Futbol Maçlarında Teknoloji Kullanmanın Vakti Geldi mi?

FIFA ve UEFA Neden Teknolojiye Karşı ve Teknoloji Çözüm mü?

Peki neden UEFA ve FIFA futbol maçlarında teknolojiye karşı çıkıyor kısaca bir bakalım isterseniz. Öncelikli olarak UEFA ve FIFA, futbol maçlarının standart kurallarının bozulmasını istemiyor. Şöyle ki, futbol kurallarını çok az farklar olsa da tüm dünyada evrenseldir. Siirt Köy Hizmetleri Yol, Su ve Elektrik Spor ile Bingöl Genç Telekomspor arasında maçlarda bile Dünya Kupa’sındaki futbol kuralları geçerlidir.

Eğer siz üst düzey maçlara farklı ve uygulanması pahalı kurallar getirirseniz, futbolun standartını bozmuş olursunuz. Düşünün Afrika’nın geri kalmış ülkelerinde bu teknolojiyi uygulamak mümkün mü? FIFA ve UEFA’nın futbola teknoloji yardımı ile ilgili en büyük endişesi işte bu.

Pier Luigi Collina

Pier Luigi Collina gibi keskin gözlere sahip hakem pek yok ne yazık ki :).

Yetkili kişilerin pek dillendirmeye cesaret edemediği bir diğer çekince ise, futbolun hakem hataları ile güzel oluşu. “Abi dün geceki maçı izledin mi, ATI ekran kartı ile hesaplıyorlarmış ofsaytları, demek yine sürücüler hata verdi, buz gibi ofsayttı o pozisyon. Aslında bu işi Nvidia’a yaptıracan”. Böyle anlamsız cümleler kuramayacağımıza göre, hakem hatalarının olmadığı tartışılmadığı futbol maçlarının daha zevksiz olacağı düşünülüyor (Ahmet Çakar’ın da işsiz kalmasını istemeyiz değil mi?).

Bir diğer çekince ise, teknoloji ile futbol maçlarının akışının bozulma olasılığı. Basketbol maçlarında sıkça gördüğümüz “Hakemlerin küçük bir ekran başında toplanıp “oynat Uğurcum, az ileri, çok oldu biraz geri, tam topun ayaktan çıktığı an” gibi pozisyon incelemelerinin futbolun akışını bozacağı düşünülüyor.

Hagi hakem

Hagi gibi agresif futbolcuların artık hakemler yerine bilgisayarlara tekme attığını görebiliriz 🙂

Toparlamak gerekirse, futbol maçlarına teknoloji yardımı, şimdilik pek olası gözükmüyor. Futbolun standartının korunması gerekiyor; FIFA ve UEFA da bunun çok iyi farkında. Dev ekranda topun çizgiyi geçtiğini görüp de kararını değiştiremeyen hakemler ise, bu işin biraz cilvesi diyebiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz futbol maçlarına teknoloji yardımı hakkında, bizlerle paylaşın

4 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Özellikle Meksika Arjantin maçında. Arjantin’in attığı ilk golün kabak gibi ofsayt olduğunu hakemler de gördü. Elbette pozisyonun tekrarı dev ekranda oynarken. Hatta Meksikalı futbolcular da pozisyonu izledikten sonra hakeme itiraz etmeye başladılar.

    Tabii böyle bir uygulama olmadan kararların değişmesinin imkanı yok. Kaldı ki futbol zaten yapılan hatalarla güzel.

    Futbola getirilecek en büyük güzellik ofsayt kuralının bir elden geçirilmesi olabilir. Zira şu haliyle futbolu güzelleştirmekten çok anlamsızlaştırıyor mevcut ofsayt kuralı. Adam ofsayttayken, topla oynandığı anda geri çıkıp tekrar giriyor pozisyona. Ama topla oynandığı anda ilerde olduğu için düdük geliyor. E iyi de adam geriye doğru gidip avantajını kaybetti zaten… Bu tip birçok anlamsız pozisyonda oyun acı bir düdükle kesiliyor. FIFA, emin olmadığınız zaman düdük çalmayın dese de, hakemler milimetrik hesap peşinde koşuyor.

    Şu an ofsayt kuralının tekrar ele alınması ve esnetilmesi gerektiğini ileri süren birçok görüş var. İşin içine teknoloji bulaştırıp oyunu mekanikleştirmektense, ofsayt gibi birçok tartışmalı kuralın esnetilmesi çok daha iyi bir sonuç verir.

Bir cevap yazın