GeForce GTX 480 ve 470: En Sonunda Gerçek Testler!

GeForce GTX 480 ve 470 Tanışın

Her ne kadar GeForce GTX 480 ve 470 aynı grafik işlemci tasarımı üzerine kurulmuş olsalar da AMD’nin Radeon HD 5870 ve 5850 kartlarında olduğu gibi oldukça farklı tasarımlara sahipler.

GeForce GTX 480 Yonga GF100

GeForce GTX 480

GeForce GTX 480 26,7 cm’lik bir PCB’ye sahip yani Radeon HD 5870’ten biraz daha kısa. Karta gereken gücü bir sekiz ve bir altı iğneli PCI Express kabloları sağlıyor. Nvidia, kartın 250 W TDP değerine sahip olduğunu belirtiyor (ki bu değer 300 W’ın altında zar zor kalabilen Radeon HD 5970’ten çok daha düşük) ve 600 W ve üstü güç kaynağı öneriyor.

Ancak hikâye güç tüketimiyle bitmiyor. Her ne kadar kağıt üstünde GeForce GTX 480 AMD’nin amiral gemisi modeline göre daha az güç tüketiyor olsa da bu kartı serin çalıştırmak yine de zor. Kartın soğutma çözümü şimdiye kadar gördüğümüz referans tasarımlar arasında en saldırgan olanı. GPU’nun yüzeyinden ve belleklerden geçen ısı emicisi açığa çıkan enerjiyi alıyor. Dört ısı borusu enerjiyi taşıyor ve alüminyum kanatçıklar havayla temas alanını artırıyor. Bilindik bir fan havayı kasa içinden alarak kasanın arkasından dışarı atıyor.

Nvidia GeForce GTX 480

Nvidia GeForce GTX 480

En ilginç olanı ise kartın yüzeyinin plastikle kaplanması yerine ısı emicinin bir parçası olması. Normalde bu alan kartı sistemden çıkarırken elinizle tuttuğunuz kısım ancak ben testleri yaparken elimi yaktığımdan sıcaklık değerlerinin ilginç olacağını düşünüyorum. Normal bir oyun oynarken (Crysis’ten bahsediyorum FurMark değil) az önce bahsettiğim açıkta duran metal yüzey 71 derecenin üstüne çıkıyor. Bu durum SLI yapılandırması kullanmayı düşünenler için bazı değişiklikler gerektiriyor. Buna daha sonra değineceğiz.

GeForce GTX 480 GeForce GTX 470
Grafik İşleme Kümeleri (GPC) 4 4
Akış İşlemcileri (SM) 15 14
CUDA Çekirdekleri 480 448
Doku Birimleri 60 56
ROP Birimleri 48 40
Çekirdek Hızı 700 MHz 607 MHz
Tarayıcı Hızı 1,401 MHz 1,215 MHz
Bellek Hızı (Veri Hızı) 924 MHz (3,696 MT/s) 837 MHz (3,348 MT/s)
Bellek Kapasitesi 1.536GB GDDR5 1.28GB GDDR5
Bellek Arayüzü 384-bit 320-bit
Bellek Veriyolu Genişliği 177.4 GB/s 133.9 GB/s
Doldurma Hızı (Fillrate) 42.0 GTexel/s 34.0 GTexel/s
Üretim Süreci 40nm TSMC 40nm TSMC
Biçim Etmeni Çift-yuva Çift-yuva
Ekran Çıkışları 2 x DL-DVI, 1 x mini-HDMI 2 x DL-DVI, 1 x mini-HDMI
GeForce GTX 470 Yonga GF100

GeForce GTX 470

GeForce GTX 470’in daha kibar bir yapısı var. Uzunluğu 24,1 cm yine rakibi Radeon HD 5850’den biraz daha kısa. Kartın gereksinim duyduğu gücü iki altı iğneli PCI Express güç bağlantısı sağlıyor. Nvidia TDP değeri olarak 215 W belirtmiş (Radeon HD 5870’ten neredeyse 30 W fazla). Büyük kardeşinde bulunan ısı boruları ve açıkta olan ısı emici (heat sink) bu modelde yok. Çift yuvaya oturan GTX 470 diğer modellerde görmeye alıştığımız üzere tamamen kapalı bir kutu olarak tasarlanmış. Sıcak hava ön taraftan alınıyor ve kasanın arkasından dışarı atılıyor.

