Foxconn H55A Anakart İncelemesi

Foxconn’un HTPC ve giriş/orta seviye için ideal gözüken H55A anakartına göz atıyoruz.

Intel’in şu an üç farklı işlemci platformuna destek verdiğini görüyoruz; LGA 775, LGA 1156 ve LGA 1366. LGA 775 daha çok giriş seviyesine hitap ederken, Intel’in güncel performanslı işlemcilerine destek vermiyor. LGA 1356 ise en iyi performans ve en yeni özellikleri isteyenlerin tercihi. Intel’in giriş ve orta seviye için sunduğu platform ise LGA 1156.

Ayrıca LGA 1156 platformu Intel’in en geniş işlemci desteğini arkasına almış gözüküyor. Core i3, Core i5, Core i7 işlemcilerin öneml bir bölümü LGA 1156 platformu altında toplanmış.

Bu halde fiyat/performans bir sistem kurmak isteyenler için Intel tarafında LGA 1156 platformu öne çıkıyor diyebilriiz. Peki LGA 1156 anakartlarda gördüğümüz H55, H57, Q57, P55 etiketleri ne olacak, hangi LGA 1156 platformunu tercih etmeliyim? İsterseniz bu konuya kısaca değinip daha sonra Foxconn H55A’ı incelemeye başlayalım.

H55 yongaseti özellik listesi

Intel’in yayınladığı resmi H55 yongaseti özellik listesi. Listede dikkatimizi çeken ilk şey Intel’in HD grafik yongası oluyor. Intel’in grafik yongaları belki performans olarak çok bir şey vadetmiyor ama HTPC bir sistem için yeterli diyebiliriz.

Intel H57 yongaseti özellik listesi

Intel’in H57 yongasında H55’e göre iki fark gözümüze çarpıyor; fazladan iki USB portu ve Intel Rapid Storage Technology desteği. Intel Rapid Storage RAID 1 ile ikinci bir sabit diske veri kopyalamanız mümkün. Bu özellike daha çok önemli bilgileri olan iş yerleri için. Ayrıca bu özellik opsiyonel.

Intel Q57 Yongaseti özellik listesi

Q57’nin H57’den farkı ise Intel Active Management Teknolojisine destek vermesi. Bu da iş yerleri için düşünülmüş opsiyonel bir özellik. Active Management ile bilgisayarlarınızı uzaktan yönetebilmeniz mümkün hale geliyor.  Ayrıca H57 anakart fazladan 2 PCI Express x1 desteğine sahip.

Intel P55 Yongaseti özellik listesi

Intel’in oyuncular için sunduğu yongaseti ise P55. Bu anakart ile PCIe X8 – X8 CrossFire ve SLI bir sistem kurabilirsiniz. Ayrıca anakart üreticileri daha yüksek DDR3 hızlarına yine bu yongaseti ile ulaşmayı tercih ediyor. P55 yongasetini özel kılan bir diğer özellik ise, Intel Extreme Tuning desteği. Bu özellik ile Windows üstünden hızaşırtma yapabiliyorsunuz. P55 anakartlarda Intel HD grafik çözümü bulunmuyor.

Genel olarak Intel’in LGA 1156 yongasetleri birbirinden böyle ayrılıyor. Tabi anakart üreticilerinin bu standartların dışına çıktıklarını da görüyoruz bazen; USB 3.0, SATA III gibi…

Bugün bizim inceleyeceğimiz Foxconn anakart H55 yongasetini kullanıyor. Yukarıdaki tablolara bakarak H55 yonga kullanan bir anakart daha çok giriş ve HTPC çözümler için tercih edilebileceğini söyleyebilirim. Foxconn da hazırladığı grafik ile bu teorimizi destekliyor.

Foxconn H55A HTPC

4 Yorum

Bir cevap yazın