Football Manager 2012 Ön İnceleme

Taktik Derinlik

Football Manager 2012, serinin son iki yılda kazandığı inanılmaz derinliği elden geçirilmiş taktik arayüzü sayesinde işlevsellik açısından bir adım ileri taşımayı başarmış görünüyor. Futbolcuların sahaya yayılışlarından oyun planındaki rollerine, takımın genel oyun felsefesinden futbolcuların saha içindeki özel görevlerine kadar akıllara ziyan bir mikro yönetim esnekliği sunan onlarca seçeneğe bu kez çok daha hızlı bir şekilde erişebiliyoruz. Ekranda aynı anda çok daha fazla bilgiye ulaşabildiğimizi ve profesyonelce hazırlanmış filtreler sayesinde bu bilgileri kolayca süzebildiğimizi de görünce zaman kaybı yaşamadan çok daha keyifli ve etkili bir kontrol hissi yakalayabiliyoruz. Özellikle benim gibi oyunun ilk 3-5 saatini elinizdeki oyunculara göre bir oyun felsefesi yaratmaya harcıyorsanız, menüler arasında gezinirken fazlasıyla memnun kalacağınızı söyleyebilirim gönül rahatlığıyla.

Football manager 2012 ss 2

Taktik arayüz bir hayli değişmiş. Özellikle de işlevsellik açısından.

Mesela geçen sene başlı başına ayrı bir sekme olan Match Preparation (maç hazırlığı) özelliği, işlevselliğinden hiçbir şey kaybetmeden taktik arayüzün sol alt köşesine sıkıştırılmış. Yani yine yardımcılarımızdan aldığımız raporlar doğrultusunda bir sonraki maç için takımımızın defans kurgusuna, hücum varyasyonlarına, birlikte hareket etme becerisine (takım oyunu yani) veya duran top organizasyonlarına odaklanarak çalışmasını sağlayabiliyoruz. Ayrıca belirlediğimiz taktik doğrultusunda takımın diziliş, pas trafiği, mentalite, markaj, alan daraltma, oyun genişliği, yaratıcı özgürlük ve tempo gibi belli başlı alanlarda ne kadar ilerleme kaydettiğini ve bu taktiğe hangi ölçüde uyum sağladığını da arayüzdeki göstergeler sayesinde kolayca takip edebiliyoruz artık.

Antrenman ekranında ise kayda değer bir değişiklik yok. Sayfanın arayüzü bile tamamen aynı. Yine futbolcularımızı top kontrolü, kuvvet, taktik, aerobik, şut, savunma ve bireysel beceri gibi birçok kategoride çalıştırabiliyor, antrenmanın içeriğini ve yükünü dilediğimiz gibi ayarlayabiliyor, yeni idman çizelgeleri oluşturabiliyor ve istediğimiz idmana istediğimiz antrenörü atayabiliyoruz. Aslına bakarsanız son iki yılda kaydedilen derin gelişmeleri düşününce herhangi bir yeniliğe ihtiyaç olduğu da söylenemezdi. Yine de bütün bu idmanların oyuncular üzerindeki etkilerini takip etmek, eklenen yeni filtreler sayesinde eskisinden çok daha kolay hale gelmiş.

Football manager 2012 ss 4

Kendi duran top organizasyonlarımızı kurguladığımız bu ekranda ise pek bir değişiklik yok.

Teknik ekipten gelen rapor ve önerilerin detayları da zenginleşmiş. Yani artık başlama vuruşundan önce takımımızı tamamen hazır hale getirmek çok daha kolay ve hızlı bir süreç (benim gibi bir manyaksanız yine saatlerinizi alabilir tabii).

Öte yandan yeni eklenen Team Reports (takım raporları) ekranı sayesinde takımımızın kadro derinliğini ve taktik açıdan genel form durumunu daha kolay analiz edebiliyoruz. Hangi taktikle ne kadar başarılı olduk, hangi taktiklere karşı daha iyiyiz, golleri kaçıncı dakikalar arasında atıyoruz, hangi zaman aralıklarında daha çok gol yiyoruz, hangi tip goller atıyoruz, hangi tip goller yiyoruz, hangi bölgelerden nasıl asistler yapıyoruz gibi birçok soru, bu ekrandaki istatistikler sayesinde yanıtını buluyor. Ayrıca yine bu ekranda takımımızın fiziksel, teknik ve mental özelliklerinin ortalamasını diğer takımlarla karşılaştırmamız da mümkün.

2 Yorum

  1. yigo

    ufak bir yenilik gibi gorunsede mac oncesi devre arasi ve mac sonu konusmalarinda duygulari ifade edemiyorduk incelemede belirtilen ses tonu olayi cok buyuk bir gelisme ozellikle 1-1 giden bir sampiyonlar ligi maci finalinin devre arasinda gaza gelmisken oyunculardan ayni tepkileri almak artik daha kolay ve gercekci olacak gibi gorunuyor. herzaman oldugu gibi bekleyip gormekten baska secenegimiz yok. Fatih terim gibi gazozuna bile oynasa kazanmak isteyen menajerlerin en cok sevecegi yenilik bu olacaktir en azindan benim en cok sevecegim yenilik bu olacak gibi gorunuyor.

Bir cevap yazın