Gears of War: Gelecek mi? Geliyor! Geldi!

Gears of War: Gelecek mi? Geliyor! Geldi!

2006’nın tartışmasız en iyi Xbox 360 oyunuydu. Belki de 2006’nın en iyisi… Epic Games’in kendi tasarımı olan Unreal 3.0 motoru üzerine inşa ettiği Gears of War’dan bahsediyorum. Zaten yazının başlığından da belli. Hatta Gears of War yazısını okumak için bu sayfayı açtığınızı da biliyorum. Artık her yazının başında bir gizem yaratma modasından uzaklaşmam lazım belli ki. Gears of War’ı bilmeyen kalmamıştır zaten.

2007’nin ilk aylarında oyunun PC için de çıkacağı yolundaki ilk söylentiler duyulduğunda, yapımcı Epic Games ve dağıtımcı Microsoft kem küm etmişti. Ancak biz biliyorduk ki Gears of War’ın PC platformu için duyurulmasına gerek yoktu. İçinde Microsoft’un adı olan ve özellikle de çok satma potansiyeli olan bir ürünün PC için gelmemesi düşünülemezdi. Beklenen oldu, 2006’nın en iyi aksiyon oyunu Gears of War ve PC oyuncuları bir yıl sonra buluştu. Üstüne üstlük Gears of War, PC oyuncuları için bir kaç kıyakla geldi.

Gears of War: Gelecek mi? Geliyor! Geldi!

Sora Sora Sera’yı Buldum

Gears of War hikaye yönünden klasik bir bilim kurgu havasında. Hatta buna fazlaca klişe bile diyebiliriz. Dünyadaki kaynakları hızla tüketen insanoğlu neslini sürdürebileceği bir koloni kurabilme amacıyla yeni dünyalar aramaya başlar. Bu arayışı fazla uzun sürmez. Sera adındaki bir gezegene yerleşen koloni üyesi insanlar bir süre sonra aslında bu gezegenin bir başka sahibi olduğunun farkına varır. Locust isimli bu düşman neredeyse bütün gezegeni saran yer altı tünelleri boyunca ilerleyerek insanoğlunun kurmaya çalıştığı bu yeni uygarlığın büyük bir kısmını ele geçirir. Uzun yıllar süren çatışmalar insanoğlunu yenilginin ve yok olmanın eşiğine getirir. Tam da bu noktada, daha önceki bir görevde babasını kurtarmak adına görevini tehlikeye atmak suçundan 4 yıldır hapis yatmakta olan Marcus Fenix hikayeye dahil olur. Geçmişinde çok başarılı görevlere imza atmış; biraz asi ve başına buyruk bu efsane askerin hapisten çıkarılma sahnesiyle açılıyor Gears of War. Evet, Marcus Fenix biziz.

Gears of War: Gelecek mi? Geliyor! Geldi!

Bir cevap yazın