Futbol Maçlarında Teknoloji Kullanmanın Vakti Geldi mi?

Güney Afrika FIFA 2010 Dünya Kupa’sı bir kez daha hakemlerin verdikleri ve vermedikleri kararlarla maç sonuçlarına ne kadar etki ettiklerini gösterdi bizlere. Peki hakem faktörünü teknoloji yardımı ile hafifletmek bir çözüm mü?

Güney Afrika Dünya Kupası 2010Dünya kupa’sı maçlarına bir kez daha hakemler damgasını vurdu. Tabi ki verdikleri yanlış kararlarla. Aslında genel olarak baktığımızda Dünya Kupa’sında  düdük çalan hakemlerin çok da kötü olmadığını söyleyebilirim (Şili-İspanya  maçı hariç); fakat maçlarda yapılan ufak ama sonuca etkili bir hata, hakemin tüm iyi yönetimini boşa çıkarabiliyor.

Bu durumun en güzel örneğini geçtiğimiz günlerde İngiltere-Almanya maçında gördük. Lampard’ın şık vuruşunda üst direğe çarpıp kale çizgisini yaklaşık 50 santim geçen topu hakemler süzemedi ve İngiltere’nin hakkını yediler. O ara gazı almış İngiliz futbolcular bu top kaleye girse Almanya’yı dağıtabilirdi; fakat maç sonunda Almanlar’ın kontra ataktan attığı goller ile İngiltere’yi dağıttığını gördük. Benzer bir durum Arjantin-Meksika maçında yaşandı ve bariz ofsaytta olan Tevez, golü atıp Arjantin’e çeyrek final biletini kazandırdı.

Hakeme gözlük

Futbol maçlarının değişmez klasiği; hakeme gözlük işareti yapan teknik direktör ve oyuncular

Daha da ilginç olan ise, dev ekranda pozisyonunun ofsayt olduğunu gören hakemler, kurallar gereği kararlarını değiştiremediler.

Bu ve benzeri olaylar “acaba Futbol maçlarında teknolojiye mi başvursak” sorusunu bir kez daha akıllara getirdi. Ama FIFA ve UEFA’nın bu konuya pek sıcak bakmadığını biliyoruz.

Futbolun patronları (bir yazı da bu kadar mı klişe cümleler kullanılır :P) UEFA ve FIFA ise, teknolojinin futbolun ruhunu bozacağını söylüyor ve çareyi farklı yöntemlerde arıyorlar. UEFA’nın son maçlara fazladan iki hakem uygulaması denediğini biliyoruz.

4 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Özellikle Meksika Arjantin maçında. Arjantin’in attığı ilk golün kabak gibi ofsayt olduğunu hakemler de gördü. Elbette pozisyonun tekrarı dev ekranda oynarken. Hatta Meksikalı futbolcular da pozisyonu izledikten sonra hakeme itiraz etmeye başladılar.

    Tabii böyle bir uygulama olmadan kararların değişmesinin imkanı yok. Kaldı ki futbol zaten yapılan hatalarla güzel.

    Futbola getirilecek en büyük güzellik ofsayt kuralının bir elden geçirilmesi olabilir. Zira şu haliyle futbolu güzelleştirmekten çok anlamsızlaştırıyor mevcut ofsayt kuralı. Adam ofsayttayken, topla oynandığı anda geri çıkıp tekrar giriyor pozisyona. Ama topla oynandığı anda ilerde olduğu için düdük geliyor. E iyi de adam geriye doğru gidip avantajını kaybetti zaten… Bu tip birçok anlamsız pozisyonda oyun acı bir düdükle kesiliyor. FIFA, emin olmadığınız zaman düdük çalmayın dese de, hakemler milimetrik hesap peşinde koşuyor.

    Şu an ofsayt kuralının tekrar ele alınması ve esnetilmesi gerektiğini ileri süren birçok görüş var. İşin içine teknoloji bulaştırıp oyunu mekanikleştirmektense, ofsayt gibi birçok tartışmalı kuralın esnetilmesi çok daha iyi bir sonuç verir.

Bir cevap yazın