Galaxy Yılbaşı İçin Çift GTX 285’li Ekran Kartı Hazırlıyor

Bazen ekran kartı üreticileri Nvidia ve ATI’nin yapmadığı ama yapılması mümkün olan yeni kartlar icat ederler. Örneğin eski kurtlar bilirler; Gigabyte’ın çift GeForce 6600 GT grafik işlemcili bir ekran kartı vardı. Örneğin Asus Radeon HD 3850 X2’yi tek başına çıkarmıştı. Geçen haftalarda da EVGA ,G92 grafik işlemcisiyle GeForce GTX 275 ekran kartını birleştirmiş ve GeForce GTX 275 Co-op PhysX Edition olarak piyasaya sürmüştü.

Galaxy Çift GTX 285 - 2

Expreview, Galaxy’nin sitesinde dolaşırken bazı ilginç mühendislik çizimleriyle karşılaşmış. Çizimlerden anlaşıldığı kadarıyla Galaxy’nin üretmeyi planladığı kart 512-bit bellek arabirimine sahip ve çift GT200b grafik işlemcisini tek bir baskı devrede bir araya getirecek. GTX 295’in bellek arabirimi 448-bit olduğuna göre, bundan daha hızlı bir kart geliyor demektir: Çift GTX 285’li bir ekran kartı.

Galaxy Çift GTX 285

GTX 295’te 14 adet bellek yongası bulunmakta. Bu yongaların her birisi 128 MB kapasiteye sahip. Galaxy’nin bu kartı 512-bit olduğu için 16 tane bellek yuvası barındırıyor. Bu da kartın tam 2 GB kapasiteli olacağını göstermekte.

Her iki grafik işlemcisinin TDP değeri 480 Wattı buluyor. Dolayısıyla kartın soğutması önemli bir soun olacak. Galaxy’nin çizimlerinde bu kart için çift fanlı ve çift katlı bir çözüm kullanılacağı görülüyor. Herhalde bu soğutucu kartı yeterince serin tutuyor.

Expreview Galaxy ile bu kartla ilgili temasa geçmiş ve şirket ürünü yılbaşı tatiline yetiştirmeye çalıştıklarını bildirmiş.

1 Yorum

Bir cevap yazın