GeForce GTX 580 ve GF110 İncelendi

Geçtiğimiz Mart ayında pek de başarılı sayılamayacak (bu konu tartışmalı) GeForce GTX 480 tanıtımından sonra Nvidia’nın yeni bir model üzerinde çalışmaya başladığını biliyorduk. Şimdiyse GF110 GPU’lu GeForce GTX 580 ile tanışmanın zamanı geldi. Bu tanıtım içinse sanırım hiç olmamasındansa geç olsun demek daha doğru.

Nvidia’nın GeForce GTX 480 tanıtımından mutlu olduğunu düşünmek açıkçası biraz naiflik olur. Normalde kimse 512 tarayıcı çekirdeği olan bir amiral gemisi GPU tasarlayıp sonra “malum nedenlerden” dolayı bu çekirdeğin bir kısmını kapatarak “aslında yapmak istediğimi buydu” demez. Neyse ki kırpılmış olan GF100 GPU’su bile AMD’nin Radeon HD 5870’ini geçmeyi başarıyordu da Nvidia açısından işler daha beter olmadı.

Son kullanıcıların aklına takılan kısım daha çok GF100’ün parmak yakan ısınma sorunu ve bu ısınmayla başa çıkmak için yükselen fan gürültüsüydü. SLI bir sistem kurmak için iki GTX 480 aldığınızda bunların arasında üç yuva boşluk koymanız tavsiye ediliyordu. Hatta Nvidia bu “kalitede” olan kasa ve anakart listesi bile hazırlamıştı. Öyle ya da böyle dünya üzerindeki en hızlı tek GPU’lu ekran kartının yıldızı internetteki bazı iğneleyici videoların başrol oyuncusu olmak dışında biraz sönük kaldı.

GeForce GTX 580 Çekirdek Resmi

GF110: GF100’e Çok Benziyor

Çok az kişi Nvidia’nın, GeForce GTX 480 tanıtımından hemen sonra GF110 isimli yeni bir yonga üzerinde çalışmaya başladığını biliyordu. Bugün karşımızda olan ürün o zaman söylenti halinde olan yongaının ta kendisi. İsterseniz buna hatalarından arındırılmış GF100 de diyebilirsiniz. Sonuçta buradaki amaç AMD’nin çıkacak olan Cayman mimarisinin etkisini en aza indirmek. Tabi oyuncular bu tür ayak oyunlarıyla pek ilgilenmezler…

Peki, onları ne ilgilendirir? Performans ilgilendirir. Fiyat ilgilendirir. Özellikler ilgilendirir. Bulunabilirlik ilgilendirir. Ve rakiplerin sundukları ilgilendirir.

Tabi ki ilerleyen sayfalarda performans konusuna gireceğiz. Nvidia’nın planı bu ürünü 500 $ seviyesinden pazara sürmek ki şu anda bu fiyat aralığında 480 yer alıyor (yurt dışı fiyatlarıdır). Özellikler açısından söylenecek çok fazla bir şey yok; bu kart çoğu açıdan GTX 480’i andırıyor. Her ne kadar tersi yönde iddialar duymuş olsam da Nvidia’nın kart üretici ortaklarından öğrendiğim kadarıyla GeForce GTX 580’in bulunabilirliği GTX 480’e göre daha yüksek olacak. Duyurudan hemen önce 70 -80 kart stoklarına giren firma sayısı yüzleri geçiyor. Yani bu kartı satın almak isteyen kullanıcılar pek zorluk çekmeyecekler gibi görünüyor.

Rakipler ne durumda? Radeon HD 5870’ler yurt dışında 330 $ seviyelerine satın alınabiliyor, Radeon HD 5970 ise kabaca 600 $ civarında satılıyor. Tabi AMD’nin Cayman ve Antilles mimarileri de çıktı çıkacak durumda ancak firmanın ağzı bu konuda oldukça sıkı. Kartların performansı, bulunabilirliği konusunda pek bilgi yok. Sadece oldukça kısa bir süre sonra çıkacaklarını bilin yeter. Bu yüzden bugünkü incelememizde Radeon HD 5870 ve 5970 karşılaştırmamızın temelini oluşturacaklar.

10 Yorum

 1. Vernoncougar

  Nvidia`nin kullanicilarina sundugu http://www.geforce.com sitesine baktigimizda oncelikle sistemizi scan ederek neye sahip oldugumuzu gosteriyor ardindan gtx 480 ile gtx 580 e goz attigimizda hangi oyunda ayarlari ne duruma getirmemiz gerektigini soyluyor. Verilen fps ornekleri ile karsilastirdigimizda arada fazla bir fark gorunmuyor, 20 oyun verilmis listede ve arada gercekten kayda deger bir yukselis goremedim. Yani benim 480 leri satisa cikarip 580 almanin su an icin bir anlami yokmus 🙂

 2. CodeMachine

  Tamam metro 2033 nvidia destekli ondan fps yüksek ama avp de ati destekli ondan yüksek, sanki oyunlara ati hiç destek verip kendi kartlarına optimize ettirmiyormuş bu işi sadece nvidia yapıyormuş gibi bir izlenim yaratılmak istenmiş yukarıdaki yorumda…

 3. Sezai

  Bir grafik çekirdeğini revizyondan geçirip yeni bir jenerasyon gibi sunmak nvidia ve AMD’nin standart uğraşısı haline gldi. Bu kart bence 580 değil de GTX 490 olarak isimlendirilmeliydi. 

 4. ziyaretçi

  lütfen yardım edin kuscam yine mediumda yapmışlar testi.mediumda ekran kartı değilde işlemci daha çok zorlanır ve 1000 ytl’lik ekran kartının medium oynamak için almaz kimse.tamam mediumda yapın ama high,very high,tesellation on-of, adof on-of yani daha detaylı olsa oyun testleriniz süper olcak.ama yok uğraşmak istemiyorsanız ayrı tabi….

Bir cevap yazın