Bu kartın boşta ve yük altında sıcaklık değerleri GTX 480 kadar fazla değil (tabi her iki kart da 105 dereceye kadar dayanabilecek kapasitede). Aslına bakarsanız kartların sıcaklık grafiklerini izlemek ilginç bir deneyimdi. Yük uygulandığında sıcaklık değerleri tepe noktaya ulaşıyor (GTX 480 için 97, GTX 470 için 96 derece) bu noktada fan hızını biraz artırıyor ve sıcaklık dört beş derece düşüyor. Şimdiye kadar gördüğümüz diğer ileri seviye kartların sıcaklığı belirli bir seviyeye kadar normal şekilde artar ve orada dururdu.

Nvidia GeForce GTX 470

Nvidia GeForce GTX 470

28 Yorum

 1. emrah

  bu muymuş aylardır fermi fermi diye beklenen kartlar? 

  hiç de öyle göz kamaştıracak bir numarası yokmuş. nvidia son zamanalrda olduğu gibi yine kullanıcıları keklemeye çalışmış ama artık kimse yemiyor bu numaraları. amd en basitinden güç tüketimi testini resmi olarak yayınlayıp nvidia’nın suratına çarpar tokadı.

  hiç düşünmem bile 5870 dururken bu kartları almayı. uzun lafın kısası: nvidia’nın balonu patladı..

   

 2. Tahir Meylani

  Valla ben daha iyisini beklemiyordum, aşağı yukarı böyle bir şey olacağı belliydi. ilerisi için bir şeyler vaat ediyor mu? Evet, ediyor. Ama tesellation hariç günümüz oyunlarında aman aman bir fark yok.

  Aşırı güç tüketimi ve aşırı sıcaklığı ise puan kaybettiriyor GTX 480 ve 470’e. Ama şöyle bir düşünüce Nvidia, bu mimariden iyi bir orta segment kart çıkartabilir.

  Ayrıca Nvidia, oyun firmalarını tesellation kullanmaya daha çok teşvik edecektir. Fermi tabanlı ekran kartların farkı ancak o zaman hissediliyor. Konsolların hüküm sürdüğü, genelde DirectX 9 efektleri kullanılan oyun dünyasında Nvidia, oyun firmalarını tesellation efektleri kullandırmaya ikna edebilecek mi? O da bir soru işareti…

 3. Vernoncougar

  DirectX 11 destekleyen ilk grup ekran kartlarinda Radeon kartlar liderlik koltugunu birakmamis gorunuyor, bu her iki firma icinde bir ilk ti bakalim onumuzdeki senelerde bu cekisme nelere sahne olacak?

 4. Ziyaretçi

  Eğer atinin hd5890 diye bi projesi varsa nvidia nın işi cok zor cünkü yüksek cözünürlükte gtx 280 hd5870 e cok yakın ve fiyat olarak 100 $ fark var bu nvidia adına üzücü

 5. Ziyaretçi

  Aylardır hergün çıktı çıkacak diye araştırıp beklediğim ekran kartlarıncaki performans bu olmamalıydı üzüldüm gerşekten, son zamanlarda hem donanımsal hem yazılımsan sorunları var nvidia nın buna bir çıkış yolu bulmazsa yazık donanım neyse hatasız olamaz ama yazılımsal hatalar hiç iyi değil..

  Ati aldı başını gidiyor gerçekten üzücü bir durum…

 6. mert

  Açıkçası benim de için de hayalkırıklığı diyebilirim, çok daha iyi test sonuçları, etkileyici bir performans, açık ara bir liderlik bekliyordum, hele ki o kadar gecikme(ler)den sonra… Genel olarak etkilendiğim iki şey oldu; o da yüksek güç tüketimi ve yine güç tüketimi ve sıcaklık gibi yüksek olan fiyatı.

