Galaxy GeForce GTX 490 Ekran Kartını Computex Fuarında Gösterdi

Birkaç gün önce Nvidia’nın, ATI Radeon HD 5970’ten performans liderliğini devralmak için çift GPU’lu bir ekran kartı (GTX 490) hazırladığını sizlere duyurmuştuk. Fakat bu kartın hangi GPU ile hazırlanacağı tam olarak belli değildi. Nvidia’nın GF100 mimarisinden güç alan ve shader işlemcileri kırpılmış GTX 465 mi, yoksa yine GF100 mimarisinden güç alan GTX 470 mi?

Galaxy Tech Çift GTX 470

Bazı okuyucularımız sıcaklık ve tüç tüketimi sorunlarına vurgu yaparak GTX  490’nın, çift GTX 470 GPU’su taşıyamayacağını ileri sürmüştü. Fakat Nvidia, bir şekilde bu sorunların üstesinden gelmiş olmalı. Zira Galaxy, Computex fuarında GTX 490 ekran kartını tanıttı. Bilin bakalım GTX 490’da hangi GPU kullanılıyor?  Evet, GTX 470 yongası.

Galaxy’nin, Computex fuarında tanıttığı GTX 490’da tek PCB kullanılmış. Ayrıca bu kart, iki adet GTX 470 GPU’sunu besleyebilmek için çift 8-pin PCIe güç kablosuna ihtiyaç duyuyor.

Kartın saat hızları ve diğer özellikleri ise şimdilik bir sır. Resimler aşağıda.

Galaxy GeForce GTX 490

Galaxy Dual Core GTX 470

Dual Core GTX 470

Kaynak: hothardware

9 Yorum

 1. Ziyaretçi

  iki gtx465 servet verilip alınan kartın performans beklentisini karşılamazdı. Doğru bir hareket. Sonuçta büyük yüzeye sahip bir kart bir şekilde soğututlur.

 2. Vernoncougar

  Fermı’ler soylendıgı gıbı asırı sıcak calısmıyor arkadaslar, test sonuclarını bılemem ama canlı ornegı ben varım. 5870 crossfıre dan gtx 480 slı ya transfer oldum ve ınanın sıcaklıkta pek fark yok sureklı bakıyorum.

 3. Hexa

  bende bir gtx 480 kullanicisi olarak yaklasik 3 aydir kullanmaktayim isinma sorununu neden bu kadar buyuttuler forumlarda anlamadim hicte oyle denilen kadar sicaklik olmuyor bence ati kartlarda ayni isida calisiyor  ama nedense bu karti eline almamis ve kullanmamis kisilerce asilsil sozler deyip hayirlisi olsun diyorum gtx 490 cikinca ilk isim almak olacak sabirsizlikla bekliyorum…

 4. Ziyaretçi

  Isınma sorunu nasıl yaşamıyorsunuz hiç anlayabilmiş değilim, başka karttan mı bahsediyoruz yoksa karta göre gerçekten farkedebilir mi? Bende gtx 470 kullanıyorum oyun içinde 100 dereceyi görüyor. Kasanın soğutması biraz kötü ama iyi olsa bile 90 dereceyi rahat göreceğine eminim. 5850 kullanıyordum ama onda 80 dereceyi görmüyordu. Ayrıca fan gürültüsü çok fazla. Ama soğutucu takarak bunun önüne geçeceğim için dert etmiyorum.

  • Ziyaretçi

   Kasanın soğutması biraz kötü  demişşiniz benimkide gayet iyi bende çok zorladım kartı  gtx 480  80 dereceyi geçmedi ama bayağı zorladım  bende ati hd 4850 kullanmıştım kartta 105 dereceyi görmüştüm

Bir cevap yazın