Foxconn’daki Patlama Apple iPad 2 Darlığı Yaratacak

Stok sıkıntısı nedeniyle iPad2 sıraları uzayabilir.

Apple iPad 2 - AirPrint

Apple iPad 2

Geçtiğimiz cuma günü Çin’in Çengdu kentindeki Foxconn fabrikasının A05 binasında yaşanan patlamanın Apple iPad 2 üretimini olumsuz etkilemesi ve ürün darlığına yol açması bekleniyor.

iSuppli‘ın BusinessWeek‘te yayınlanan raporunda, Apple’ın iPad 2 üretiminde 500,000 adetlik düşüş beklendiği bildirildi ve tamiratın bir aydan fazla uzaması durumunda bu sayının da aşılabileceğine dikkat çekildi. Aslında Foxconn’un Şenzen kentinde bir adet iPad 2 üretim tesisi daha bulunduğu söyleniyor. Ancak öyle olsa bile, bu tesisi tanıyanlar üretim kapasitesinin kayıp üretimi karşılayacak düzeyde olmadığını da belirtiyorlar.

Apple’ın üretim sürecine ilişkin ayrıntılı bilgileri sektörle paylaşmaktan kaçınması şüpheleri de artırıyor. Bir RBC Capital Markets teknoloji analizcisi eğer Çengdu fabrikası Apple’ın tek iPad 2 üretim tesisiyse, üretim kaybının 1.8 ile 2.8 milyon adet arası beklenmesi gerektiğini söylüyor.

iPad 2 darlığından söz edip patlamanın insan hayatına mal olan asıl trajik yanını atlamak olmaz. Foxconn patlamasında ölü sayısının üç, yaralı sayısının en az 15 olduğuna ilişkin haberimizi geçen gün yayınlamıştık.

Bir cevap yazın