  O fiyatlara ve Ati’nin daha makul çözümlerine rağmen mutlaka satacaktır, hatta belki düşünülenden de iyi satacaktır (fanatikleri sağolsun) ama bekleneni vermedi, şahsen Nvidia’dan çok daha iyi bir karşılık beklerdim.

  Ati’nin hakimiyeti bir süre daha devam edecek gibi duruyor…

 7. RP

  Bazı çeviri hatalarının düzeltilmesini tavsiye edebilir miyim?

  “Regardless of the fact that Nvidia is entering the Windows 7/DirectX 11 market six months after its competitor, the company is here now.” cümlesi, aşağıdaki:

  “Nvidia’nın Windows/DirectX 11 pazarına rakibinden altı ay sonra girmesini artık bir kenara bırakmanın zamanı geldi.” yerine:

  “Nvidia’nın Windows 7/DX11 pazarına rakibinden 6 ay geç girmiş olması gerçegine rağmen, firma şimdi karşımızda.”

  olmalıydı. Bence tabi.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Tavsiye ettiğiniz çeviri asıl metne daha uyumlu, bu doğru. Ancak yazıları birebir çevirmeye çalışmamız gibi bir durum söz konusu değil. Pek çok yerde kendi yorumumuzu da katıyoruz. Bazı yerlerde eklemeler bazı yerlerde çıkarmalar yapıyoruz. Asıl yazı ile bu yazıyı birebir karşılaştırmak bu bakımdan doğru olmaz.

 8. RP

  TomsHardware’in yabancı sitesinde her makale için hangi sayfada olursa olsun yapılan yorumlar aynı makalenin her sayfasında görünüyorken burda görünmüyor. Örneğin ilk sayfaya yapılan yorumlar ancak ilk sayfaya gidince görülebiliyor.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Dediğiniz doğru, bu bilinçli yaptığımız bir şey. Yorumların tüm yazıda çıkmalarının karışıklığa neden olduğunu düşünerek bu yöntemi benimsedik. Özellikle birden fazla ürünün incelendiği yazılarda bu yöntemin çok faydası oluyor.

 9. Rapsland

  480/470 göründükleri kadar kötü degiller. Eger karsilastirmayi “dual GPU”lu (5970/4870 gibi ) kartlarla yapiyorsaniz büyük yanlislik yapiyorsunuz. Bu Kart Single GPU lu ve Single olan rakiplerine bircok testte %10-30 fark atmis. Isi problemi olmasi normal ancak ileride gecilecek 32nm üretimle bu sorun da cözülebilir. Hayal kirikligi yasanacak birsey yok, son yillarda yeni cikan GPUlar arasinda “cok büyük” farklar olusmuyor artik… Rekabet devam etsin sevinen taraf biz olalim 🙂

 10. Ziyaretçi

  Rapsland birincisi 4870 tek GPU çift değil..  ikincisi gtx 480 rakibi 5870 doğrudur… son dönemde çıkan GPU lar arasında çok büyük fark olmuyo demişsin hadi ona da eyvallah peki burda perforsmansta “çok büyük” farklar olmuyorken bu kadar ısı,güç tüketimi ve fiyat nerden geliyor??? yani aslında performans a kimsenin birşey dediği yok ancak fiyatı aşırı pahalı, çok aşırı ısınıyor ve abartılı derecede güç tüketiyor bu durumda rekabet olmaz ki ben şimdi ekran kartı alacak olsam gidip ATI alırım. Hele 6 ay bekleyenlere hiç bir fayda sağlamadı bu kartların çıkışı.. Ati indirim falan yapmaz…. bu kartları da yalnızca fanatik nvidia taraftarları alır…

 11. Vernoncougar

  Ati Radeon kartlarin liderligi surmekte, nvidia bu kez basarili olamadi iyiki beklememisim kasim 2009 da aldim 5870 leri ve tam gaz yola devam..Bu kasimdada yeni nesil radeon kartlari alirim,nvidia optimizasyon pesinde kossun dursun versin paralari ama radeon kartlar tokat gibi patlamaya devam edecek nvidia`nin gtx serisi uzerinde…

