Foxconn iPad 2 Fabrikasındaki Patlamada Üç Kişi Öldü

Felaket teknoloji fabrikasını geçen cuma vurdu.

Foxconn LogoApple‘ın kullandığı iPad 2 fabrikalarından birindeki şiddetli patlamada üç işçinin öldüğü bildirildi.

Chengdu, Çin’de bulunan Foxconn yerleşkesindeki A05 binasında, 20 Mayıs 2011 günü yerel saatle akşam 19:00’da olan patlama sonucunda büyük miktarda enkaz çevreye dağıldı. Patlamadan sonra ayakta kalan binadaki hasardan yoğun duman yükseldiği bildirildi. Şu anda durumun kontrol altında olduğu ve yararlıların tedavi altına alındığı söyleniyor.

10 itfaiye aracı ve 10 ambülanla olaya müdahale edildiği ve polisin de kaza sahasını güvenlik kordonunda tuttuğu bildirildi. Bir Foxconn yetkilisinin yaptığı resmi açıklamaya göre patlama sonucunda 3 kişi yaşamını yitirdi ve 15 kişi de yaralandı.

Foxconn, patlamanın nedenine ilişkin uzmanlarla beraber çalıştıklarını ve ilk belirlemelere göre patlamanın kaza değil ancak insan hatasından kaynaklandığını düşündüklerini açıkladı.

Firma “Araştırma ve soruşturmanın sonuçlanmasına kadar üretime ara verdik. Çalışanlarımızın güvenliği her zaman birinci önceliğimiz olduğundan, kazanın nedenini belirlemek için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde yazılı bir açıklama da yaptı.

A05 binasında Apple iPad 2 ürünlerinin üretimi yapılıyordu. Gelen raporlar üretimin durmasıyla birlikte Çin pazarında ürün fiyatlarının şimdiden artmaya başladığını da gösteriyor.

Apple ise yaptığı açıklamada “Foxconn Chengdu tesisinde yaşanan trajik kazaya çok üzüldük ve kalplerimizin kayıp ve yaralı yakınlarıyla birlikte olduğunun bilinmesini isteriz. Bu korkunç kazaya ilişkin Foxconn’la beraber çalışmaya da başladık” diyerek üzüntüsünü resmi olarak dile getirmiş oldu.

http://www.youtube.com/watch?v=7esJbKxGdwA align:center

Bir cevap yazın