Gamepad Çılgınlığı

Listelere Yeni Girenler

Logitech, Saitek ve Thrustmaster gibi büyük PC gamepad üreticilerinin yeni ürünlerini araştırdık ve ilgimizi çeken altı adet ürün bulduk. Öncelikle iki yeni joystick var: Logitech Extreme 3D Pro ve Saitek Cyborg Evo. Ayrıca Logitech’in Attack 3’ü ile Saitek’in St 220 ve ST 90’ı da var fakat bunlar dümen ya da gaz koluna sahip olmayan giriş sınıfı modelleri. Yeri gelmişken, eğer bir joystick alacaksanız, tüm fonksiyonlara sahip olması iyi olur; özellikle de tüm bu özellikler sadece on dolarlık bir fark yaratıyorsa.

Daha sonra iki yeni pad geliyor – demokratik olarak fiyatlandırılmış şarj edilebilir kablosuz pad Saitek P3000 ve PS2’ninkine benzeyen fakat o kadar pahalı olmayan Logitech Dual Action.

Direksiyonlara gelince, gerçekten araştırmak zorunda kaldık. Thrustmaster, Ferrari lisanslı yeni bir kopya olan Enzo’ya sahipken, Saitek R440’unu yenilemiş.

Logitech Extreme 3D Pro Joystick

Listelere Yeni Girenler

Logitech, geçtiğimiz sene gerçekten hiçbir gecikme yaşatmayan ilk kablosuz joystick’ini piyasaya sürdüğü zaman gönlümüzü fethetmişti. Ancak, Freedom pek ucuz sayılamaz – bu kablosuz ürün hala 93$ (80 Euro) gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Şu anda iyi bir joystick isteyen fakat sırf kablolardan kurtulmak için ilaveten 47$ (40 Euro) ödemek istemeyen birçok kişi var. Logitech mesajı almış ve artık Freedom’un kablolu bir versiyonu var: Extreme 3D Pro. Büyük kardeşi gibi çok başarılı plastik ve metal çizgileri bulunan bu ürün, günümüzün trendinee uyan köşeli, futuristik bir görünüme de sahip. Extreme 3D Pro’da ilave bir ayak bulunuyor ve epey ağır olması ona mükemmel stabilite sağlıyor.

Listelere Yeni Girenler

Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız, joystick’in elinize güzelce oturduğunu ve ilk kullandığınız andan itibaren rahat hissettirdiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, mükemmel ergonomisi sağ elinizin parmaklarının düğmeleri hemen bulmasını sağlıyor. Tetik doğal bir his veriyor, ‘HAT’ çevresindeki diğer düğmeler gibi – ki bu Freedom’a göre kesin bir gelişme. (Ç.N.: HAT: Bakış yönü değişimine yönelik düğmeler.) Yuvarlatılmış ve kavraması daha kolay, bu yüzden kullanması daha hassas. Altı ekstra düğme gibi, gaz kontrolü de alt tablada önünüze güzelce yerleştirilmiş. Logitech ergonomi ve kavrama açısından temiz bir iş çıkarmış.

Listelere Yeni Girenler

Bir cevap yazın