 12. Ziyaretçi

  Ati 4850 kullanmaktayım. Çok garib bu kartı ilk aldığımda catalyst overclockdan bir gram hızaşırtmaya izin vermiyordu. Oysa kart buna müsait. sonra heray güncelleyince gram gram arttırabildim. Dedim herhal bunlar yeni kartlar çıkmadan full aşırtmaya izin vermiyorlar. aynen dediğim gibi oldu. 10,3 yükledim ve ilk iş kökledim aşırtmayı. Sorunsuz!! üstelik çok fark ediyor. benim naçizane fikrim atinin ya yazılım özürlü olduğu veya bir çeşit pazar stratejisi olduğu ki 5800 serisindede aynı şeylerin olmasının olası olduğu. Bence kartların henüz gerçek gücü ortaya çıkmadı. benim kıçıkırık 4850 de AC2’de 4xAA tüm ayarlar fullhigh bana mısın demiyor. Kaldıkı 5870… ilginç tabi. ha bu arada 5870 2.7 teraflops (tabi buna işlemcinizide katarsanız 3,2 bulur kanısındayım) sony’nin gururu ps3 2 teraflops. İşin özü daha kartın gideri çok gibi yeni sürücüler geldikçe çoşacaktır. bunu da haneye + olarak yazmak gerek.

 13. Ziyaretçi

  NVidia 3D Vision Kit kullanıyorum ve GTX 480 çıktığında bu kartı alacağım. Bence ATI ninde 3 Boyut olayına girmesi gerekiyor. NVidia kartlarının performansı dışında yaptığı şeylerlede para kazanmasını biliyor. Oyunları 3 Boyut oynamayı herkese tavsiye ediyorum ( Maliyetinin çok olduğunu biliyorum o yüzden imkanı olan arkadaşlara söylüyorum sadece ) GTX 480 veya GTX 470 in 3 Boyut olayında fazlasıyla performans vereceğini düşünüyorum. Yani NVidia kullanan arkadaşlar bence bu kartlardan oldukça memnun kalacaklar.

  • Ziyaretçi

   2000 li yılların başlarından beri 3D stereo kullanan biri olarak  kesinlikle katılıyorum. Ati 3d stereo konusunda çok tembellik etti. Nvidia’nın bu konudaki sürücüleri yıllardır çok olgunlaştı ve şimdi “3d Vision Ready” ibareli oyunların çıkmaya başlamasıyla standardını iyice yerleştiriyor. Sadece oyun için değil 3D foto ve videolar için de Nvidia şu anda tek yaygın seçenek. Gelince GTX 480’i sırf 3D stereo performansı için almayı düşünüyorum.

 14. Rapsland

  @isimsiz, yeni cikan tüm top-ekrankartlari “asiri pahali” olur ve fiyatlari hizla düser. Nvidia simdiye kadar hic yeni bir GPU yapip ucuza piyasaya sürmemistir. Bir düzeltme de yapiim dual ile kastettigim X2 olan 4870lerdir. Isi problemi sonkullaniciya gürültülü sogutma sistemiyle geri döner kimi ne kadar etkiler bilemem ama Kartin yanacagini da sanmam… Sular duruldugunda ve GF10X’ler piyasaya ciktiginda uygun bir Fiyat/performans olusacaktir. Ama su siralarda ATI satislarda Nvidiayi katliyordur bence. Ben sahsen 200$ fazla vermem hicbir karta. selamlar

 15. hdoguc

  burda alınabilicek F/P oranı en iyi kart bana göre Ati 5850  

  31 ocak ta vatan bilgsayarda %20 indirim kampanyası vardı 500 tl ye almıştım fiyatına göre performansı çok iyi…

 16. papillo man

  Birazda orta ve giriş seviyesi için ekran kartlarının performansını denerseniz iyi olur çünkü ekonomik durumu iyi olan war iyi olmayan war mesela (HD5770 -HD5750)GİBİ denerseniz bence daha iyi olur saygılar….

Bir cevap yazın