Gamepad Çılgınlığı

Gamepad Çılgınlığı

Yılın bu zamanında, Noel dolayısıyla çılgına dönmüş alışveriş merkezleri Noel dekorasyonlarını yapmaya başlamasa da, tüm dünyadaki mağazalar yeni donanımları satmaya çalışsa da, gamepad üreticilerinin yeni ürünleri şimdiye dek pek bu tarihlere çoğalmazdı.

Bu fenomen için birçok sebep var. Birincisi özellikle joysticklerde, hatta daha önemlisi direksiyonlarda satışlar düştü; gamepad satışları ise düz bir grafik çiziyor. Artık oyunların çoğu klavye ve fare ile oynanıyor. Mesela, joystick’in temel bir element olduğu uçuş simülasyonları giderek azalıyor. Diğer taraftan, yarış oyunları hala çok popüler fakat bu daha çok direksiyon satıldığı anlamına gelmiyor; aslında satışlar düşüyor.

Gerçek sebep basit: Bu alanda pek yenilik olmuyor. Artık force feedback ve replica direksiyonların dalgası bittiğine göre, nasıl bir yenilik ile piyasaya çıkacaklarını görmek zor. Aynı şey, geçen sene kablosuz modellerin çıkışından sonra hiçbir yeni özellik gösteremeyen joystickler için de geçerli. Zaten bir joystick’e ya da direksiyona sahipseniz ve bir şikayetiniz yoksa, neden değiştiresiniz ki? Daha da ötesi, Microsoft da Sidewinder serisini üretimden kaldırdığından beri, geri kalan birkaç büyük oyuncu piyasayı ateşleyecek gibi görünmüyor.

Pad piyasasının neden hala bu kadar iyi olduğunu açıklamak kolay değil. Şüphesiz basit bir pad’in dövüş oyunları (PC’de çok fazla yok) ya da spor oyunları için neden ideal olduğunu anlayabilirsiniz; fakat şahsen hala konsol türü bir pad’in PC için gerekliliğini kavrayabilmiş değilim – analog oyun kolları, klavye-fare sisteminden ya da konsolda kullanımı zor olan gerçek bir joystick ya da direksiyondan sonra hala en iyi ikinci çözüm. Ancak klavye-fare ile oynanabilen oyunları PC’de bir pad oynamak hiçbir şey kazandırmıyor. 3 boyutlu 3. şahıs oyunları haricinde (Tomb Raider, Hulk, Spiderman, vb.) aksiyon oyunları bir joystick ile daha rahat kumanda edilebiliyor; yarış oyunları da direksiyon ile oynanmak için tasarlanmış. Belki de çekici olan hepsini bir araya getirecek bir konsepttir. Şahsen oynamayı sevdiğim oyunu düzgün oynayabilmek için, bir iki oyun eksik almak pahasına doğru cihazı almayı tercih ederim. Mesela araba yarışını ele alalım: Çok fazla iyi oyun yok; bu yüzden iyi bir direksiyona para harcayıp bunu kullanmak daha iyi olacaktır. Bununla birlikte, karmaşık pad’ler iyi satıyor göründüğü için, bu incelemeye yeni modelleri de dahil ettik.

Bir cevap yazın