Garmin-Asus M10 İncelemesi

Garmin-Asus M10

Büyük dokunmatik ekranlar… Büyük dokunmatik ekranlar diye başlayıp üç nokta ile devam eden ancak sonunu getirmediğimiz girişin sebebi; bu sene bu girişi çok sık kullanmamız. Peki, neden bu kadar sık kullanıyoruz? Çünkü son zamanlarda büyük ekranlı çok fazla telefonla karşılaşıyoruz. Bunun nedeni ise teknoloji liderleri genelde tüketicinin can damarını bulmayı iyi bilirler. Tüketicinin can damarı ise daha havalı bir telefon sahibi olmaktır. Daha havalı bir telefona giden direk yol da büyük ve dokunmatik bir ekrandır.

Asus firması da havalı telefon yapmak için kendisinde ve müşteri portföyünde gerekli potansiyeli görüp, havasına hava katmak için navigasyon (yol tarifi) konusunda biz, GPS’i sadece cep telefonlarında tecrübe eden kullanıcıların iyi bildiği Garmin ile ortaklaşa bir telefon üretmiş. Yani hem büyük dokunmatik ekran hem de içerisinde Windows Mobile ile bütünleşik çalışan Garmin navigasyon programını, uzun süreli şarj potansiyeli olan ve araç kitine bağlanabilir bir telefon kasasına yerleştirerek piyasada çok fazla cihazın çıkmadığı bir kitle hedef seçilmiş.

Burada incelememizin altı çizilecek özelliklerinden kısaca bahsettik. İncelemenin ayrıntılarına inmeden önce Garmin-Asus M10’un SAR değerlerini verelim. 2.0 W/kg değerinin üst seviye olduğu SAR değeri Garmin-Asus M10’da GSM 900 için 0,424 W/kg, GSM 1800 için 0,549 W/kg ve WCDMA için 0,796 W/kg’dır.

5 Yorum

 1. Muammer Canipek

  Fiyatına göre gayet performanslı bir cihaz. Satın alalı yaklaşık 1 ay oluyor. Şimdiye kadar ne takılma  ne donma yaşadım. Zaten navigasyonu ayrı bir güzel. Garmin imzasını taşıyor zaten :). Benim gördüğüm diğer özellikleride şunlar;

  * GPSi oldukça hızlı. Program sistemle bütünleşik olduğundan sanırım haritaya tıkladığınız an çalışıyor. Uyduları ise hemen bulması memnun etti. Garmin ve haritaları güzel aramalar çevrenizden başlayacak şekilde yapılıyor. Size en yakın eczane, hastane, benzin istasyonu arama yapabiliyorsunuz.
  *İşletim sistemi ve arayüz hızlı takılma vb. bir problemle karşılaşmadım.
  * Wifi Paylaşımı ile çevrenizdeki wireless sahibi bilgisayarları internete çıkartabilirsiniz. Ama güzel bir özellik. Şu anda onu kullanarak internete bağlanıyorum. Evde bile kullanılabilir.
  * Ekran ve parlaklığı konusunda en iyisi olmasa da bir problemi bulunmuyor. Kapasitif ekran olmadığından biraz sert basılması gerekiyor. Ama ciddi bir kullanım zorluğu yok. Kalemi nerdeyse hiç kullanmadım.
  * Klavyesi kullanışlı, özellikle yatay konumdayken kaleme ihtiyaç duymazsınız.
  * Uygulama desteği yeterli (windows mobile 7yi beklemeyebilirsiniz) Windows mobile olması iş uygulamaları ve senkranizasyon açısından daha iyi. Windows market place uygulaması ile yeni uygulama kurmak oldukça kolaylaşmış. tıklayıp kurabiliyorsunuz.
  * Performansı yeterli takılma ve bekleme yapmıyor.
  * 3d task manager kullanışlı ve görsel olmuş. Windows tuşuna basılı tuttuğunuzda windows 7 gibi uygulamaları üç boyutlu olarak görüp dolaşabiliyor ve uygulamayı açmadan ekran üzerinden kapatabiliyorsunuz.
  – Yanları
  * Fm radyo ve flash olmaması

 2. Mustafa

  Malesef tüm reklamlar araç kitli yapılmasına rağmen kutunun içinden Asus p750 gibi çıkmıyor. Servisten aldığım bilgiye göre henüz Türkiye ye gelmedi .Ne zaman geleceğini bilmiyorlar. En sinir bozucu noktası şarz aleti. 1 Mt den kısa bir kablo yerden masaya yetmiyor bile . Ve Usb bağlantı kablosu içinde adaptörün arkasından çıkartıp kullanmanız lazım. Kısaca diyorki M10 beni kullanmak isiyorsan 2 kablom yok tek kabloyu yanında taşı ..

Bir cevap yazın