Fringe

Fringe

LOST çılgınlığı sonunda bitti! İyisi ile kötüsü ile bir süre TV serisi hayranlarını kendine bağlamış bir yapımdı. Bu yapımın içerisinde ise, özelikle final sezonundan sonra birilerinin çok sinirlendiği ancak yinede sıkı yapımlara imza atan J.J. Abrams var. J.J. Abrams şimdi iki sezonu yayınlanan ve rüştünü ispat eden Fringe dizisinin yaratıcılarının içerisinde.

The X-Files Dana Scully ve Fox Mulder

Dana Scully ve Fox Mulder

Aslında dizileri izlettiren yapımcı kadrosu değil. Konusu, gerçekçili,ği senaryonun işleniş şekli (kurgusu), oyuncuların yetenekleri, görsel efektler, müzik seçimi gibi saymakla bitmez etken var. Ama dizinin konusu bilimkurgu (Sci-Fi) ise konu oldukça önemli oluyor. Yani konu öyle sağlam bir temel üzerine oturtulmalı ki izleyenler “yine mi aynı konu” dememeliler. Peki, Fringe dizisinde bu konu sağlam mı? Bu sorunun cevabı olarak şunu söylemeliyiz. Fringe Science kelime anlamı olarak “Sınırbilim” demek. Yani konumuz az buçuk belli. Sınır bilim konusu tanıdık geliyor mu? Kesinlikle! “The X-Files” tamda bu konulara değiniyordu.

O zaman Fringe neden bu kadar özel? Çünkü The X-Files bölüm içerisinde ki bilinmezleri bölüm sonunda çoğunlukla uzaylılara bağlıyordu. Yani sezonlar boyunca neredeyse hiç göremediğimiz bir bilinmeze bağlanan bir diziydi. Hatta başrol karakterlerimiz Dana Scully tam bir bilim kadınıydı ve her şeyin bilimle açıklanacağına inanıp uzaylılara inanmazdı. Fox Mulder, Dana Scully’nin tam tersi düşünceye sahipti ve tanrı yerine koyduğu, bilinmezlerin kaynağı olan uzaylılara inanır hatta onlarla buluşmak için her yolu denerdi. İşte farkımız burada. Fox Mulder’ın tanrısı olan uzaylılar, Fringe dizisinde kuantum fiziği. Yani bütün bilinmezlerin cevabı burada, yani yeryüzünde. Sonuçta bilimkurgu öğelerini temel alan bir dizinin konusunu, fizik/kuantum kuralları üzerine oturtmaya çalışması bir fark yaratıyor.

Fringe John Noble (Dr Walter Bishop)

John Noble - Dr. Walter Bishop

Fringe Joshua Jackson (Peter Bishop)

Joshua Jackson - Peter Bishop

Fringe Anna Torv (Olivia Dunham)

Anna Torv - Olivia Dunham

Diziler için oyunculuğun önemli olduğunu söylemiştim. Dizi kadrosunu buraya yazmaya gerek yok. Dizide göze batan bir karakterden bahsetmek istiyorum. Hayır, bilemediniz başrol oyuncusu değil. Onun yerine bir yardımcı erkek oyuncudan bahsetmek istiyorum. Adı: John Noble (Dr. Walter Bishop) ve kendisi dizide biraz deli, fazlasıyla dahi bir karakteri oynuyor. Fringe hayranları içerisinde ortak bir söylem var. Bu adam bu kadar zamandır neredeydi diye? Evet, iyi rol yapıyor. Dizinin geri kalan karakterleri için ise şunları söylemek lazım. Başrolde Anna Torv (Olivia Dunham) isimli alımlı bir ajanımız var. Bu ajanımız hem zeki, hem güzel hem de güçlü. Klasik Amerikan abartısına sahip mükemmel ajan rolünde. Birde ajanımıza yolları kesişen asi, anarşist ve yine hem zeki, hem yakışıklı Joshua Jackson (Peter Bishop) rol alıyor. Bu karakter hükümet ve yasalarla hiç anlaşamazken birden babası olan Dr. Walter Bishop yardım etmek mecburiyeti yüzünden hükümetle anlaşmak zorunda kalıyor.

Kısaca rol alanlar ve konu bu yönde. Dizi şu an yayınlanan en iyi bilimkurgulardan birisi (bana göre en iyisi). Sadece bilimkurgu öğeleri değil biraz CSI NY tadında olması da güzel. Eğer sizde bir dizi hayranı olma hevesiyle etrafta tavsiye arayışındaysanız, size kesinlikle Fringe’i tavsiye edebilirim.

6 Yorum

  1. gencessor

    eleventh hour dizisi de güzeldi ama sona erdi fringe başlarda çok iyiydi her bölümde değişik konular vardı ama sonradan konu sanki sabitleşmeye ve tek konu üzerinden bölüm oluşturmaya başladılar biraz sıkmaya başladı sanki

  2. Mert YILMAZ

    Bu diziyi bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlemeye başlamıştım. Aradaki tatilleri mide bulandırdı ancak her bölümünü tüylerim diken diken izliyorum. Ve muhtemel olasılıklı saldırılardan bahsetmeleri insanın ufkunu genişletiyor. İzlemeyenlerin ve izlemem diyenlerin bir kere izlemesini tavsiye ederim. Eminim izlediğinize deyecektir…

  3. arda

    Hayatimda izledigim en guzel dizilerden biri. Bilim kurgu sevdigim icin beni cok sardi 3. sezondan sonra konular baglantili ve surukleyici ufak tefek hatalari olsa da senaryosu kurgusu zekice tavsiye ederim

Bir cevap yazın