GeForce 7950 GX2 – Tek Kart Üzerinde SLI

GeForce 7950 GX2 - Tek Kart Üzerinde SLI

Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü (Scalable Link Interface) teknolojisi iki ekran kartının birlikte çalışmasına izin verdiğinden beri SLI kelimesi mükemmel oyun tecrübesi olarak hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Doğal olarak iki ekran kartı bir taneden daha güçlüdür, şimdi ise Nvidia bir adım öteye geçiyor ve iki grafik çekirdeğe sahip tek bir ekran kartını piyasaya sürüyor. İki çekirdeği tek karta sığdırma girişimi ilk olarak geçtiğimiz sene Asus Extreme GeForce 7800 GT Dual ekran kartı ile denendi ve iki işlemci tek bir kart üzerinde birleştirildi. O sıralarda Nvidia kendi resmi yaklaşımlarının bu şekilde olmayacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz ay GeForce 7900 GX2, Dörtlü SLI çözümü olarak haberlerde ön sıralara çıkmıştı. Şimdi ise Nvidia bir başka çoklu-GPU’lu yapılandırmasını GeForce 7950 GX2 şeklinde ortaya çıkarıyor. Bu kartla birlikte Santa Clara merkezli firma tamamen yeni bir yaklaşım sergilemiyor – GeForce 7950 GX2, Dörtlü SLI (Quad SLI) kartta gördüğümüz 90 nm GPU çözümünün satış için hazırlanmış sürümü olarak değerlendirilebilir. Bu kartlar, önceki incelememizde Falcon Northwes, CyberPower PC, IBuyPower ve Alienware tarafından gönderilen GeForce 7900 GX2 kartların neredeyse aynısı.

GeForce 7950 GX2 - Tek Kart Üzerinde SLI

Sonuç olarak Geforce 7950 GX2’nin tanıtılması Dörtlü SLI’nın orta seviye bilgisayar meraklısı pazarına girdiği anlamına mı geliyor? Ne yazık ki cevap hayır, en azından şu an için. Nvidia, Dörtlü SLI’nın eğitilmiş profesyonel sistem toplayıcılar olmadan sisteme eklenmesinin hala karışık bir süreç olduğunu düşünüyor. Bu durumun geçici olduğunu kanıtlamak için GeForce 7950 GX2 tek bir SLI köprüsüne sahip olacak ancak Nvidia tarafından sürücüsü yazılana kadar perakende desteği sunulmayacak. Dörtlü SLI (Quad SLI) desteklenir hale gelene kadar Nvidia bu kartları en hızlı tek PCI Express yuvalı çözüm olarak sunacak.

Ancak hala cevap bekleyen bir soru var: GeForce 7950 GX2, 599$’la 649$ arasında önerilen satış fiyatına değiyor mu? Cevabı bulmak için okumaya devam edin…

Bir cevap yazın