Fotoğrafçılık Terimleri

Galeri

Fotoğraf çekmek, insanı oldukça heyecanlandıran bir şeydir ve başlı başına bir sanat dalıdır. Diğer sanat dallarından farklı olarak özel bir yetenek istemeyen, sadece göz zevkinize güvenmenize ve gördüklerinizi yakalamak için fotoğraf makinesi ile donanımına ihtiyacınız olduğu bir uğraştır. Her sanat dalında olduğu gibi bu sanat dalının da kendine özgü terimleri ve incelikleri vardır. Bu yazıda fotoğrafçılık sanatı ile uğraşmak isteyen amatörler için fotoğrafçılık terimleri ve bu terimlerin anı yakalamakta kullanımlarına yöntemlerini anlatacağım.

Fotoğraf makinesi siz onu yönlendirebildiğiniz sürece güzel resimler çekebilir. Yönlendirmenin ilk adımı da fotoğraf makinenizin neler yapabildiğini bilmek ve bu özelliklerin fotoğraf çekmede nasıl etkili olduğunu bilmektir. Özelliklerin teoride nasıl kullanıldığını öğrendiğiniz sürece istediğiniz kadar deneme-yanılma yöntemi ile bu özellikleri, fotoğraf çekme stilinizi geliştirmekte kullanabilirsiniz.

Fotoğrafçılığa yeni adım atanlar için ileride fotoğraf makinesi seçimi konusunda ayrıntılı bir yazı hazırlayacağız. İleride hazırlayacağımız yazıya kadar burada size fotoğrafçılık terimlerini anlatarak, fotoğraf makinesi seçmeden önce hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğine dair ön bilgi vermeye çalışacağız.

14 Yorum

  • woodo

   Kompakt fotoğraf makinelerinde arkaplanı daha fazla bulanıklaştırmanın bir yoluda; kadraja alacağınız konu nesneye biraz uzaklaşıp, konu nesneye optik zum yapmaktır. Bu sayede konu nesne kadraja yakınlaştırılırken arka plan daha fazla bulanıklaştırılır.

   Bunu yaparken olabildiğince diyaframı açmak gerekir. Diyafram ne kadar açık olursa net alan derinliği o kadar azalır ve konu nesnenin önü ve arkası net alandan çıkar, bulanıklaşır.

 1. LORDTEK

  Peki bulutlu havalarda hangi kategorideki fotoğraflar çekilir? Bu yazıyı okuyunca fotoğrafın ışık oyunları ile ilgili olduğunu öğrendim, ya bulutlu havalarda yani gölge oyunlarının olmadığı yerde?…

 2. woodo

  Bulutlu havalarda ışığın daha homojen yayıldığını söylemiştim. Normalde ışığın merkezine (güneş) göre pozlama yapıldığında gölgede kalan alanlar fotoğrafda görünmeyeceğinden o sahneleri kaçırırız. Buna örnek olarak yüksek binalar arasında kalan sokaklar (güneş ışığından faydalanamayan) ve yüksek ağacların güneşi kapattığı ormanlar verilebilir. Bu alanların yağmurlu havalarda yani bulutlu ortamlarda gölgelenme azalacağı için bütün sahneler çekilebilir hale gelir. Tabi güneş ışığı azalacağından ya ISO değerlerimizi arttırmalıyız yada difayram açıklığımızı arttırmalıyız. Görüntüde hareket yoksa enstantane süresinide uzatabiliriz.

  Bu tür tek tona yatkın resimlerde sepya yada gri tonda çekimler denenebilir.

 3. LORDTEK

  Anladım, siyah-beyaz çekimler veya gri tonajlı resimler çekilir. Çok teşekkürler, son birkaç gündür bunu düşünüyorum (yazıyı okuduktan sonra) neyseki cevabı öğrendim.

  Son zamanlarda fotoğraf merakı sardı, 1-2 haftaya Canon 550D ve 15-85 IS USM birlikte getirtmeyi düşünüyorum.

  Bol fotoğraflı günler…

 4. fulya

  nikon coolpix kullanıyorum. makineyi açınca AF konumunda ve AF ışığı yanıp sönüyor. sadece tek bir poz çekiyor. makineyi kapatıp açtıktan sonra 2. bir fotoğraf çekimi yapmak ancak mümkün oluyor. AF moddan çıkmak için ne yapacağımı şaşırdım. nereden ayarlayacağımı bilemiyorum. yardımlarınızı rica ediyorum. teşekkürler

 5. fulya

  nikon coolpix kullanıyorum. makineyi açınca AF konumunda ve AF ışığı yanıp sönüyor. sadece tek bir poz çekiyor. makineyi kapatıp açtıktan sonra 2. bir fotoğraf çekimi yapmak ancak mümkün oluyor. AF moddan çıkmak için ne yapacağımı şaşırdım. nereden ayarlayacağımı bilemiyorum. yardımlarınızı rica ediyorum. teşekkürler

 6. aysu

  merhabalar ben fotoğraflarımı çekerken malesef hep kadrajım eğik oluyor bunun önüne geçmek için ne yapmalıyım.Photoshopta bunu sonradan düzeltebiliyoruz fakat ben çekerken ufuk çizgisinin eğik olmamasını istiyorum.İlginiz için teşekkürler.

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,
   Kadrajın eğik olmasının önüne geçmek için ben her zaman fotoğraf makinemin ızgara/klavuz çizgilerini açık konumda kullanırım. Bu çizgiler ufuk çizgisi ile fotoğrafınızın aynı düzlemde tutmasını sağlamaz ama sizin bu ayarı düzgün yapmanıza yardımcı olur.

   Izgara/klavuz çizgileri genelde fotoğraf makinelerinin “Ayarlar” kısmında bulunur.

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   Geniş açılı fotoğraf çekmek için yani kadraja daha yakın alanda daha fazla görsel sığdırmak için geniş açılı lense sahip (objektif) olan bir fotoğraf makinesi almalısınız. Misal SLR cihazlarda (ya da objektifi değişen cihazlarda) objektif değiştirerek istediğiniz özelliğe sahip olabilirsiniz. Ancak objektifi değişmeyen yani kompakt fotoğraf makinelerinde (ucuz ve kolay satınalınabilen cihazlarda) geniş açılı özelliğine (eşdeğer geniş açılı olması daha düzgün anlatımı) önem vermelisiniz. 28 mm yazan değerlerin altı geniş açılıdır ki bu değer kompakt fotoğraf makinelerinde 28,25, 22… vs diye yazmaz. Bu değerler kısaca kompakt fotoğraf makinelerin eşdeğer özellikleridir.

   Bu özelliği açamıyorum çünkü eşdeğer özelliği makineden makineye değişir. Kısaca siz eşdeğer özelliği 28 mm ve altı olan cihazları araştırıp/satınalırsanız muhtemelen memnun kalırsınız.

Bir cevap yazın