Gears of War Tasarımcısı Cliff Bleszinski Yeni Xbox’ın Bir Süre Daha Çıkmayacağını Düşünüyor

Cliffy B’ye göre Xbox 360’ın suyu henüz daha tam sıkılmadı.

Xbox 360 ve PlayStation 3’ün hızla gelişen PC donanımı karşısında oldukça gerilerde kalmaya başladığı bir gerçek. Peki yeni nesil oyun konsollarıyla ne zaman tanışacağız? Epic Games’ten Cliff Bleszinski’ye göre bir sonraki nesil konsollar için henüz erken. Özellikle yeni Xbox’ın yakın bir zamanda geleceğini düşünmüyor.

Cliffy Bleszinski IGN’e verdiği röportajda konuyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle dile getirmiş:

Geriye dönüp önce Gears 1 ile Gears 2 arasındaki farka, sonra da Gears 2 ile Gears 3 arasındaki farka bakarsanız Gears 3’te ışıklandırmadan karakter modellerine görsel yönden ne kadar büyük bir aşama kaydedildiğini görebilirsiniz bence.

Mesele şu ki donanım yakın bir zamanda değişmeyecek, evet, Xbox 360 bir süre daha ortalıkta olacak. Fakat bu taşı sıkarak suyunu iyice çıkarmak ve yeni kodlama numraları deneyerek hafızaya veya diske daha çok şey tıkıştırmak biz geliştiricilerin elinde. Oyun geliştirmenin doğasında da bu var öyle değil mi?

Cliffy B haksız sayılmaz. Ancak konsolların görsel anlamda kapasitelerinin sınırına dayandıkları ve PC donanımının yakaladığı ivmenin çok gerisinde kalmaya başladıkları da bir gerçek. Satış rakamlarının konsollarda çok çok daha yüksek olduğunu düşünürsek, mevcut konsol donanımlarının oyun endüstrisinin önüne “görünmez” bir set çektiğini söylemek yanlış olmaz.

Cliffy B Gears of War

2 Yorum

Bir cevap yazın