Funcom Zor Durumda!

Anarchy Online ve Age of Conan: Hyborian Adventures gibi iki ünlü devasa online rol yapma oyununa hayat vermiş Funcom artan masrafları ve düşük gelirleri yüzünden zor günler geçiriyor.

Norveç, İsviçre, Çin ve ABD’de 300’ün üzerinde çalışanı olan Norveçli oyun geliştiricisi, önümüzdeki yıl yayımlamayı planladığı The Secret World isimli yeni devasa online rol yapma oyununu erteleyerek çalışanlarının %20’sinin işine son verdi.

Firma giderleri daha da düşürmek adına Norveç’te ikamet eden personelini ise bilişim şirketlerine vergi muafiyetinin yanı sıra bir çok avantajın sağlandığı Kanada’nın Quebec bölgesine yolladı. 

Şirketin en önemli kozu Age of Conan’ın da Avrupa ve Amerika’da piyasaya çıkan Aion karşısında zor durumda kalması ve müşteri kaybetmeye başlaması, Funcom’un bir süre daha toparlanmasının zor olduğunu gözler önüne seriyor.

Dileğimiz geçtiğimiz ay duyurulan ilk Age of Conan genişleme paketi Rise of The God Slayer’ın bu olumsuz durumlardan etkilenmemesi ve şirketin de bir an önce bu tablodan paçayı sıyırması.

2 Yorum

  1. Uğur Yurtsever

    Evet “stratejik” bir hareket çünkü şirketin son finansal analizlerde 2008’de ettiğinden çok daha fazla zarar ettiği herkes tarafından biliniyor. Bu bağlamda planlanış bir oyunu ertelemek ve Norveç tarihindeki en büyük işten çıkarmalardan birini gerçekleştirmek ancak “stratejik” diye adlandırılabilr.

Bir cevap yazın