GeForce 8600: Kalabalıklar İçin DirectX 10

GeForce 8600: Kalabalıklar İçin DirectX 10

Son zamanlarda son kullanıcıya yönelik ekran kartı pazarında bir hareketlilik yaşanıyor. Sadece tek bir firmadan birkaç ürünün olduğu zamanları hatırlıyorum. Şimdi ise iki önemli oyuncunun başı çektiği tonlarca ürünün olduğu bir ekran kartı pazarından söz ediyoruz. Eskide kaldığını belirttiğimiz günlerde üreticiler, grafik endüstrisinin gideceği tarafın farklı olduğunu düşündüklerinden farklı yaklaşımlar sergileyebiliyorlardı. Tabi ki yine OpenGL ve Direct3D (DX bileşeni) programlama arayüzleri vardı ancak 3DFX’in Glide arayüzü gibi başka seçenekler de vardı. Birden fazla API’nin olması oyun geliştiricileri biraz zor duruma sokuyordu çünkü geliştiriciler mümkün olduğunca çok kullanıcıyı hedeflemek istiyorlardı. API sayısının ikiye inmesi oyun yapımcılarının işini kolaylaştırmış olsa da bir de yan etkisi oldu; grafik işlemcisi üreticisi sayısı azaldı.

Intel, grafik ürünleri konusunda en büyük üretici olma unvanını devam ettirse de ayrı ekran kartı konusunda pazarda iki adet gerçek üretici bulunuyor, Nvidia ve AMD (eskiden ATI). Bu durum yeni aygıtların gelmesi ve yeni ürün çeşitlerinin oluşması konusunda oluşan dinamikleri değiştirdi. Nvidia’nın pazarda tutunmasını sağlayan karta dönüp baktığımızda bunun GeForce 256 olduğunu görürüz. Aynı durum ATI/AMD tarafında 9700 ve 9800 ekran kartları için geçerli. İronik bir şekilde adı geçen bu kartların çok az farklı sürümleri vardı. Radeon 9800 temelde iki farklı bellek yoğunluğuna (128 ve 256) ve çok az modele (Pro, XT ve XT Platinum Edition) sahipti.

Sonuç olarak pazarda az sayıda ekran kartı oluyordu ve kullanıcılar neyi alacaklarına, hangisinin fiyat başarım oranında daha iyi olduğuna daha kolay karar verebiliyorlardı. Bu durum bir süre önce değişti ve artık pek çok isimlendirme şekli, model, saat hızı, bellek yoğunluğu ve mimariye sahibiz. Farklı ürünlerin bulunması son kullanıcı açısından her zaman bir artı değer sağlar ancak bu durum yavaş yavaş biraz anlamsız hale gelmeye başladı hissi de vermiyor değil.

Aklınıza şu soru gelmiş olabilir “Bu ürün duyurusunu neden bir tarih dersi olarak algıladın?” Bunun basit bir açıklaması var, birkaç ay içerisinde yine kullanıcıya daha fazla seçenek sunacak yeni bir ekran kartı serisiyle karşı karşıyayız. Çok, iyidir ancak her zaman en iyi değildir. Bu ürün duyurusuyla ilgili olarak cevaplanması gereken birkaç soru var. İlk olarak, bu yeni sunulan şey önceki ürünlerin sunduğu şeyi tekrarlıyor mu? İkinci olarak, bu yeni kartlar son kullanıcı açısından daha iyi bir seçenek mi?

Bir cevap yazın