidia’nın referans tasarımı 1 GB GDDR5 belleğe sahip olarak geliyor. Kartın arka kısmı çıplak ancak daha pahalı olan 2 GB’lik sürümlerde arka kısımda bellek birimlerini görmek mümkün. Standart olarak bellek 1350 MHz saat hızında çalışıyor ve 5400 MT/s veri aktarım hızı sunuyor. GK106 GPU ise 925 MHz hızında çalışıyor ve GTX 660’da gördüğümüze benzer şekilde GPU Boost özelliği bu kartta da desteklenmiyor.

Elimize ulaşan referans kartta bir mini-HDMI ve iki dual-link DVI çıkış yer alıyordu ancak Kepler temelli GPU’ların aynı anda dört ekrana kadar desteklediklerini biliyoruz. Yani kart üreticileri muhtemelen fazladan bir çıkış daha ekleyeceklerdir.

PCI Express yuvası en fazla 75 W güç sağlayabildiğinden 110 W TDP için tek bir altı pin yardımcı güç bağlantısı gerekiyor.

GeForce GTX 650 Ti’de SLI bağlantısı yer almıyor. Her ne kadar bazı giriş seviyesi kartlar PCI Express üzerinden SLI desteği sağlasa da Nvidia bu modelinde sonradan ikinci bir kart alıp sisteme ekleme seçeneğinin önünü kapatmış. Buna karşılık AMD, Radeon HD 7770 ve 7750 modellerinde CrossFire desteği sunuyor.

Referans kart soğutma çözümü olarka 75 mm eksenel fan kullanıyor ve yaptığımız ölçümlere göre bu soğutucu 28 nm mimarili kartı fazla ses çıkartmadan serin çalıştırabiliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın