Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi

Fotoğraf Makinesi Üreten Markalar

Fotoğraf Makinesi Üreten Markalar

Teknoloji marketlerine gittiğinizde ve reyonlar arasında dolaştığınızda genellikle fotoğraf makinelerinin bulunduğu bölümde, elinde bir makine, etrafın fotoğrafını çeken bir insan görürsünüz. Sebebi belirsiz olan bu dürtünün fotoğraf makinelerini sevmemizden mi, yoksa etrafa optik yakınlaştırma yapmayı sevmemizden mi kaynaklandığını, sanırım bir bilimsel araştırma yapmadan açıklayamayız.

Bu kadar çok insanın elinden düşüremediği ama bir türlü almadığı bu fotoğraf makineleri hakkında ne kadar bilgimiz vardır peki? Çok şey bildiğimizi sanıyoruz belki de ama bu yeterli mi?

Soruları bir kenara bırakıp bu yazı içerisinde siz okurlarımıza belki de yine sizinde katkılarınızla ihtiyacınıza en uygun fotoğraf makinesini almak için bilgiler vermeye çalışacağız. Sizin de katkılarınızı özellikle talep ediyoruz. Çünkü fotoğrafçılık ve bu işi icra etmemizde ana aracımız olan fotoğraf makinesi başlı başına ayrı bir dünyadır. Bu dünya içerisinde yaşadığınız kendi tecrübelerinizi paylaşmak, sizden sonra burayı ziyaret eden insanlara bir fikir bırakmak, belki de fotoğrafçılık için gönüllü amatörlere ivme kazandıracaktır.

Yazıya devam etmeden bir uyarı yapmakta fayda görüyorum. Bu yazı, hazırladığımız bir yazı dizisinin ikinci ayağını oluşturmaktadır. Yazı dizisinin ilk ayağı olan Fotoğrafçılık Terimleri yazısını okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıda fotoğraf makinesini oluşturan temel parçaları ve bu parçaların işleyişi ile fotoğraf çekimindeki etkilerine değindik. Fotoğraf makinesi almak isteyen insanlar için bilgilendirici olabilir.

34 Yorum

 1. HASAN CEMAL

  Ben çok gezmeyi seven biriyim seyahatlerimde şu ana kadar hem telefon hem fotoğraf makinası birarada olan nokia n 73 kullanıyorum 3.2 mp  çektiği fotoğraf kalitesi fena değil de fotoğraf çekmesi işgence fotoğrafı ayarlıyorsunuz düğmeye basıyorsunuz yarım dakikaya yakın basılı tutuyorsunuz sonunda lütfen fotoğrafınızı çekiyor… Bu duruma çok sinirleniyorum ve bir fotoğraf makinası almaya karar verdim… Alacağım makina hafif olacak  fazla yer kaplamıyacak geniş açı olacak  optik zoom u kuvvetli olacak mp si mümkün olduğunca fazla olacak hafiza kartı arttırılabilecek ve en önemlisi çok hızlı  fotoğraf çekecek… Bu özellileri kapsayan cep telefonlu fotoğraf makinası varsa  onu tercih ederim .. Fiatı  çok uçuk olmadıkça  önemli  değil… Tabii çok kaliteli bir  marka olması gerekir… Bilmiyorum  çok şey mi  istiyorum… Teknolojinin bu derece gelişmiş bir ortamda  aradığımı bulmama yardımcı olursanız çok sevinirim…. Şimdiden teşekkürlerimi  sunuyorum……

  • woodo

   Saydığınız özellikleri şu an için cep telefonlarında bulmanız mümkün değil. Olaki mümkün olan bir cep telefonu olsaydı da fiyatı kesinlikle uçuk olurdu.

   O yüzden kesinlikle bir fotoğraf makinesi tercih etmelisiniz. İki işi bir arada kaliteli yapabilen bir cihaz şu an yok.

   Yorumunuzda belirttiğiniz bir durumu açıklamak isterim. Fotoğraf çekiminin hızlı olmasını istemişsiniz. Hızlı fotoğraf çekmek tamamen kullanıcının, fotoğraf makinesini yönetmesi ile ilgilidir. Yani siz çok hızlı çekim yapabilmeyi bilmedikten sonra fotoğraf makineleri hızlı çekim yapamazlar. Birde yapılan çekimin hafızaya kaydedilme süresi var. Bu süre N 73’de dediğiniz gibi uzun sürer. Bu durumu yine kaliteli marka fotoğraf makinesi alarak bertaraf edebilirsiniz.

   Son olarak yüksek optik yakınlaştırma ile ince kasayı birleştiren markalar genelde yüksek meblağalar isterler. Size tavsiyem hafif ve ince, 3X-4X optik yakınlaştırma ve 10-12 MP çözünürlükte bir fotoğraf makinesini incelemeniz.

  • Şener Eroğlu

   Sizin aradığınız fotoğraf makinası şu anda piyasada satılan ve gözünüzü kapatarak alabileceğiniz herhangi bir makina olabilir, neden cep telefonu ile fotoğraf makinasını aynı cihazda kullanmak istiyorsunuz? size cep telefonu çalışmayan güzel vede ucuz bir makina yada çok fonksiyonlu makina önerebilirim, kaliteli marka demiş olmanız yerine kaliteli fotoğraf çeken bir makina demenizi dilerdim, sakın birde iyi video çekebilen demeyin, bütün markaların kendine göre branşı var, nasılki baklavayı Hacıbaba dan, yaşpastayı başka yerden yiyorsak, teknolojide bundan farklı bir şey değil. neyse sonuç olarak ucuz olanı 150. tl den başlıyor 350.00 tl ye kadar çıkabiliyor, pahalı olanı 500,00 -1500,00 aralığında piyasada mevcutdur. ( tam profosyonel makinalar yorum dışıdır)

 2. Barış KENT

  megapiksel, lens, optik yakınlaştırma gibi özellikler ne yazık ki en önemli karar etmenleri gibi gözükse de dijital fotoğraf makinesi alırken göz önünde bulundurulması ve bunun için de en çok araştırılması gereken öğe aslında işlemcidir. günümüzde bilgisayardan cep telefonuna; televizyondan fotoğraf makinesine kadar her türlü elektronik cihazda işlemci bulunmakta ve gerçek anlamda fotoğrafı işlemci çekmektedir. bu bağlamda fotoğraf makinesi çekerken alacağınız cihazın markasının dijital teknolojilerle olan geçmişi de çok önemlidir. maalesef çok eski ve güçlü pek çok fotoğraf makinesi firması iş dijitale gelince kendilerinden bekleneni verememekte ve fakat fotoğrafla alakası olmayıp da yıllardır elektronik piyasasında üretim yapan firmalar şaşılacak kadar iyi makineler yapmaktadır. işlemcinin kalitesinin yanında hızı da önemli bir başka unsur. eğer deklanşöre bastıktan sonra işlem için 5 sn bekliyorsak o makineden hayır gelmez. bu saydığım özelliklerde cihazları da casio  panasonic ve sony gibi asıl işi fotoğraf olmayan markalarda ve canon gibi eski toprak fotoğrafçılarda görebiliyoruz. dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da satış sonrası hizmetler. mutlaka markaların servislerinin nasıl çalıştığı ve satın alınan yerin kendisinden mi yoksa resmi distribütörden mi garanti verdiği araştırılmalı. zira her türlü 2 yıl garanti yasa gereği olacak fakat eğer cep telefonlarında istanbul garanti dediğimiz gibi bir olay söz konusu ise onarım süreci çok çetrefilli ve can sıkıcı olacaktır…

  • woodo

   Söylediklerinize neredeyse harfiyen katılıyorum. Ancak fotoğraf makinesinin içerisindeki işlemci en önemli sonra objektif en önemlidir demek yanlış olur. Fotoğraf makinesinde birden çok unsurun bir arada çok iyi çalışması gerekir ki o zaman kaliteli fotoğraflar yakalanabilsin.

   Canon firmasının övündüğü ve bunda oldukça haklı olduğu DIGIC 4 işlemcisini, vasat bir telefonun kamerasına bağlasak hiç bir zaman iyi sonuç elde edemeyiz. İşlemcinin hızlı olması ise sadece çekilen görüntülerin hafıza kartına hızlı kaydedilmesini sağlar. Yoksa fotoğraf çekim hızı, perdenin hızlı kapanıp açılmasıyla ilgilidir. Perdenin hızlı kapanıp açılabilmesi ise lens’in ışık indisinin yüksek olmasına ve sensörün yüksek ISO değerlerinde kirlenme (noise) yaratmamasına bağlıdır. Görüldüğü gibi neredeyse fotoğraf makinesi üzerinde ki her öğe fotoğraf kalitesine direk etkilidir ve birisi olmaz ise diğeri olmaz durumdadır.

 3. Recep

  ben fotoğraf çekmeyi çok seven birisiyim

  buna her türlü fotoğraf dahil hareketli nesneler de manzarada yolda gördüğüm kedi de arkadaslarımda

  haliyle kapalı ortam açık ortam vs. de fotoğraf çekiyorum

  bir ay öncesine kadar ciddi anlamada d-slr bir makine almaya karar vermiştim ancak şimdilerde vazgeçtim

  konuda da değindiği gibi aslında bana uygun olan modelin kompact makineler olduğubu düşünür oldum (ben fotoğrafta ayaryapmayı seviyorum aslında macro ayarla ışık dengesi vs.. o yüzdenn hala tereddütlerim var ama:))

  kompact bi makine için daha fazla blgi cerebilrmisiniz acaba

  işlemci denildi mesela bunlara nerden bakabilriz

  ve önereceğiniz markalar ve modeller nelerdir

  makine tipi de çok önemli benim için estetiğe karşı duyarlıyım bu yüzden samsung çift ekranlı bi makineyi de almamı son anda engellediler hatta

  özet olarak toplayacak olursam

  -ayarlarla oynama macro vs bu istekleri kompact karşılar mı az da olsa

  -önereceğiniz marka ve modeller nelerdir (samsung iyi midir mesela)

  • woodo

   Fotoğraf çekmeyi seven birisinin sorularına yanıt vermek bir zevktir.

   İlk önce çok çeşitli ortamlarda fotoğraf çektiğinizi söylemişsiniz. Bu tür çeşitli ortamlara en iyi ayak uyduran makineler kompakt ve D-SLR like (D-SLR benzeri) fotoğraf makineleridir. Çünkü D-SLR fotoğraf makineleri  manueldir ve çeşitli ortamlara özgü değişik objektifler almanız gerekir ki bu da yüksek masrafları getirir. Bütün ortamlara daha fazla  uyum sağlayabilen kopmakt ya da D-SLR benzeri fotoğraf makineleri hem ucuzdur hem de kullanımı kolaydır.

   İşlemci konusunda yapabileceğimiz pek birşey yok. Genelde fotoğraf markası üreticileri, fotoğraf makineleri ile içerisindeki işlemciyi lanse etmezlerse, bu işlemci hakkında özel bir araştırma yapmadan bilgi bulamayız. İşlemciye bakmanın ve hakkında bilgi almanın en kolay yolu ise, firmaların web sitelerini ziyaret etmek ve o işlemcilerin hakkında bilgi almak için fotoğrafçılık forumlarından faydalanmaktır.

   Kompakt fotoğraf makineleri hakkında daha ayrıntı bilgi vereyim: Sizin yazdıklarınızdan anladığım kadar ile siz D-SLR benzeri fotoğraf makinesi incelemelisiniz. Hem görsel olarak profesyonel görünürler, hem kullanımı istenirlerse(!) kolaydırlar, hem de manuel özelliklerini ile güçlüdürler.

   Kompakt fotoğraf makinelerinin bazılarında, neredeyse bütün özelliklerinin üzerine kullanıcılarının tam hakimiyet sağlamalarına izin veren modelleri vardır. Manuel makro (mesafe cinsinden netleme düzelemi seçimi), diyafram açıklığı, perde hızı, ISO değerleri, AF özellikleri ve AE özelliklerine müdahil olabilirsiniz.

   Firma olarak kimsenin hakkını yiyemem ama sizide bilgisiz bırakmak istemem. Canon, Nikon, Olympus, Sony ve Samsung gibi firmaların fotoğraf makinelerini göz hapsine alabilirsiniz.

 4. Recep

  öncelikle bu kadar çabuk bi yorum ve aydınlatma için teşekkür ederim

  d-slr olayını kesinlikle kafama koydum aslında şimdi bi kompakt dahi alsam ileriki bi aşamada mutlaka d-slr bi makine alacağım

  aslında belki de işin komik yanı d-slr makinele hakkında daha çok bilgiye sahibim çünkü nedir ne değildir üzerinde paketinde vs yazıyor e inceleme şansnız kolay

  ancak kompakt makineler sadece görünümle satılıyorlar  gördüğüm kadarı ile

  aslında benim de yatkınlığım görünüme denebilir

  nihayetinde d-slr bi makineyi ha deyip de yanında lensleri ile ile birlikte yanınızda taşıyamazsınız kompakt ince düz ve şık bi tasarım ise gerektiğinde basit (hiç ayar yapmadan anı yakala mantığı ile aç ve çek) çekim yapabileceğim bi makine şart oldu gibi

  canon nikon pek ince tasarımda makine inceleyemdim sony ye nedense güvenemedim fujiyi çok öven gördüm kendimde pek bilgi sahibi olmadığımdan karasız kaldım sanırım

  hd kalite ince şık videosu da kaliteli bi kompakt şart bi adım sonrası da canon d-slr paklar sanırm beni

  • woodo

   Hayatınızı fotoğraf çekerek devam edecekseniz bu işin sonu tabiki D-SLR’dır.

   Ancak iyi fotoğraf çekmek için illaki en profesyonel makineye ihtiyacımız yoktur. Şu devirde yardımcı yalızımları ile, içerdikleri kullanıcı dostu özellikler ile, 720p video kayıdı ile kompakt fotoğraf makineleri oldukça cazip hale gelebiliyor.

   Fujifilm ismini yazmayı unutmuşum. Yoksa ismi söylenecek isimler arasında tabi ki. Ancak yinede Canon firması, D-SLR fotoğraf makinelerinde ki başarısını kompakt makinelerde de göstermektedir.

   Şık tasarım ve donanımı bir araya getiren güzide bir firmadır. Bu sırada Canon, D-SLR larında kullandığı işlemciyi powershot serisi kompakt fotoğraf makinelerinde de kullanıyor. Belki ilginizi çeker.

 5. Recep

  aslında benim gönlüm hep canon dan yana

  dediğim gibi tam yada yarı profesyonel (bütçeye göre karar) makinem hazır bile canon nikon fanatiği arkadaslar falan da var ama aklımı çelemediler

  bende işte tam bahsettiğiniz sebeplerden kompakt makineye yanasmaktayım gerçekten cazip kılıyor

  canon powershot serisiden bahsetmişsiniz bu seri makinelerin lens video çekim kalitesi gibi bilgilerinden haberiniz var mı

  sizi böyle yoruyorum ama daha öncede belirttiğim gibi fanlar çok

  fujiyi savunanlar var bazı sınıflarda sony i tartışmasız lider kılanlar var ürün yelpazesi geniş olduğundan insan muallakta kalıyor

  birde bahsettiğiniz gibi orta kalite olmamalı ürün bu anlamda kaliteli diye bilinen markalar bile tökezletebiliyor insanı

  yardımlarınız için çok teşekkürler

   

  • woodo

   Açıkcası bu lafı burada söylemek istemezdim ama fotoğrafçılık dünyasında şöyle bir laf döner durur: “Canoncular ve diğerleri” diye bir laf.

   Yani insanların bu kadar hayranı olduğu firma gerçekten boş değildir. Sony’nin Cyber Shot serisi, Canon’un Power Shot serisi, hepsi bir resim kültürüne ismini veren firmalar olduklarını gösterir.

   Sony kötü denilemez kesinlikle. Dijital kameralarda JVC ve Sony firmasının neredeyse eline su döken olamaz. Bu kalite illaki fotoğraf makinelerine de yansıyor. Ancak Sony daha az gelenekselci ve eğlenceli teknolojilerini fotoğraf kutularının içine sokuyor.

   Canon ve Fujifilm gibi markalar daha gelenekselci (bence) ve fotoğraf makinelerine günün getirdiği teknolojileri (yüz algılama gibi) ve fotoğrafçılığın getirdiği teknolojileri koyuyorlar.

   Sİtemizde iki firmanın (Fujifilm ve Canon) fotoğraf makinelerini inceledik. Eğer okumadıysanız onları okumanızı ve örnek resimlerini incelemenizi tavsiye ederim.

   http://tukel.thgtr.com/teknofark/fotograf-makinesi/canon-powershot-sx200-is

   http://tukel.thgtr.com/tuketici-elektronigi/fotograf-makinesi/fujifilm-finepix-s1500/fujifilm-finepix-s1500

   Bunun yanında Canon’un Lens kalitesi çok başarılı ve video kalitesi bir çok giriş seviyesi dijital video kameradan daha iyi..

 6. Ziyaretçi

  çok iyi fotograf çeken telefonlar var ama SonyEricsson dışında Nokia ama çok fazla beklentibiz olmasın… 5MP dışındakiler alınamıyacak kadar pahalı…

 7. birol

  Yaptığım araştırmada Profesyonel makinada Nikon, amatör makinada Canon öneriliyor. Amerikan menşeyli Olimpos makinelerinde iyi olduğu fakat bozulması halinde ülkemizde parça sıkıntısı nedeni ile güçlük yaşayacağımız belirtiliyor. Video çekmeyecekseniz fotoğraf kalitesi olarak amatör kullanıcılar için Canon S90 iyi bir makine (yabancı site araştırması sonucu bu kanaate vardım) fiyatı bu tarihte (04.2010) 1.200 tl cıvarı.İyi günler.

 8. Ziyaretçi

  Merhaba bende çok çok çok  iyi kamerası olan bı telefon almak istiyorum bend eski bir  N73 kullanıcısı olarak aynı kalıteyı nasıl yakalarım dıyorum Nokia 5800 aldım kamerasından memnun degılım ne onerırısnız ..

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   N73’ün kamerası gerçekten çok iyidir. Ne yazık ki eski kaliteleri bir daha yakalayamaz oldu teknoloji firmaları. 5800 ise Nokia’nın belkide fotoğraf konusunda en zayıf telefonudur. Onun yerine Nokia X6’yı incelemenizi öneririm. X6 16 GB modelinde fotoğraf kalitesi bri nebze iyileştirilmiş. 5800 kullanıcılarının da geçişte zorluk çekmeyeceği bir telefon.

    

 9. Ziyaretçi

  Teşekkür ederim bakıcam x6 ya atrık nokia falan diye takıntım kalmadı başka markada olsa farketmez çok iyi resimler istiyorum n73 ü bilenler anlar ne demek istediğimi tabi 3g ve wifi de olursa sevınırım 🙂 

  SONY ERİCSON ?        W995?           XPERİA?    BUNLAR NASIL MESELA

  VEYA

  SAMSUNG OMNİA  ?          8500 ?     YADA BAMBAŞKA BİŞEY ??

 10. M. Gökhan Aktaş

  Fotoğraf konusunda Sony Ericsson’un Cyber Shot telefonları bu piyasada en iddialı fotoğraf-telefonlarıdır. Bence ulaşabiliyorsanız Xenon flaşa sahip bir Sony Ericsson’a ulaşın.

  Xperia standart bir kalitede.

  8500’ün incelemesini daha yeni yayınladık sitede. Onunda örnek fotoğraflarına bakarak bir çıkarım yapabilirsiniz. Buradan incelemeye ulaşabilirsiniz.

  Omnia hakkında birşey soliyemiyeceğim. Üzgünüm.

  Ancak W (walkman) serisi yerine C (Cyber Shot) serisi bir Sony Ericsson araştırırsanız size daha tatmin edebilir.

 11. Ziyaretçi
  ya ben c3 alıcam. boyle dısarda fotograf cekıp twıttere aktarmayı fala ncok sevıyorum.onunda kameraı2 mp. sızce nasıl. bu konuda napabılırım.baska bı telefon onerınz varmı ()uygun fyat )
  • M. Gökhan Aktaş

   Bildiğim kadarıyla otomatik netleme ve flaş özellikleri C3’de yok. Ne kadar da dışarının yani manzaranın fotoğraflarını çeksenizde, otomatik netleme ve flaş fotoğraf için önemli etkenlerdir. Fotoğraf özelliklerinin iyi olduğu ve fiyatı uygun bir cihaz bulmanız pek mümkün değildir. Heleki wi-fi ya da 3G üzerinden çektiğiniz resimleri internete upload edecek bir telefon mantıken ucuz değildir.

   Yinede C3 dediğiniz için bir Nokia önerebilirim. Kamera özellikleri ve akıllı işletim sistemi ile Nokia X6 8 GB modeline bakabilirsiniz.

 12. 9köy

  Merhabalar ben şu an bu durumlara takmış durumdayım. Bir çok zaman bir çok durumun belgelenmesinde fotoğrafın önemi büyük.. Vakit olmuyor fotokopi vs çekimler için. Geçen gün hastanedeki belgelerimi, nokia eski 6220klasik denen model telefonla eczacı çocuk bir bir görüntüledi. Resmen canon a700 mle çekmiş gibi net görüntüleri bana bluetooth tan gönderdi akşam pc den bir baktım resmen cam gibi. Ben şimdi bakıyorum bu özellikte kullanışlı telefon yok. Diyorum zoom açılmayan ince fotoğraf makinesi alim hayır gene büyük 2 cihaz taşımak zorunda kalıcaz. Zaten 2adet telefon taşımaktan bıktım görüşme sesi kaydı için malesef bir çok kişinin küçümsediği çin malı telefon kullanıyorum. Aramalarımı samsung telefonla yapmaya çalışıyorum zararı engellemek için. Malesef çin malları kadar işlevsel ve pratik değil. Sadece belirtilen zararları engellemek için ve foto çekmek için samsung kullnıyorum. Ses kayıt etmek için mecburen kullanıyorum çin malı telefon. Şimdi hatlarımı teke indirip bu özellikte bir telefon alıp ses kaydı için programda yükleyip kullanmak istiyorum. Bu durumu yeni öğrendim. Sizlere sormak istedim bana bu telefonun 2. elini tavsiye dermisiniz. Dokunmatik kullanamıyorum birde e serileri var onlardada otofokus varmış ama tuşları hem gözüm seçmiyor hemde çok küçük tuş takımı. Siz arkadaşların görüşlerinide almak istedim. Herkeze şimdiden teşekkürler saygılar.

  • M. Gökhan Aktaş

   Pardon hangi telefonun ikinci elini önerirmiyiz? Nokia 6220 classic’imi? Eğer bu modelden bahsediyorsanız; fotoğraf çekimini beğendiğini söylüyorsunuz. Zaten Carl Zeiss lens ve xenon flaşı ile iyi işler çıkaracağı az buçuk belli.

   Onun dışında telefonu denemediğim için birşey diyemeyceğim. Sadece ikinci elini bulmak zor olsa gerek. Ses kayıt özelliği yoksa da telefonun içerisinde ki Symbian gördüğüm üzere program yüklenebilir nitelikte. Yani istenirse ses kaydetme programı yüklenebilir.

 13. 9köy

  M.Gökhan arkadaşım çok teşekkür ederim çok aktif cevaplamışsınız ben Allah bilir bir kaç gün sonra belki cevap alırım düşüncesindeydim. bilgisayarı kapatacakken gördüm :)) sizde onayladıktan sonra inşaAllah temiz bir tane bulurum. Biraz daha ayakta durabilirsem bir fotoğraf makineside sorarım size. duramazsam daha sonra sorarım :))selamlar saygılar.

 14. Ziyaretçi

  Merhaba ben fotoğrafçılığa yeni giriyorum.Evde Canon PowerShot SX120IS kullanıyordum.Benim çekme dışında alma konusunda fazla bir bilgim yok.O yüzden 750TL. aşağısı olan kaliteli fotoğrat çeken optik zoom’u iyi olan bir makine almak istiyorum.Şu ana kadar bulabildiklerim şunlar:

  Nikon CoolPix L110
  Canon PowerShot SX130
  Fujifilm FinePix S2800

  Şimdiden Teşekkür ederim.

  • M. Gökhan Aktaş

   Bu söylediklerinizin iki tanesi D-SLR Like yani SLR cihazlara benzer büyük yapılı cihazar. Diğeri yani PowerShot ise kompakt bir cihaz. Yani satın almak için kasanın tipi sizin için önemli değil sadece optik yakınlaştırma ise; o zaman bu makineler içerisinde en iyi görüntü sabitleyen cihaza yönelmelisiniz. Büyük ölçüdeki yakınlaştırmalar büyük ölçüde titreşim de getirir. Buradan çıkarım yaparsak;

   -En iyi görüntü kalitesi için üç markaya da yönelerbilirsiniz ancak her zaman bu konuda liderler Nikon ve Canon’dur.
   -Eğer en iyi IS (görüntü sabitlemeyi) arıyorsanız; Panasonic ve Canon’a bakılabilir.
   -Eğer en iyi fiyatı arıyorsanız Fujifilm iyi bir seçenektir.

   Panasonic TZ8’e de bakmak lazım.

 15. esma

  merhabalar.. 1 yaşında bir çocuğum var. resimlerini çekmekte çok zorlanıyorum.. eski bir kodak makınam vardı 7 mp kırıldı. 1 hafta önce samsung pl120 çift ekranlı fotoğraf makınesi aldım ama çok yavaş çekiyor. çocuğun resmini çekmek için deklanşöre bastığımda rahat 8-9 sn bekliyor tabi fotoğraf karesinde çocuğun ya sadece ayağı var yada eli.. onu kıpırdamadan 10 sn tutmam mümkün değil.. bu nedenle doğru düzgün resmi yok çocuğumun.. fotoğraf mekınesi iade etmeyi düşünüyorum. siz önerirsiniz.. sadece sürekli hareket eden kızımın fotoğraflarını net ve düzgün çeksin yeterli benim için.. önerinizi bekliyorum.. şimdiden teşekkür ederim

  • M. Gökhan Aktaş

   Merhaba,

   Fotoğraf makinelerinin yavaş çekmesi genelde fotoğraf makinesinin ortam şartlarına göre düzgün ayarlanamamasından kaynaklanır. Eğer siz çocuk modunda gecikmeli sürelerde fotoğraf çekiyorsanız başka fotoğraf modlarıda denemelisiniz. Mesela kasa üzerinde “mode” düğmesine basarak “smart auto” yu seçebilirsiniz. Bu seçenekte görüntüleri yakalamanızı sağlamaz ise o zaman menü içerisindeki ISO ayarlarını “auto” dan çıkarıp bulunduğunuz ortamın karanlığı arttıkça 200-400-800…’e çıkarabilirsiniz. ISO değeri yükseldikçe aynı ışık koşullarında fotoğraf makinesi daha iyi hareket yakalayabilir.

   Bunların yanında fotoğraf makinesi 10 saniye bekliyorsa birde zaman ayarlı fotoğraf çekme modunun aktif olup olmadığına bakın. Yanlışlıkla açılmış olup 10 saniyeye ayarlanmış olabilir. Bu tuş kasa üzerinde “OK” tuşunun bir sağındaki yuvarlak saat simgesine benzeyen tuştur. Bu tuşa bastığınızda “OFF” seçeneği seçili olmalıdır.

   Umarım sorununuz çözülmüştür. Eğer çözülmediyse fotoğraf makinelerinden anlayan birisine elden cihazınızı göstermenizi tavsiye ederim. Eğer bütün ayarlamalara rağmen fotoğraf makinesi geç çekim yapıyorsa o zaman garantiye göndermeniz/değiştirmeniz en mantıklısı olacaktır.

 16. Melek

  Merhaba ben fotoğraf çekmeye yeni başlayacak birisiyim ve fotoğraf çekilmeyi ve çekmeyi çok seviyorum hiç hayatımda fotoğraf makinesine sahip olmadım ama arkdaşlarımın akrabalarım falan kullanıyorum ve çok seviyorum ve fotoğraf makinelerine sahip olanlar daha kaliteli fotoğraf çekiliyorlar ve bildiğiniz gibi 1. dönem bitti ben bende karne hediyesi olarak canon 600d almayı düşünüyorum. sizce ne yapmalıyım ? daha çok dijitaller dikkatimi çekiyor..

  • M. Gökhan Aktaş

   Kompakt fotoğraf makinleri yani dijital dediklerinizin giriş modelleri tamamen otomatik fotoğraf çekerler ve fotoğraf çekme tekniklerini ve fotoğrafın matematiklerini öğrenmenize engel olurlar. Yinede en kolay fotoğraf çekmek o cihazlarla olur.

   Bunun yanında D-SLR cihazlar hem otomatik modları vardır hem de istenirse sonuna kadar manuel kullanıma açıklardır. Kısacası maksat sadece fotoğraf çekmek ve çekilmekse güzel bir kompakt fotoğraf makinesi almak mantıklıdır. Ama maksat fotoğrafçılığa gönül vermek ve işin tekniklerini öğrenmekse 600D (Nikon D5100) giriş sevisyesi bir D-SLR olarak doğru tercihtir.

   Bunun yanında en pahalı kompakt fotoğraf makinesi 600D’nin kalitesinede yetişemezler.

   Akıl karıştırmak amaç değil ama yinede Panasonic GF5 gibi objektifi değişebilen ama taşıması kompaktlar gibi kolay olan micro four third cihazlarada bakılabilir.

Bir cevap yazın