Foxconn Bir Milyon Robotu İşe Alacak

Hem intihar riskleri de yok.

Foxconn LogoFoxconn fabrikalarında çalışanların intihar etme oranlarının uzun süredir yüksek oluşu, çalışma şartlarının ağır olduğu söylentilerini doğurmuştu. Ek olarak geçenlerde de iPad fabrikasında alüminyum tozundan kaynaklanan patlamada can kayıpları olmuş, Foxconn fabrikalarındaki iş güvenliği ve sağlıksız çalışma koşulları da iyiden iyiye sorgulanır olmuştu.

Art arda yaşanan olumsuzluklar üzerine yeniden yapılanma kararı aldıklarını söyleyen Foxconn başkanı Terry Gou kaynak, montaj, boyama gibi basit ve tekdüze işleri çoğunlukla robotlara devredeceklerini açıkladı. Şu an 10 bin robotun bulunduğu Foxconn fabrikalarında sayının gelecek yıl 300 bine ve sonraki yıl da 1 milyona çıkarılacağını da duyurdu. Robotların izin istemeyeceği, şikayet etmeyeceği, tüm gün çalışabileceği, yeyip içmeyeceği vs. göz önünde bulundurulursa bu yatırımın olumsuz çalışma koşulları eleştirilerini azaltacağı ve üretim kapasitesini artıracağı bir gerçek. Zira geçenlerde Apple iPhone 5 ve iPad 3 üretimi için Foxconn üretiminin yeterli gelmeyeceğini düşünerek yeni bir üreticiyle daha masaya oturmuştu. iPhone 4 ve iPad 2 halen yalnızca Foxconn fabrikalarında üretiliyor.

Başkanın kararı firmanın personel partisinde işçilere bizzat açıklama cesaretini göstermesi ise biraz şaşkınlık yarattı. Bu yaklaşımın işten çıkarmaların yaşanmayacağına mı, yoksa kötü haberi mutlu bir anda verme çabasına mı yormalıyız biz de karar veremedik. Foxconn fabrikalarında halen toplam 1.2 milyon kişi çalışıyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın