Foxconn’dan İntiharları Önlemek İçin Garip Bir Uygulama

Foxconn işçi intiharlarını önlemek için yoğun bir uğraş içerisinde.

Apple, Dell, HP gibi dev markalara OEM üretim yapan ve 1 milyondan fazla işçisi bulunan Foxconn, son günlerde yaşadığı işçi intiharları sebebiyle zor günler yaşıyor. İşçi intiharlarının şirketin prestijini daha fazla sarsmaması için yoğun bir uğraş veren Foxconn, garip uygulamalara da imza atmıyor değil.

Foxconn işçi intiharlarını önlemek için ilk önce konunun maddi tarafına el atarak çalışanlarına neredeyse %100’e yakın zam yaptı. Bununla da yetinmeyen Foxconn, iş ortamının daha ferah ve huzurlu olması için de bazı uygulamaları hayata geçirdi.

Manevi tarafta ise Foxconn, şirkete keşiş ve üfürükçüleri işe alarak çözüm getirmeye çalışıyor. Foxconn, böylece çalışanların intihar eyilimlerini önlemek amacında.

Ama Foxconn’un intiharları önlemek için başvurduğu son çare hem ilginç, hem de Foxconn’un bu konuda ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor. Gizmodo’nun çektiği fotoğrafta Foxconn fabrikaları arasına güvenlik ağı çekilmiş olduğunu görüyoruz. Daha önce fabrika penceresinden atlayarak intihar edenler düşünülerek böyle bir yola başvurulmuş olmalı.

Kısacası eğer Foxconn’da çalışıyorsanız intihar etme hakkınız bulunmuyor.

Foxconn İntihar

Bir cevap yazın