GeForce 8800 En Hızlı İşlemciyi İstiyor

GeForce 8800 En Hızlı İşlemciyi İstiyor

Pazara yeni ürünlerin çıkış hızı bu aralar her zamankinden daha yüksek; eğer bu hıza ayak uydurmak istiyorsanız vitesi büyütmeniz gerekiyor. Aynı durum deneyler söz konusu olduğunda bizim için de geçerli: deneylerimizin tarafsız olabilmesi için kullandığımız donanımların en güncel ve en hızlı parçalardan oluşması gerekiyor. Ekran kartı deneylerini pazarda bulunan en hızlı platformla (işlemci, anakart, bellek, sabit disk ve güç kaynağı) yaptığımızda ekran kartının başarımının sistemi oluşturan diğer parçalardan en az etkilenmesini sağlamış oluyoruz.

Ancak bazı durumlarda ekran kartlarını denemek için hangi platformu kullanacağınıza karar vermek pek kolay olmuyor. Nvidia, GeForce 8000 serisi ekran kartını duyurduğunda bu yeni ürünün neler yapabileceğini göstermemiz gerektiğini düşündük. GeForce 8800 GTX ve GTS deneylerimizi daha hızlı olan Intel Conroe temelli bir sistem üzerinde yapabilirdik fakat deney sonuçlarının karşılaştırılabilmesi için daha önce yaptığımız testlerle uyumlu olması gerekiyordu. Mümkün olduğunca elmalarla elmaları karşılaştırabilmek için 2006 yılında yaptığımız deneylerin büyük çoğunluğunda kullandığımız AMD Athlon FX-60 sistemi kullanmayı uygun gördük.

Gelecekteki incelemelere bir köprü oluşturabilmek için aynı deneyleri bir de Intel Core 2 Extreme X6800 işlemcili bir sistem üzerinde çalıştırmaya karar verdik. Sonuçların gece ve gündüz kadar farklı olacağını biliyorduk bu yüzden AMD’den Intel’e geçmenin gerekli olup olmadığını da incelemiş olduk. Sonuçları incelediğinizde siz de bizimle aynı düşünceyi paylaşıyor olacaksınız: yeni nesil ekran kartlarını çalıştırmak için uç seviye (extreme) bir işlemciye ihtiyacınız var.

Bir cevap yazın