Futuremark 3DMark’ın DirectX 11 Sürümünü Hazırlıyor

Futuremark şu an karşılaştırma yazımlarının tartışmasız lideri bir şirket. Oyuncular, biz editörler ve elbette hızaşırtma uzmanları yıllardır Futuremark’ın geliştirdiği yazılımlarla bilgisayar parçalarını karşılaştırıyoruz. Almanya merkezli şirket her yeni DirectX sürümü için bir ekran kartı karşılaştırma yazılımı çıkartıyor (sanırız bir tek DirectX 10.1’i pas geçtiler).

3D Mark Vantage 2,5 yıldır DiretX 10 destekli ekran kartlarını karşılaştırmak için kullanılıyor fakat barındırdığı PhysX test özelliği bazı oyuncuları ve editörleri kızdırdı. Zira ATI ekran kartları bu teknolojiyi desteklemediklerinden dolayı (daha doğrusu PhysX’in Nvidia’nın malı olması sebebiyle), Nvidia kartlar genel puanda avantajlı konuma geçiyorlar. Bunun sonucunda GPU puanları ekran kartlarını ayırt etmekte baz olarak alınmaya başlandı. Her şeye rağmen 3D Mark Vantage cazibesini koruyor.

Expreview Futuremark’ın DirectX 11 konusunda şu an ne yaptığını sormak için şirkete bir e-posta göndermiş. Birkaç saat içinde Futuremark başkanı Oliver Baltuch’dan yanıt gelmiş. Gerçi verdiği yanıt tipik bir endüstri klişesi olsa da Baltuch şirketin “grafiksel açıdan çok güzel bir şey” ortaya çıkartmak için canla başla çalıştığını ifade etmiş. Buradan rahatlıkla 3DMark’ın DirectX 11 sürümünün Nvidia Fermi duyurusundan sonra çıkabileceğini anlayabiliriz.

Bir cevap yazın