GeForce GTX 295 Nvidia’yı Yeniden Lider Mi Yapıyor?

GeForce GTX 295 Nvidia'yı Yeniden Lider Mi Yapıyor?

Kimse ikinci sırada yer almayı sevmez, özellikle de Nvidia. Grafik devi GeForce GTX 260 ve GTX 280’i duyurduğu sıralarda AMD’nin elindeki en iyi kart Radeon HD 3870 X2 idi. Nvidia bu kartlarla uzun süre zirvenin keyfini çıkaracağını zannediyordu ama ummadık taş baş yararmış. AMD bu duyurudan sadece birkaç hafta içerisinde bombayı patlattı ve Radeon HD 4850 ve 4870’i çıkarttı. Nvidia bu kadar dişli rakipler gelmesini beklemiyordu açıkçası. Gerçi bu kartlar Nvidia’nın GTX 280’inin biraz gerisinde kalıyorlar fakat AMD, izlediği fiyat politikasıyla Nvidia’yı büyük indirimler yapmaya zorladı. Sonuçta Radeon HD 4800 serisi kartlar bugünlerde GeForce GTX kartlardan hala daha fazla satıyor.

AMD üretim teknolojileri konusunda da Nvidia’dan bir adım önde. Bu sayede daha küçük fakat güçlü grafik işlemcileri üretebilen şirket geçtiğimiz ağustos ayında iki adet RV770 grafik işlemcisini tek bir PCB’ye sığdırıp Radeon HD 4870 X2 gibi bir oyun canavarı yarattı. GTX 280’i bile toz duman arasında bırakan bu kart 2 GB GDDR5 belleklerden güç alıyor ve bu incelemeyi yaptığımız güne kadar tartışmasız liderdi. Bununla beraber tek bir RV770 grafik işlemcisi taşıyan ucuz 4800 serisi kartlar (Radeon HD 4830 ve 4850) bir zamanlar Nvidia’nın göz bebeği olan G92 grafik işlemcili modellerinin büyüsünü bozdu.

Eğer bir Nvidia fanatiğiyseniz ve HD 4870 X2’yi alt eden bir Nvidia sistemine sahip olmak istiyorsanız bunu gerçekten yapabilirsiniz: Sadece iki tane GeForce GTX 280 satın alın yeter. Çok daha üstün bir oyun sistemi oluşturmak istiyorsanız, yaklaşık 1000 USD’ye kıyıp iki tane Radeon HD 4870 X2 alarak bir CrossFireX yapılandırması oluşturun. Dünyanın en büyük oyun canavarı benim demek istiyorsunuz? Üçüncü GeForce GTX 280 sizi bekliyor. Eee Üçlü SLI yapılandırması bugünler için değil mi? Hey durun! Bu çılgınlık nereye kadar sürecek? (Bu kadar çılgınsanız bile böyle çok ekran kartlı yapılandırmalardan tam verim alabilmek için bir Core i7 işlemcisine sahip olmanız gerektiğini de biliyorsunuzdur.)

İşte bunun önüne geçebilmek amacıyla sadece tek bir karta göre yorum yapmak en iyisi olacaktır. Sadece, dörtlü SLI veya CrossFire gibi başka alternatifleriniz olduğunu da bilin. İş paraya bakar. Fakat verdiğiniz para ile aynı oranda yüksek başarım elde edemeyeceksiniz. Eklenen her karttan sonra kazanım oranı %70-80’den %5-10’a kadar düşebilir. Ayrıca eklediğiniz kart ile aynı oranda güç tüketiminiz artacak, dolayısıyla çok güçlü ve pahalı güç kaynaklarına da ihtiyacınız olacak. Elbette, son karar size ait.

GeForce GTX 295 Nvidia'yı Yeniden Lider Mi Yapıyor?

GeForce GTX 295 Nvidia'yı Yeniden Lider Mi Yapıyor?

2009 Teorileri: Nvidia Tacını Geri İstiyor

Nvidia 2008’in ikinci yarısında “yenilenmiş” GTX 260 dışında Radeon saldırılarına çok iyi cevap veremedi. Şirketin dediğine bakılırsa gelecekte tüm GTX 260 ekran kartları 216 paralel işlemciye sahip olacakmış. 192’lik eski GTX 260’lar ise stoklarda yavaş yavaş eriyerek yok olacaklar. Ayrıca Nvidia eskisine oranla çok daha iyi bir fiyat politikası güderek Radeon HD 4870’den biraz daha hızlı olan yeni GTX 260’ın AMD’nin Pazar payı üzerindeki baskısını hafifletmeye yeteceğini öngörüyor.

Fakat Nvidia 2009 yılına lider olarak girmek istiyor ve bunun gerçekleşmesi için büyük çaba sarf etmekte. Bugün elimize ulaşan mühendislik örneğini Nvidia CES 2009 fuarında tanıtacak. İşte karşınızda Nvidia’nın AMD Radeon HD 4870 X2’sine karşı cevabı: GeForce GTX 295.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın