Fotoğrafçılık Terimleri

Amatör ve Profesyonel Fotoğraf Makineleri

Genelde fotoğraf makinelerini amatörler ve profesyoneller için üretilmiş fotoğraf makineleri olarak ikiye ayırabiliriz.

Leica M9

Leica M9

Amatörler için üretilen makineler genelde daha çok satılan ve uygun fiyata bulabileceğiniz, ayrıntılı kullanım olarak kısıtlı olan makinelerdir. Üretici firmalar genelde bu makinelerini her zaman en iyi netlikte fotoğraf çekmek için ayarlarlar ve sizin makineyi tam anlamda yönetmenize izin vermezler. Adı üzerinde amatörler için olan bu makineleri teknolojik aksesuar olarak yanımızda taşırız ve “Kompakt” fotoğraf makineleri olarak adlandırırız.

Canon EOS 5D Mark II

Canon EOS 5D Mark II

Bunların dışında daha çok fotoğrafçılığa gönül vermiş ya da meslek olarak fotoğrafçılığı seçen insanların kullandığı; D-SLR (dijital-single lens reflex) fotoğraf makineleri mevcuttur. Bu makineler kullanıcıya taşıdıkları her özelliğe müdahale etme imkanını sundukları gibi, değiştirilebilir objektifleri sayesinde her ayrı durum için özelleştirilmiş objektifin veya filtrenin makineye takılmasına olanak sağlarlar.

14 Yorum

  • woodo

   Kompakt fotoğraf makinelerinde arkaplanı daha fazla bulanıklaştırmanın bir yoluda; kadraja alacağınız konu nesneye biraz uzaklaşıp, konu nesneye optik zum yapmaktır. Bu sayede konu nesne kadraja yakınlaştırılırken arka plan daha fazla bulanıklaştırılır.

   Bunu yaparken olabildiğince diyaframı açmak gerekir. Diyafram ne kadar açık olursa net alan derinliği o kadar azalır ve konu nesnenin önü ve arkası net alandan çıkar, bulanıklaşır.

 1. LORDTEK

  Peki bulutlu havalarda hangi kategorideki fotoğraflar çekilir? Bu yazıyı okuyunca fotoğrafın ışık oyunları ile ilgili olduğunu öğrendim, ya bulutlu havalarda yani gölge oyunlarının olmadığı yerde?…

 2. woodo

  Bulutlu havalarda ışığın daha homojen yayıldığını söylemiştim. Normalde ışığın merkezine (güneş) göre pozlama yapıldığında gölgede kalan alanlar fotoğrafda görünmeyeceğinden o sahneleri kaçırırız. Buna örnek olarak yüksek binalar arasında kalan sokaklar (güneş ışığından faydalanamayan) ve yüksek ağacların güneşi kapattığı ormanlar verilebilir. Bu alanların yağmurlu havalarda yani bulutlu ortamlarda gölgelenme azalacağı için bütün sahneler çekilebilir hale gelir. Tabi güneş ışığı azalacağından ya ISO değerlerimizi arttırmalıyız yada difayram açıklığımızı arttırmalıyız. Görüntüde hareket yoksa enstantane süresinide uzatabiliriz.

  Bu tür tek tona yatkın resimlerde sepya yada gri tonda çekimler denenebilir.

 3. LORDTEK

  Anladım, siyah-beyaz çekimler veya gri tonajlı resimler çekilir. Çok teşekkürler, son birkaç gündür bunu düşünüyorum (yazıyı okuduktan sonra) neyseki cevabı öğrendim.

  Son zamanlarda fotoğraf merakı sardı, 1-2 haftaya Canon 550D ve 15-85 IS USM birlikte getirtmeyi düşünüyorum.

  Bol fotoğraflı günler…

 4. fulya

  nikon coolpix kullanıyorum. makineyi açınca AF konumunda ve AF ışığı yanıp sönüyor. sadece tek bir poz çekiyor. makineyi kapatıp açtıktan sonra 2. bir fotoğraf çekimi yapmak ancak mümkün oluyor. AF moddan çıkmak için ne yapacağımı şaşırdım. nereden ayarlayacağımı bilemiyorum. yardımlarınızı rica ediyorum. teşekkürler

 5. fulya

  nikon coolpix kullanıyorum. makineyi açınca AF konumunda ve AF ışığı yanıp sönüyor. sadece tek bir poz çekiyor. makineyi kapatıp açtıktan sonra 2. bir fotoğraf çekimi yapmak ancak mümkün oluyor. AF moddan çıkmak için ne yapacağımı şaşırdım. nereden ayarlayacağımı bilemiyorum. yardımlarınızı rica ediyorum. teşekkürler

 6. aysu

  merhabalar ben fotoğraflarımı çekerken malesef hep kadrajım eğik oluyor bunun önüne geçmek için ne yapmalıyım.Photoshopta bunu sonradan düzeltebiliyoruz fakat ben çekerken ufuk çizgisinin eğik olmamasını istiyorum.İlginiz için teşekkürler.

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,
   Kadrajın eğik olmasının önüne geçmek için ben her zaman fotoğraf makinemin ızgara/klavuz çizgilerini açık konumda kullanırım. Bu çizgiler ufuk çizgisi ile fotoğrafınızın aynı düzlemde tutmasını sağlamaz ama sizin bu ayarı düzgün yapmanıza yardımcı olur.

   Izgara/klavuz çizgileri genelde fotoğraf makinelerinin “Ayarlar” kısmında bulunur.

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   Geniş açılı fotoğraf çekmek için yani kadraja daha yakın alanda daha fazla görsel sığdırmak için geniş açılı lense sahip (objektif) olan bir fotoğraf makinesi almalısınız. Misal SLR cihazlarda (ya da objektifi değişen cihazlarda) objektif değiştirerek istediğiniz özelliğe sahip olabilirsiniz. Ancak objektifi değişmeyen yani kompakt fotoğraf makinelerinde (ucuz ve kolay satınalınabilen cihazlarda) geniş açılı özelliğine (eşdeğer geniş açılı olması daha düzgün anlatımı) önem vermelisiniz. 28 mm yazan değerlerin altı geniş açılıdır ki bu değer kompakt fotoğraf makinelerinde 28,25, 22… vs diye yazmaz. Bu değerler kısaca kompakt fotoğraf makinelerin eşdeğer özellikleridir.

   Bu özelliği açamıyorum çünkü eşdeğer özelliği makineden makineye değişir. Kısaca siz eşdeğer özelliği 28 mm ve altı olan cihazları araştırıp/satınalırsanız muhtemelen memnun kalırsınız.

Bir Cevap Yazın

css.php