Football Manager 2012 Ön İnceleme

Daha Fazla Etkileşim

Sports Interactive, geçtiğimiz yıl teknik ekip ve futbolcularla olan etkileşim seçeneklerinde attığı devrimsel adımları FM 2012 ile biraz daha ileri taşımaya çalışmış. Bunda da büyük oranda başarılı olmuş gibi görünüyor.

İlk olarak teknik ekibimizin takımla ilgili rapor ve önerilerini dinlediğimiz özel toplantıların (backroom advice meeting), FM 2012’de de varlığını koruduğunu belirteyim. Arayüz birazcık değişmiş olsa da işlev tamamen aynı. Oyuncuların form durumları, idman çizelgeleri, takımın oyun anlayışı veya kadro yapısı gibi konularla ilgili olabilen ve zaman zaman hayat kurtaran bu tavsiyelerde son sözü tabii ki yine biz söylüyoruz. Bir zamanlar Eric Cantona’nın da dediği gibi; “kesinlikle başkalarından tavsiye alın; ama her zaman, her zaman kendiniz olun.”  

Öte yandan artık bazı oyuncularımızın bireysel yetenek idmanları ile ilgili olarak antrenörlerle özel görüşmeler yapmamız da mümkün.

Yönetimle olan etkileşim seçeneklerinde ise kayda değer bir gelişme göze çarpmıyor. Zaten transfer bütçesi, antrenman sahası, altyapı veya stadyum gibi spesifik konularda çeşitli iyileştirmeler talep etmek dışında kendileriyle pek bir işimiz olmuyor her zamanki gibi.

Football manager 2012 ss 5

Takım toplantılarını sık sık düzenlersek, futbolcular açısından kabak tabı verebiliyor.

Futbolcularla olan iletişim seçenekleri ise geçen seneye oranla büyük ölçüde geliştirilmiş. Hatırlarsanız FM 2011’de futbolcularla idman performansından maçlardaki form durumuna, maç içinde yapmalarını beklediğimiz hareketlerden transfer etmemizi isteyebilecekleri oyunculara, genel mutluluklarından gelecek planlarına kadar hemen her şeyi karşılıklı olarak tartışmamız mümkün hale gelmişti. Hatta kendimizi zaman zaman gittikçe çıkmaza giren ve ikinci bir futbolcunun daha dahil olduğu ilginç diyalogların içinde de bulabiliyorduk. Takım içindeki hassas dengeleri yakından ilgilendiren bu gerçekçi diyalog sistemi, FM 2012’de eklenen yeni seçeneklerle daha da zenginleşmiş. Dahası artık dilediğimiz zaman futbolcuları bir araya toplayarak özel toplantılar (team meeting) düzenleyebilmemiz de mümkün hale gelmiş.

Düzenlediğimiz takım toplantılarının en önemli özelliği, konuşma tonumuzu istediğimiz gibi ayarlayabiliyor olmamız kesinlikle. Bir salatalık kadar soğuk olup söyleyeceklerimizi Mustafa Denizli gibi son derece sakin bir tonda söyleyebiliriz mesela. Ya da çığrından çıkmış bir Yılmaz Vural’a dönüşebilir veya futbolculara Fatih Terim gibi tutkulu bir tonda hitap edebiliriz. Toplam 6 farklı ton ve hepsi için birçok farklı konuşma seçeneği mevcut. Üstelik toplantıda yaptığımız konuşmaların futbolcularımızı nasıl etkilediğini anında görebilmemiz ve hatta yeri geldiğinde futbolcuların ne düşündüklerini sorup gelen tepkilere göre yeni konuşmalar yapmamız da mümkün. Sezonun kaderi bu toplantılarda çiziliyor desek abartmış olmayız kesinlikle.

Sports Interactive, bu yenilikçi “konuşma tonu” dinamiğini futbolcularla maç öncesi, devre arası ve maç sonu yaptığımız takım konuşmalarına entegre etmeyi de ihmal etmemiş. Geçtiğimiz senelerde oldukça yapay ve etkisiz duran bu konuşmalar, böylece çok daha zenginleşmiş ve maçların sonucunu etkiler hale gelmiş. Geç kalmış bir yenilik belki, ama harika olduğu kesin. Üstelik futbolcu kişiliklerinin de geçtiğimiz senelere oranla bir hayli çeşitlendirilmiş olduğunu eklemeliyim. Yani çok çok daha farklı, gerçekçi ve inandırıcı futbolcu tepkileriyle karşılaşmamızın önü açılmış durumda. Ön inceleme sürümünde bu mekaniğin suyu tam olarak sıkılamamış gibi görünüyordu; ama eminim tam sürüm için üzerinde çalışılan konulardan biri de budur.

Aynı dikkat çekici gelişme basın ile olan ilişkilerimizde göze çarpmıyor olsa da, İngiliz dostlarımız bu noktada bazı iyileştirmeler yapmaktan geri kalmamış. Yeni soru tipleri ve diyalog seçeneklerinin eklendiğini hemen fark edebiliyoruz mesela. Gelen sorular kendini pek tekrar etmiyor. Ancak yine de artık bu basın konferanslarını daha ilgi çekici hale getirecek bir şeylerin eklenmesi gerekiyor. Nasıl yaparlar bilmiyorum, ama bizleri sezon boyunca basın konferanslarının yarısına yardımcımızı göndermekten alıkoyacak yaratıcı bir şeyler olması gerektiği kesin. Zira son iki senedir bu noktada en ufak bir dikkat çekici yenilikle karşılaşmıyoruz. Bakalım final sürümünde bu konuda bizleri şaşırtacak bir şeyler çıkacak mı?

2 Yorum

  1. yigo

    ufak bir yenilik gibi gorunsede mac oncesi devre arasi ve mac sonu konusmalarinda duygulari ifade edemiyorduk incelemede belirtilen ses tonu olayi cok buyuk bir gelisme ozellikle 1-1 giden bir sampiyonlar ligi maci finalinin devre arasinda gaza gelmisken oyunculardan ayni tepkileri almak artik daha kolay ve gercekci olacak gibi gorunuyor. herzaman oldugu gibi bekleyip gormekten baska secenegimiz yok. Fatih terim gibi gazozuna bile oynasa kazanmak isteyen menajerlerin en cok sevecegi yenilik bu olacaktir en azindan benim en cok sevecegim yenilik bu olacak gibi gorunuyor.

Bir cevap yazın