GeForce GTX 480: 3’lü SLI, 3D Vision ve Gürültü

Nvidia’nın GeForce GTX 480 ekran kartını bir ay önce incelemiştik. Bugün ise üç GTX 480 ve iki Radeon HD 5870’i alarak SLI/CrossFire performans analizi yapacağız. Ayrıca gürültü ve sıcaklığın etkilerini en aza indirmek için önerilerimiz de olacak.

Bu yazıyı hazırlarken dışarıda güneşli güzel bir hava var. Nisan ayını geride bıraktığımız şu günlerde hava sıcaklıkları da yavaş yavaş artmaya başladı. Pek yakında klimaları çalıştırmak zorunda kalacağımız günler gelecek ve ısınan bilgisayar parçaları soğuya bilmek için daha fazla gürültü çıkaracak.

Şu anda ihtiyacım olan en son şey bir çift GeForce GTX 480’in (ya da herhangi bir ileri seviye ekran kartın) deney merkezimize fazladan sıcaklık sağlaması. Yine de buradayım ve önümde 3.33 GHz hıza çıkarılmış bir Core i7-930 işlemcili, 6 GB Crucial bellekli, 160 GB Intel SSD’li ve evet, iki GeForce GTX 480 ekran kartına sahip bir sistem var (aslında bu makineye üçüncü 480’i de takacağım ancak birazdan daha ayrıntılı açıklayacağım nedenler yüzünden bunu evde denemek isteyeceğinizi sanmıyorum).

Peki, çıktından yaklaşık bir ay sonra bu kartlara neden geri döndük?

GeForce GTX 480 3'lü SLI

GeForce GTX 480 3'lü SLI

GeForce GTX 480 ve 470 elime ilk geldiğinde ürünlerin resmi duyuru tarihine daha altı gün vardı. Duyuru tarihine kadar ayrıntılı bir incelemeyi yetiştirebilmek için önümde fazla bir zaman yoktu. O testler sırasında güç tüketimi ve sıcaklık değerlerini ölçtüğümde kartların bu konuda oldukça iştahlı olduğunu görmüştüm. Hatta yanlışlıkla açıkta bulunan ısı emiciye dokunduğumda parmağım yanmıştı. O zaman testleri yaptığımız Gigabyte X58A-UD5 anakartın ekran kartı yuvaları birbirinden yeterince uzak olmadığından SLI testlerini ister istemez kartları birbirine dayanarak yapmak zorunda kalacaktık.

MSI Eclipse Plus

MSI Eclipse Plus

Nvidia testleri bu şekilde yapmamızı pek önermedi. Firma, bu işe uygun miktarda hava akımı sağlayabilen birkaç kasa ve anakart seçeneği önerdi. Sonuç olarak Cooler Master ve MSI’nın yardımlarıyla oyun sistemine büyük yatırım yapacak bir kullanıcının kurmasını tavsiye edeceğim sistemi topladım.

Bu vesileyle hala tam olarak sağlanamayan kartların bulunabilirliği ve ilgin bir şekilde bir türlü kendini gösteremeyen 3D Vision Surround üzerine de birkaç söz söyleyeceğim.

Son olarak ürünün duyurusu sırasında yaptığımız test sonuçlarını da geliştirme fırsatım olacak. İlk incelemede kullandığımız anakart bi x16 ve bir x8 ekran kartı yuvası sağlıyordu. Açıkçası x16/x16 yapılandırmaya sahip anakartın sunacağı farkı da merak etmiyor değilim. MSI testlerimiz için üçüncü GeForce GTX 480’i sağlayarak bu incelemenin hazırlanmasında büyük destek oldu. Bu sayede bir, iki ve mümkünse üç kartlı yapılandırmaların başarımlarına bakabileceğiz. Ve bunları bir çift Radeon HD 5870 ile karşılaştıracağız

Yazılar hakkında fazla parlak sözler söylemeyi sevmem ancak küçük bir ipucu vereyim; bu testin sonuçları tahmin ettiğiniz gibi çıkmayacak.

12 Yorum

 1. UzmaN-ExperT

  3 SLI kimin parası yeter ben bilmem ama bu kartlarla uçlu SLI hiç bir işe yaramaz tek kartla bile sistemin ısıdan reset attını yazmışlar su sogutma varsa sorun yok ama fanla çok zor ve özell sogutmalı modelllerin bile 12C düşüruyormuş ve çift fanlı olan modellerde sizce böyle ısı sorunu olan bir karta bukadar para baglamak nekadar dogru karar sizin

  ati5970 varken ve bunun 4GBli özel sogutmalı modeli cıkmışken atiler cpu gerçekten cok başarılı ve yakında 28nm geçiyorlar onuda bekliyebilirler kullanıcılar belli GTX480 çok başarılı bir model olacak ve daha az ısınıp daha az güç çekecekler XD

 2. Ziyaretçi

  ezikler hala neden 5870 ile 480 ni karşılaştırır ki ? oyun yazarlarına verdikleri kodlar yayılana kadar yeni kartlar çıkacak piyasaya. herkez kabul etsin artık içine sindirsin ati’nin üstünlüğünü. sıcaklık + voltaj + ısı üstünlüğü adamların elinde yemişim yarım yamalak kart çıkarıp bir de üstüne üstlük biz o sıcaklıklara dayanabilmesi için ürettik saçmalığına inanacak kullanıcı kalmadı. ayrıca üç fermi kışın iyi bir ısıtıcı olur elektrik sobası olarak kullanılabilir kombi çalıştırmanıza gerek kalmaz ve nihayetinde türkiyede karşılaşacağınız elektrik faturalarınlada hayatınız kararabilir. karbon salınımından bahsetmiyorum bile. bu kartı test etmeniz tamamen ticari olmasın ?

 3. Ziyaretçi

  UzmaN-ExperT

  Sence bu kartları alanlar su soğutma taktıramaz mı?

  Ayrıca kartların kasa içindeki konumlarıda önemlidir. Yani alacağın kasayı karta uygun almak zorundasın. 4 SLI bile reset atmıyo referans soğutucusuyla 3 lüde nasıl başarmışlar sor bakalım.

 4. RP

  @Ziyaretçi

  3 tane GTX 480 + sıvı soğutma yerine 2 tane 5970 alıp crossFire yapmak daha mantıklı değil mi?

  Hatta 2. seçeneğin daha daha mantıklı olmasını bırakın 3 tane GTX 480 alıp SLI yapmanın neresi mantıklı anlayamıyorum. Zaten piyasada 480 kart kıtlığı varken nerden bulacaksınız 3 tanesini.

Bir cevap yazın