Geç Geleni Selamlayın: Pentium 4 Prescott 3.4 GHz

Geç Geleni Selamlayın: Pentium 4 Prescott 3.4 GHz

AMD’nin en son işlemcisi Athlon64 FX-53’ü tanıtmasının bir kaç gün ardından, Intel 3.4 GHz Prescott’u duyurdu. Fakat bu yeni işlemci Athlon64 FX-53 yerine (bellek büyüklüğü hariç) daha çok Athlon64’e rakip olarak çıkarıldı.

Intel’in en yüksek saat hızı stratejisi geçmişte kendini kanıtlamış olsa da, Prescott işlemciler için, bellek denetleyicisini içinde barındıran AMD’ler karşısında tutunmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Intel işlemciler yüksek saat hızları için, Soket 775, PCI Express ve DDR2 gibi yüksek gereksinimlere ihtiyaç duyarlarken, artık her şey saat hızlarıyla ölçülmüyor. Bu Intel’in sunucu işinde öğrendiği bir ders çünkü AMD’ye Opteron ailesi işlemciler için ciddi destek görüyor. Ayrca Prescott yüz watt’ın üstünde TDP’si (Thermal Design Power – Isıl Tasarım Gücü) ve kendinden önceki işlemci olan Northwooda göre gözle görülür bir fark getirmemesinden dolayı Intel’in karizmasına pek yardımcı olamıyor.

Bu arada tabi ki Intel’de uyumuyor ve işlemci hız sınırını 4 GHz’nin üstüne çıkartacağını söylediği yeni DO Prescott çekirdeğini duyuruyor. Bütün 3.4 GHz işlemciler Prescott DO olmadığından, eskiyi yeniden ayırmanıza yardımcı olacak bir çizelge hazırladık.

Bir cevap yazın