GeForce GTS 250: Nvidia G92 Geri Dönüyor

Geçtiğimiz yıl ekran kartı pazarı önemli dalgalanmalara sahne oldu. İlk olarak Nvidia GT200 grafik işlemcisini ve bu işlemciyi kullanan birkaç ekran kartını duyurdu. Ve pazarda bulunan diğer modelleri ciddi şekilde sarstı.

AMD’nin cevabı fazla gecikmedi: RV770 grafik işlemcisini ve bu işlemciyi kullanan iki ekran kartı modelini tanıttı. Her ne kadar Radeon HD 4870 Nvidia’nın en hızlı işlemcisini geride bırakacak kadar güçlü olmasa da AMD’nin daha sonra pazara süreceği iki işlemcili Radeon HD 4870 X2 uzun bir süre liderliği kimseye kaptırmayacaktı.

O zamandan beri de AMD orta ve giriş seviyesi yeni yongalar pazara sürerek ürün gamını geliştirmeye devam etti. Örneğin Radeon HD 4830 şimdiye kadar pazara sürülmüş en ucuz başarım sınıfı ekran kartı olma özelliğine sahip. Ayrıca Radeon HD 4650 ve 4670 modelleri giriş / orta seviye için son derece iyi seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanında Radeon HD 4500 / 4300 serisi ekran kartları da giriş seviyesini oluşturuyor.

Nvidia, AMD’nin bu hamlelerine farklı şekillerde cevap verdi. İleri seviyede kendi çift çekirdekli modeli olan GeForce GTX 295’i pazara sürdü. Orta seviyeli başarım serisinde GeForce GTX 260 güncellenerek (216 tarayıcılı model) AMD’nin Radeon HD 4850 modeliyle (ve hatta Radeon HD 4870’in 512 MB’lik sürümü) başarılı bir şekilde yarışacak hale getirildi. Son olarak firmanın GT200 yongası 55 nm üretim süreciyle yeniden yaratıldı ve ortaya GeForce GTX 285 çıktı.

Tabi bu noktada Nvidia’nın sunduğu ek özelliklere de değinmek gerek: CUDA, PhysX ve 3D Vision gibi önemli özellikler firmanın sunduğu sürücüler sayesinde kullanılabiliyor. Her ne kadar bu ek teknolojiler henüz daha emekleme devrelerinde olsalar da yeni de bunlara teknik avantaj gözüyle bakabiliriz. AMD ise bu arada Stream video kodlayıcısındaki düğümü çözmeye çalışıyor. Fizik hızlandırma konusundaysa yakın gelecekte herhangi bir destek vaadetmiyor. Bu yılın CES fuarında duyurulan 3B ekran üreticisi iZ3D ile nasıl bir ilişki içinde olduğuysa hala bir sır olma özelliğini koruyor (ki bu firmanın ürünleri Nvidia ekran kartlarını da destekleyecek).

Orta Seviyede Cevap Arayışı

Her ne kadar pek çok üstün özelliği bünyesinde barındırıyor olsa da 55 nm GT200 GPU, GeForce GTX 260’ın altı herhangi bir modelde kullanılmak için pahalı kalıyor. Nvidia da ister istemez bir buçuk yıl önce çıkardığı G92 yongasını bu iş için kullanmak zorunda kalıyor.

GeForce GTS 250: Nvidia G92 Geri Dönüyor

Nvidia’nın şansına nispeten yaşlı olan GPU iyi bir tasarıma sahipti ve 65 nm’den 55 nm’ye geçiş sırasında pek zorluk yaşanmadı. Hatta bu yonga günümüzde bile RV770 temelli AMD yongalarıyla başarılı bir şekilde rekabet edebiliyor.

Yeni modellerin ismi sanki GTX 260/285 ile GeForce 9800 serisi kartlar arasında yeni bir teknolojiymiş hissi uyandırıyor ancak gerçekte G92’nin yenilenmiş halinden başka bir şey değil. Sanırız şöyle bir isimlendirme yanlız olmaz, GeForce GTX 9800+: Yani GeForce GTX 9800’in çekirdeği küçültülerek yenilenmiş bir sürümü (ki o da aslında GeForce 8800 GTS’nin hızaşırtılarak yenilenmiş sürümüydü).

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın