Ford Kalbinizi İzleyen Koltuk Geliştirdi

Kalbinizin durumunu öğrenmek için bu koltuğa oturmanız yeterli.

RWTH Aachen Üniversitesi ve Ford Avrupa Araştırma ve İnovasyon Merkezi‘nin ortaklaşa geliştirdiği özel araç koltuğu ile kalp sağlığınız artık sürüş boyunca sürekli denetlenebilecek. Yapılan yazılı bildiride, bu yeni teknolojinin kalbe ait riskleri önceden belirleme potansiyeline sahip olduğu da belirtildi.

Ford'dan Kalp Durumunu İzleyen Koltuk

Kalp durumunu izleyen koltukla yolculukta bile doktorunuz yanınızda.

Kulağa basit gelebilir, ancak bu özel koltuk sistemi kalbinizden gelen tüm elektriksel sinyalleri, cilde temas etmeden okuyabilmek için, toplam altı algılayıcıdan oluşan, karmaşık bir düzenekten yararlanıyor. Fikrin temelinde algılaycılardan gelen sinyalleri uzaktan erişimli bir sağlık merkezine ulaştırmak ve kalp krizi gibi sık yaşanan riskleri önceden belirleyip önlem almak yatıyor.

Ford için çalışan bir tıp yetkilisi “Tıp dünyasında ne kadar erken tanı, o kadar etkili ve kolay tedavi demektir. Bu teknoloji yolcu veya sürücülerin karşılaşacakları acil sorunları belirlemenin ötesinde, daha önce kendilerinin dahi bilmediği sağlık sorunlarını belirlemekte bile yardımcı olabilir.” diyor. Hala yolun başında olduklarını ve sistemin doğru çalıştığından emin olmak için birçok kapsamlı test yapmalarının gerektiği, ancak ilk sonuçların son derece umut verici olduğunu da söylüyor.

1 Yorum

  1. levis

    İlerleyen zaman içinde kendi kendine rotasını belirleyip gidebilen arabayıda yaparlarsa sağlık riski olduğunda araba direk olarak en uygun hastaneye gidebilir belki 😀

Bir cevap yazın