Football Manager 2011 Sizin İçin Oynadık!

Daha Fazla Yenilik!

Football Manager 2011 Taktik

Taktik ekranında göze çarpan büyük bir değişiklik yok. Ya detaylar?

Football Manager 2011’de karşımıza çıkan ilk yenilik, taktik ekranındaki ufak fırça darbeleri oluyor. Sports Interactive, geçen sene yenilediği taktik ekranının genel yapısına dokunmamış belki; ancak oyun kurgumuzun ince noktalarını şekillendireceğimiz detayları derinleştirmeyi de ihmal etmemiş. Artık futbolculara verebileceğimiz görevler çok daha çeşitli ve dilersek bunların hiçbiriyle uğraşmayıp belli bir oyun mentalitesine göre önceden hazırlanmış ayarları kullanabiliyoruz. Dikkatimizi çeken bir başka noktaysa, taktik ve stratejileri anlamamızı kolaylaştıracak açıklamalara yer verilmiş olması. Böylece seriye aşina olanlar kadar, menajerlik oyunlarıyla yeni tanışacaklar da hedef alınmış oluyor. Kısacası Football Manager’ın taktik kalitesi bıraktığımız noktada.

Taktik ekranındaki ufak dokunuşların aksine antrenman seçeneklerindeki değişiklikler çok daha çarpıcı. Her şeyden önce artık maçlara göre özel hazırlıklar yapabiliyoruz (match preparation). Dilersek takımımızın defansif veya ofansif kurgusu üzerine çalışabiliyor; duran top organizasyonlarına ağırlık verebiliyoruz. Bu ekranda, takımımıza söz konusu maçta kullanmak üzere 3 farklı diziliş (formasyon) ve taktik çalıştırmamız da mümkün. Ayrıca artık oyuncularımızın odaklanmasını sağlayabileceğimiz çok daha fazla idman seçeneği ve bireysel beceri bulunuyor.

Bunun yanı sıra, belli aralıklarla özel toplantılar düzenleyip teknik ekibin takımla ilgili önerilerini dinlememiz de mümkün. Bu öneriler, futbolcuların bireysel idmanlarıyla ilgili olabileceği gibi takımımızın oyun anlayışı veya futbolcularımızın form durumlarıyla ilgili de olabiliyor. Tabii bunlar yalnızca birer öneriden ibaret ve kabul edip etmemek yalnızca tek bir “klik”e bakıyor. Maç hazırlığı ve özel toplantılar gibi şahane yeniliklerle birlikte teknik ekipten gelen maç öncesi raporların ve önerilerin detayları da bir hayli artırılmış.

Football Manager Oyuncu Etkileşim

Menajer-futbolcu etkileşimi, gelecek Football Manager'larda birkaç adım daha ileri taşınabilecek potansiyele sahip. Her şeyi bir anda yapmanın ne gereği var değil mi?

Football Manager 2011’in bir diğer güzelliğiyse futbolcularla olan etkileşimin yeni bir boyuta taşınmış olması. Öyle ki, serinin önceki oyunlarında oldukça güdük kalmış futbolcu-menajer etkileşimi, FM 2011’le birlikte tam bir devrime dönüşüyor. Artık futbolcularımızla idman performansından maç performansına, maç içinde yapmasını beklediğimiz şeylerden transfer politikasına, genel mutluluklarından gelecek planlarına kadar hemen her şeyi tartışmamız mümkün. Evet, tartışmak diyorum. Çünkü artık onlar da bize karşılık veriyor ve kendimizi zaman zaman gittikçe çıkmaza giren ve hatta ikinci bir futbolcunun daha dahil olduğu ilginç diyalogların içinde buluyoruz. Genç bir oyuncunun Quaresma’nın özel hocalık (tutor) teklifini geri çevirdiğini düşünün veya formunun zirvesindeki Misimoviç’i fikstürdeki önemli maçları düşünerek dinlendirmek isteyişinizin ters teperek onu kızdırdığını… Kısacası takım içi dengeleri ve disiplini korumak artık her zamankinden çok daha zor.

Menajer-futbolcu etkileşimindeki devrim, kendisini medya-menajer arasında gösteremiyor olsa da medyayla olan iletişim seçeneklerinin ve özellikle basın toplantılarının artık daha derin sonuçlar doğurduğunu ve kendisini de çok fazla tekrar etmediğini hissedebiliyoruz. Kısacası medya etkileşimi, büyük yenilikler içermese de saha dışındaki faktörlerin saha içine olan etkisinde kilit noktada yer almaya devam ediyor.

2 Yorum

  1. Alper

    Yazı güzel olmuş sağolun. Merakla bekliyoruz. Yenilikler süper gerçekten. Özellikle futbolcuyla özel görüşme olayı çok enteresan. SI en sonunda beklediğimiz interaktif adımları atıyor. Şu 3d olayınıda geliştitseler tam süper olacak
    😀

Bir cevap yazın