Gears of War 3 İnceleme

İlk Gears of War’un üzerinden tam altı sene geçmiş… Şaka gibi değil mi? “Aktif şarjör değiştirme”, “siper alma”, “silaha bağlı elektrikli testere ile düşmanı ortadan ikiye bölme” gibi kavramlarla tanışmamız daha dün gibi (gerçi siper alma mekaniği Gears of War’dan önce Namco oyunu Kill.Switch’te kullanılmıştı ama o oyunu saymayalım şu anda). Marcus Fenix, Dominic Santiago, Augustus Cole seri sayesinde aklımıza kazınan isimlerden bazıları. Espri anlayışını, olayları ele alış şeklini, zaman zaman kendini terkar etmesini sevmeyebilirsiniz ancak şunu inkar edemezsiniz: Gears of War oyun dünyasına çok şey kattı.

Gears of war 3 5

Bildiğimiz ve sevdiğimiz Gears of War aynen geri dönüyor.

Ancak ikinci oyunla birlikte kabuk değiştirmeye başladı oyun. İlk oyunda “umutsuzluk” teması oyunun filtresinden karakterlerin konuşma şekline kadar kendini hissettirirken ikinci oyunla birlikte daha renkli bir filtreye ve “savaşı kazanacağız” temasına kavuştu seri. Oyunun uzunluğu ilk oyunun beş saatlik süresine göre oldukça uzatılmıştı (Gears of War 2 yaklaşık sekiz saat sürüyordu), aksiyon bir seferde üç-beş düşmanla savaşmaktan bir orduya karşı koymak seviyesine yükseldi. Oyunu aksiyonu için oynayanlar bu durumu olumlu değerlendirirken, ilk oyunun post-apokaliptik, karanlık atmosferine hayran kalanlar ise forumlarda Epic’e ateş püskürdüler.

9 Nisan 2010’da, Cliff “Cliffy B.” Bezinski’nin yeni oyununu duyuracağını açıkladığı günden iki gün önce Xbox 360 üzerinden bütün dünyaya duyuruldu Gears of War 3 (hemen ardından günü olmadığı anlaşılıp geri çekilse ve 12 Nisan’da tekrar yayınlansa da bütün oyun dünyası 9 Nisan’da GeoW 3’ün varlığından haberdar olmuştu). Takip eden aylarda yavaş yavaş oyunla ilgili bilgiler gelmeye başladı: İlk iki oyunun iki kişilik coop modunun aksine Left 4 Dead örneğini takip ederek dört kişilik coop içerecek, aksiyon seviyesi  ve oyun süresi Gears of War 2’den de fazla olacak, ikinci oyunun beğenilen Horde modunun yeni bir versiyonunu içerecek, oldukça güçlü bir çokluoyunculu içeriği olacak ve Gears of War’u (en azından bu hikaye dalını) hiç bir açık nokta bırakmayacak şekilde noktalayan oyun olacaktı. Oldukça fazla söz verilmiş, değil mi? Başka bir firma olsa (*öhö* Lionhead  Studios ve Peter Moly*öhö*neux, pardon öksürük tuttu da) belki bu kadar sözden bazılarının havada kalacağını düşünürdük ancak Epic’ın söz tutmak konusunda oldukça başarılı bir firma olduğunu biliyoruz (Unreal 2’yi ve tartışılabilir olarak Unreal 3’ü saymıyorum elbette). Dolayısıyla bu sözlerin ardından Gears of War 3’e oyun çıkmadan aylar önce efsane damgası vuruldu, herkes mükemmel bir oyun beklemeye başladı.

Gears of war 3 2

Yeni oyunla birlikte yeni düşman tipleri de geliyor elbette.

Peki elimize ulaşan mükemmel bir oyun mu, yoksa Gears of War serisindeki ilk hayal kırıklığı mı? İlerleyen sayfalarda birlikte bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız.

3 Yorum

 1. Sabertooth

  Geow 1 i oynamış (co-op olarak hemde) biri olarak 2.yi ve 3. oynayamayacak biri olarak sırf merakımdan incelemeyi okudum. Bilgilendirme olarak tam kıvamında bir inceleme olmuş.
  Bari artık GeOW 2 yi PC ye sürselerdi. :/

 2. Zeratul

  İlk oyunu verdiği tat başka olur her zaman adı üstünde ilk, heycanın ilki, verdiği tadın ilki ve daha çok şey.
  Çok sevmiştim GOW u bir çok yenilikde kattı oyun dünyasına, ama bu güzellikleri sırf tekelci zihniyet yüzünden kursağımızda bıraktılar, neymiş konsol satışları canlansın.
  Tabiki bu düşünce şekli bizim gibi orta ve düşük gelirli toplumlarda genel geçer olmuyor. Elimizden incelemeleri okuyup yorum yapmaktan daha öte birşey gelmez.

Bir cevap yazın