GeForce 7800GS: AGP Daha Ölmedi

GeForce 7800GS: AGP Daha Ölmedi

Grafik dünyası geçtiğimiz yıl çok önemli atılımlar yaptı. Son üç ay içerisinde son model ekran kartlarının heyecan dolu halat çekme yarışını izledik. Bu durumun fiyatların düşmesine neden olduğunu düşünürsek son kullanıcı açısından son derece iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hala AGP arayüzüne sahip anakart kullanan bilgisayar meraklıları biraz köşede kalmadılar mı? Bu kullanıcılar, üreticilerin PCIe için tasarlanan parçaları AGP arayüzüne taşımaları için gece gündüz dua ediyorlar.

Durum gerçekten bu kadar kötü mü? Pek sayılmaz ama tutkulu oyun meraklıları için AGP platformdan PCIe’ye geçmek biraz pahalı olabilir. Sadece güçlü bir ekran kartı için birkaç yüz dolar ayırmak yerine yeni bir anakart, işlemci ve belki de bellek veya güç kaynağı için de kaynak ayırmaları gerekiyor.

İki büyük üreticinin AGP tasarımlarını bırakması üzerinden çok zaman geçti. Bunun sonucu olarak on milyonlarca AGP anakart güncelleme imkanı olmadan ortada kaldı.

GeForce 7800GS: AGP Daha Ölmedi

Ancak NVIDIA AGP kullanıcılarının çığlığını duydu ve cevap için yeni bir birim oluşturdu. NVIDIA G70 tasarımını yeniden yaparak AGP kullanıcılarına istediğini verdi, kullanabilecekleri bir GeForce 7 serisi ekran kartı, 7800GS. AGP tasarımına sahip olduğu için bu kartın uyduruk olduğunu düşünme hatasına sakın düşmeyin. Deneylerde de göreceksiniz, AGP henüz ölmedi.

Bir cevap yazın