Futuremark: Bir o yana bir bu yana yatma şaşkın

3DMark03’ün üreticisi olan ve haftalardır “Nvidia sürücüleri ile hile yapıyor” diye gündemi meşgul eden Futuremark’dan bu sabah posta kutumuza şaşkınlık uyandıran bir haber düştü. Meğer Nvidia yeni sürücülerinde hile yapmamış!Futuremark ve Nvidia tarafından yapılan ortak açıklamanın tercümesi şu şekilde:Futuremark ve NVIDIA, Futuremark’ın 23 Mayıs 2003 tarihli raporu üzerine, 6 aydır ilk kez NVIDIA GPU’ları ve Futuremark’ın 3DMark03 testi ile ilgili olarak detaylı görüşmeler yapma fırsatı buldu.Futuremark artık durumu ve NVIDIA’nın optimizasyon stratejisini daha iyi anlamaktadır. Bu bilgilerin ışığında, Futuremark artık NVIDIA’nın sürücü tasarımının uygulamaya özel bir optimizasyon olduğunu ve hile olmadığını kabul etmektedir.Yeni nesil, yüksek programlanabilirliğe sahip GPU’lar sayesinde 3D Grafik dünyası büyük ölçüde değişmiştir. Aynı CPU dünyasında olduğu gibi, her bir GPU farklı bir mimariye ve kendine özgü, optimum bir kod yapısına sahiptir. Örneğin, Futuremark’ın PCMark2002 testi,AMD’nin AthlonXP ve Intel’in Pentium4 işlemcileri için farklı işlemci test derlemeleri kullanmaktadır.3DMark03 optimizasyon uygulanmamış bir DirectX testidir ve performans karşılaştırmalarını buna göre yapmaktadır. Üreticilerin kendilerine özgü optimize kod yapılarını barındırmamaktadır. 3DMark03’de işyükünü değiştirecek hiçibir modifikasyona izin verilmediği için, 3DMark03’ün karşılaştırabilir sonuçlar verebilmesi için, ürünü farklı sürücülerde tanımlanan optimizasyonların etkisinden kurtaracak şekilde güncellemek durumundaydık.Ancak grafik ve oyun programcılığı endüstrisindeki son gelişmeler, üreticiye özgü optimizasyonlarının doğrudan kaynak kodda bulunduğu durumlarda, oyun performanslarının test edilmesi için farklı bir yaklaşım gerekebileceğini ortaya koymaktadır. Futuremark gelecekteki test yazılımlarında böyle bir yaklaşımın gerekip gerekmeyeceğini dikkate alacaktır.

NVIDIA’nın Açıklaması


NVIDIA oyunların GeForceFX’e göre optimize edilebilmesi için oyun geliştiricileri ile yakın işbirliği halinde çalışmaktadır. Bu optimizasyonlar (shader optimizasyonları dahil) birlikte geliştirme sürecinin bir sonucudur. NVIDIA’nın 3DMark03 için de tercih ettiği yaklaşım bu olacaktı.

NVIDIA-Futuremark Ortak Açıklaması


Gerek NVIDIA gerek Futuremark, test yazılımlarının nasıl geliştirilmesi ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda açık kurallar tanımlamayı istemektedir. Ortak kurallar belirlenmesinin bu tür talihsiz durumların ortaya çıkmasını önleyeceğine inanıyoruz.


Bir cevap yazın